SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

690 milyon insan kronik olarak aç

Bu biyografi 16 Ekim 2020 - 23:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çetindağ’dan Gıda İsrafı Uyarısı. “Kıtlıklar israf nedeniyle yaşanıyor.”

16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle gıda israfına dikkat çeken Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “Her gün tonlarca tüketilebilir gıda çöpe gidiyor. Lütfen tüketebileceğimiz kadar gıda alalım. Özellikle çok sayıda ekmeğin israf edildiğini görüyoruz. Unutmayalım ki kıtlıklar israf nedeniyle yaşanmaktadır” dedi.

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

2020 yılı Dünya Gıda Günü temasının “Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim” olarak belirlendiğini hatırlatan Çetindağ, gıdaya kesintisiz ulaşımın öneminin pandemi süreciyle birlikte daha da çok anlaşıldığını belirtti.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDA OLMALIYIZ”

Başkan Çetindağ; “Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs gıdaya erişimin önemini daha da fazla ortaya çıkardı. Koronavirüsle mücadelede bağışıklığın güçlü olması önemli bir kriter. Bu sebeple gece gündüz demeden üreten çiftçilerimizin yanında olmalıyız. Toprağa ve çiftçiye verilen destekler daha da artırılmalı. Devletimizden; çiftçilerimizin, üreticilerimizin girdi maliyetlerinin düşürülmesini sağlayarak alın terini toprağa döken bu kişilerin yükünü hafifletmesini bekliyoruz. Çünkü gıdaya erişimin kilit noktası çiftçi kardeşlerimizdir” dedi.

“TONLARCA TÜKETİLEBİLİR GIDA ÇÖPE GİDİYOR”

Gıda Günü vesilesiyle gıda israfına da dikkat çeken Çetindağ; “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü dünya üzerinde 690 milyon insanın kronik olarak aç ve yeterli beslenemediğini açıkladı. Diğer yandan her gün tonlarca tüketilebilir gıda çöpe gidiyor. Gıda israfı hepimizin dikkat etmesi gereken bir konu. Lütfen tüketebileceğimiz kadar gıda alalım. Özellikle çok sayıda ekmeğin israf edildiğini görüyoruz. Unutmayalım ki kıtlıklar israf nedeniyle yaşanmaktadır. İnsanlığın sağlık ve huzur içinde yaşadığı, beslenme sorununun olmadığı bir dünya diliyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA