SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Tüz, “İşçilerin hakları bir an evvel verilmeli”

Bu biyografi 16 Ekim 2020 - 3:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ülkem İş Konfederasyonuna Bağlı Öz Haber İş Sendikası Genel Başkanı Harun Tüz, PTT’ de çalışan işçilerin haklarının bir an evvel verilmesi konusunda işverenlere çağrıda bulundu.

Kısa sürede Türkiye genelinde örgütlenmeyi başaran Ülkem İş Konfederasyonuna Bağlı Öz Haber İş Sendikası, 41 ilde yetki almayı başararak kendini ispatladı. Her fırsatta PTT çalışanlarının sorunlarını yerinde dinleyen Öz Haber İş Sendikası Genel Başkanı Harun Tüz, hizmet alımı ihalelerinde yaşanan sorunları yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

Türkiye genelinde yapılan hizmet alımı İhalesi sayesinde yaklaşık 15.000 çalışanın evlerine ekmek götürdüğünü dile getiren Öz Haber İş Sendikası Genel Başkanı Harun Tüz, daha önce taşeron olarak görev yapan binlerce işçinin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatı sayesinde kadroya kavuştuğunu ancak, PTT de çalışan taşeron işçilerin bu kapsama dahil edilmeyerek hem bir hak kaybına neden olduğunu hem de eşitlik ilkesine aykırı düştüğünü kaydetti.

PTT çalışanların yaşadığı sıkıntılarının bir an evvel giderilmesi gerektiğinin altını çizen Genel Başkan Tüz, eşitliğin sağlanması ve PTT çalışanlarının da zaman kaybedilmeden kadroya geçirilmesi gerektiğini savundu.

İşyerlerinde yaşanan ücret adaletsizliğine de değinen Öz Haber İş Sendikası Genel Başkanı Harun Tüz, aynı kurumda Güvenlik Görevlisi olarak görev yapan personeller asgari ücret +%65 maaş almakta iken, PTT de çalışan Dağıtıcı, ayrım ve sevk personeli olarak görev yapan yani asıl işi yapan personellerin asgari ücret +%35 maaş almaktadırlar. Bu adaletsizliğin bir an evvel ortadan kalkması ve PTT de asıl işi yapan dağıtım, ayrım ve sevk personellerinin de en az asgari ücret +%65 maaş alması gerekmektedir” dedi.

Sendikal hakkında bir güvence olduğunu söyleyen Öz Haber İş Sendikası Genel Başkanı Harun Tüz, taşeron olarak görev yapan çalışanların Anayasal Hakkı olan Sendikalaşmanın ne yazık ki İşverenler tarafından engellendiği ve daha da öteye gidilerek aleni olarak bu engellemelerin işten çıkarılma noktasına kadar varıldığını kaydetti.

Öz Haber İş Sendikası olarak işçilerin haklarını almalarını için her türlü çaba ve gayreti gösterdiklerini belirten Genel Başkan Harun Tüz, “Bizler Ülkem İş Konfederasyonuna Bağlı Öz Haber İş Sendikası Olarak Kurumunuz PTT de Taşeron Arkadaşlarımızın yukarıda belirttiğimiz olumsuz durumların ortadan kaldırılması için var gücümüz ile mücadele etmeye devam edeceğiz. Ücretlerdeki adaletsizliğin ortadan kalkması için mücadelemiz sürecektir. Kadro, tüm taşeron Kardeşlerimin Hakkıdır. Bizim ise kırmızıçizgimizdir. Çalışanların alın terini almaları için taşın altına elimizi koymaya hazırız” şeklinde konuştu.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA