SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Çiftçilerin zararı karşılanıyor

Bu biyografi 13 Ekim 2020 - 22:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zarar Gören Çiftçilere 8 Milyon Ödenek

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas merkez, Gürün, Ulaş, Altınyayla, Şarkışla, Kangal ve Yıldızeli ilçesinde meydana gelen don olayı, dolu ve sel felaketinden zarar gören çiftçilere 8 milyon TL ödenek geldiğinin müjdesini verdi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü ziyaret etti. İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Ayhan, toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan felaketlerde zarar gören çiftçilere müjde veren Vali Ayhan “Vatandaşlarımıza, çiftçilerimize özellikle yaz döneminde afete maruz kalan vatandaşlarımıza bir müjdemizi de buradan paylaşmak istiyoruz. Mayıs ayında Gürün ilçemizde kayısı üreticilerimizin, yine ağustos ayında Ulaş, Altınyayla, Şarkışla, Kangal ve Yıldızeli ilçelerimizdeki çiftçilerimizin yaşamış oldukları afete maruz kalmalarından dolayı sıkıntılar yaşanmıştı. Toplamda 51 bin 763 dekar alan hasar görmüştü ve bu minvalde tespitler yapıldı. 98 küçükbaş, 1 adet büyükbaş hayvan telef olmuştu ve 35 arı kovanı da bundan zarar gördü maalesef. Meydana gelen hasarlardan etkilenen çiftçi sayımız da bin 144’tür. Tabi hemşehrilerimizin mağduriyetini gidermek adına arkadaşlarımız, sahada yoğun bir hasar tespit işlemleri gerçekleştirdi.” dedi.

– Cuma Günü Hesaplara Aktarılacak

Cumhurbaşkanlığı Acil Afet Ödeneğinden gelen tutarın cuma günü hesaplara aktarılacağını belirten Vali Ayhan, “Bunun sonucunda Cumhurbaşkanlığımızdan ödenek talebi gerçekleştirildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda 8 Milyon TL, acil afet ödeneği hesabımıza aktarıldı. Arkadaşlarımız komisyon çalışmalarını nihayetlendiriyorlar. İnşallah Cuma gününe kadar da TC kimlik numarası sırasına göre Ziraat Bankası hesaplarına yatıracaklar.” ifadelerini kullandı.

– Cumhurbaşkanımıza Teşekkür Ediyoruz

Gelen ödenek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Vali Ayhan, şöyle konuştu:

“Tabi bu afetin tamamını karşılamasa da kısmi bir zararlarını vatandaşlarımızın karşılamış olduk. Daha önce uğradığımızda milletvekillerimizle birlikte söz vermiştik. Hem borçların ötelenmesi hem kısmi zararlarının karşılanması noktasında sözlerimiz vardı. Bu sözlerimizi de tutmak hamdolsun nasip oldu. Bu ödeneğin gönderilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza ve bu ödeneğin takip edilmesi ve nihayetlendirilmesinde milletvekillerimize ve özellikle de sahada etkin, aktif ve dinamik şekilde çalışan İl Tarım Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzün ekiplerine teşekkür ediyorum. Bu ödeneğin de bin 144 çiftçimize de bol bereketli olsun diyorum. Devletimizin onları unutmadığının en güzel göstergesi olduğunu ifade etmek istiyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Rabbim bir daha böylesi afetler bizlere yaşatamasın.”

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA