SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Amaç seçkin hizmet sunmak”

Bu biyografi 17 Ekim 2020 - 11:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Çayır yönetmelikte yapılan değişikliği değerlendirdi:

Resmi Gazete ’de yayımlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; “Bu süreçle birlikte emlak danışmanlarımız daha seçkin hizmet sunacaklar. Tüm hizmetlerinde sözleşme yapılacak.  Tüm müşteriler sözleşmelerle birlikte hareket edecekler” dedi.

Emlakçılar daha seçkin hizmet sunacak

Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; Resmi Gazete’de yayımlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Taşınmaz ticaretine ilişkin yönetmelik değişikliğiyle, emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasının, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasının ve kayıt dışılığın önlenmesinin amaçlandığını kaydeden Çayır, artık yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyeti yapılamayacağını ve belgesi bulunmayan işletmelerin ilan sitelerine üye olamayacağını söyledi.

TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ DENETLEYECEK

SEMDER Başkanı Çayır, “Bu süreçten sonra artık emlak danışmanlarımızın hiçbiri taşınmaz yetki belgesi olmadan kesinlikle taşınmaz ticareti aracılık hizmetleri yapamayacaklar. Yaptıkları takdirde Ticaret İl Müdürlükleri vasıtasıyla yapılan denetimlerle bu kişilere ciddi para ve hapis cezaları getirilecek.  Dolayısıyla tüm emlak danışmanlarımızın yönetmelikle birlikte Ticaret İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.  Taşınmaz ticareti yetki belgelerini alarak müşterilerinin görebilecekleri şekilde duvarlarına asmaları büyük önem arz ediyor. Bu süreçle birlikte emlak danışmanlarımız daha seçkin bir hizmet sunacaklar. Tüm hizmetlerinde sözleşme yapılacak.  Tüm müşteriler sözleşmelerle birlikte hareket edecekler. Sözleşmeyle birlikte emlak danışmanlarımıza birtakım güzellikler geliyor. Sözleşmelerden aldıkları yetkiyle beraber tapudan, belediyeden işlem yürütebilecekler. Bunlar iyi yönleri” dedi.

“STAJ UYGULAMASINI BEKLİYORDUK, GELMEDİ”

Yönetmeliğe ilişkin olumsuz ve yetersiz buldukları hususlar hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Çayır, “Sicil yönünden suç işleyenler kısmı önceden 2 yıl ile sınırlıydı. 2 yıla kadar hüküm giyenler yetki belgesi alamıyordu şimdi bu 5 yıla çıkarıldı. Yani yeni düzenleme ise 5 yılın üzerinde hüküm alındıysa yetki belgesi alınamayacak. Bu biraz bizi rahatsız etti. Zorlaştırıcı etkenler bekliyorduk. Staj gelmesini bekliyorduk; gelmedi. Gayrimenkuller satılırken emlak danışmanlarından rayiç bedel istenecekti o da olmadı. Bazı yönlerden beklentilerimizi karşılamadı” diye konuştu.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA