SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Hedefimiz 5 Bin”

Bu biyografi 10 Ekim 2020 - 0:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’de bir ilke imza atan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, ‘Eğitime Büyük Destek’ sloganıyla başlattığı ve uzaktan eğitim nedeniyle yeterli altyapıya sahip olmayan öğrencilere İnternet Paketli Tablet Dağıtım Töreni düzenleyerek temsili olarak 20 öğrenciye tabletlerini hediye etti.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyularak düzenlenen İnternet Paketli Tablet Dağıtım Törenine Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğg. Hakan Tutucu, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir, Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Okul Müdürleri, mahalle muhtarları ile il protokolü katıldı.

ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ İKİ BİN ÖĞRENCİMİZİ İNTERNETLİ TABLETLERİNE KAVUŞTURMAK

Eğitime her an ve her koşulda destek vereceklerini ifade eden Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Çocuklarımızın eğitime erişimi noktasında sıkıntı yaşamaması için uzaktan eğitimi Milli Eğitim Bakanlığımız farklı yollarla çocuklarımıza ulaştırmak adına bir gayret gösteriyor. Biz de bugün Sivas Belediyesi olarak almış olduğumuz karar doğrultusunda öncelikle il merkezimiz olmak üzere 65 mahalle muhtarımızla Sivas’taki okul müdürlerimizle irtibata geçerek, Milli Eğitim müdürümüzün koordinatörlüğünde ortak akıl ve iradeyle eğitime erişim noktasında fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak, evinde internete erişim sıkıntısı çeken öğrencilerimizin sıkıntısını ortadan kaldırmak adına tablet ve internet dağıtımına karar verdik. Allah’a şükürler olsun yüzümüzün akıyla bu noktaya geldik. Bugün itibariyle sembolik olarak öğrencilerimize tablet dağıtımımızı yapacağız. Haftaya inşallah internet paketleriyle birlikte aylık 30 GB 12 aylık taahhütlü internet tabletlerimizi 2000 öğrencimize ve 15 Ekim itibariyle de hedefimiz 5000 öğrencimize dağıtım sağlayıp bu sıkıntıyı ortadan kaldırmış olacağız.” dedi.

BAŞKAN BİLGİN: “BİZİM BU MİLLETE BORCUMUZ VAR”

Başkan Bilgin, “Bu yola çıkarken amacımız şu idi. Sonuçta hepimizin görevleri farklı olsa da bu devlete ve millete hizmet etmekle görevli bireyleriz. Bu millete bizlerden devletimizin ne zaman dara düştüyse olaya el koyup devletimizi düzlüğü çıkaran bu millete hepimizin bir borcu var. O da tek kelimeyle milletimize karşı vazifelerimizi en iyi şekilde yapmak, milletimize karşı görevimizi en iyi şekilde tamamlamak ve çalışmak. Biz de Sivas Belediye Başkanlığı olarak tüm ekibimizle birlikte meclis üyelerimizden, personellerimize kadar 31 Mart’tan itibaren bu anlayışla hizmet ediyoruz. Yola çıkarken hep şunu söyledik. “Sivas bizim kara sevdamız, bu kara sevdamıza da hizmet etmek hepimizin asli görevidir.” dedik. Bunu yaparken de “Ben bildim, yaptım, oldu” anlayışıyla değil, “Şehrin dinamiklerini ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, şehre ortak bir hedef belirleyerek, bu hedef doğrultusunda hep birlikte çalışacağız.” dedik. Bu konuda ben Sayın Valimizin şahsında tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, odalarımıza çok teşekkür ediyorum. Cidden şehrimizde bu anlayışı hâkim kılarak bugün şehrimizin geldiği noktada hedefleri birlikte belirlemek ve bu hedefe birlikte yürümek adına ilden çıkan enerjiyi de Ankara da Sayın Bakanımızla, Milletvekillerimizle, teşkilatımızla birlikte Sivas’a değer katacak çalışmaları hep birlikte yürütüyoruz. Bu hedeflerle hareket ettiğimiz zaman görüyoruz ve Sivas’ta biliyoruz ki; bu noktada Allah’ta bu işin bereketini veriyor ve şehrimiz bu noktada uyum, birlik ve beraberlikle bereketlenerek gidiyor.” ifadesini kullandı.

“EĞİTİME DESTEK OLMAK GÖREV DEĞİL BİZİM GÖNÜL İŞİMİZDİR”

“Eğitim camiasına hep şunu söyledik; göreve geldiğimiz zaman biz bu çocuklara hizmet etmekle görevliyiz, bunu görev olarak değil gönül işi olarak görüyoruz.” diyen Başkanımız Bilgin, “Valimiz ve Milli Eğitim Müdürümüzle birlikte yaptığımız çalışmalar neticesinde okul müdürlerimizden eğitim camiası için gelen her talebe birimlerimize vermiş olduğumu talimat doğrultusunda hiçbir zaman geciktirmeden yerine getirdik. Doğru yerinde olan her projeyi uygulamak bizim asli görevimizdir dedik. Bunu yaparken de Sayın Bakanım, Milli Eğitim olarak değil şehrin her alanı şehri ilgilendiren her konuda Sivas Belediyesi ya çözüm olacak ya bulacak anlayışıyla birlikte çözümsüz bir olay bırakmayarak, hiçbir mazeretin arkasına sığınmayarak, sorunun değil çözümün bir parçası olan belediyecilik anlayışıyla birlikte inşallah şehrimize hizmet ediyoruz. 65 mahalle muhtarımızla birlikte sürecin her aşamasında tablet dağıtımında olduğu gibi her zaman muhtarlarımızı bir paydaş ve çözüm ortağı olarak gördük. Çünkü biliyoruz ki; mahalleyi en iyi tanıyan, kim ihtiyaç sahibidir, kimin bir derdi vardır, bunu en iyi şekilde muhtarlarımız bilir. Ben bu noktada bizlere destek verdikleri için 65 mahalle muhtarımıza teşekkür ediyorum. Biz inşallah bundan sonrada başta eğitim camiamız olmak üzere bu süreci el birliğiyle, güç birliğiyle, hedef birliğiyle, hep birlikte götüreceğiz.” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ SİZLERLE DAHA AYDINLIK OLACAK

Tabletleri alan öğrencilere seslenen Başkan Bilgin, “Geleceğimizin teminatı olan sizler yarın bizlerin yerlerinde olacaksınız. Sizlere ne kadar eğitim verebilirsek, sizleri doğru bilgiye ne kadar hızlı bir şekilde buluşturabilirsek, Türkiye’nin geleceğinin daha aydınlık olacağına inanıyoruz. Bizler sizlere güzel yarınlar bırakabilmek için mücadele ediyoruz. Bugün ihalarımızı, sihalarımızı, atak helikopterlerimizi, altay tankımızı, Yerli arabamızı, kendimiz üretiyoruz; doğalgazımızı kendimiz çıkarmaya başlayacağız, inşallah bizler bayrağı ilerde sizlere devredeceğiz, sizlerde bu bayrağı daha yükseklere taşıyacaksınız bundan hiç şüphemiz yok. Bu vesileyle çocuklarımıza yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah onların her zaman yanlarında olacağız. Biz Sivas Belediyesi olarak eğitim camiasının emrinde olduğumuzu bilmenizi istiyorum.” dedi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, “Yapılan etkinliklerin en güzeli eğitime ilişkin etkinliktir. Bu kapsamda en nitelikli, en kaliteli, en yerinde bir etkinliği gerçekleştirdiği için Sayın Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’e öncelikle teşekkür ediyorum. Eğitim sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın, buradaki temsilcisi Vali Beyin veya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün faaliyetiyle yürütülecek bir şey değildir. Muhakkak ki onlar bu zamana kadar yapmıştır ama eğitim bu ülkedeki 83 milyon insanın önceliği olmalıdır. Yani belediye başkanımızın önceliğidir, valimizin önceliğidir, her bakanlığımızın önceliğidir, eğitim bakanımızın önceliğidir. Dolayısıyla her bir vatandaşımız her bir kişi mutlaka eğitime kendi alanında hangi desteği yapması gerekirse bugün eğitim hedeflenen kaliteye fırsat eşitliğindeki eğitimi herkese verebiliriz.” dedi.

“Türkiye gerçekten eğitim konusunda çok büyük bir mesafe aldı.” diyen Yılmaz, “Türkiye’nin en büyük varlığı beşeri sermayesidir. Türkiye petrol çıkarmıyor, Türkiye doğal gaz ülkesi de değildir ama Türkiye G-20’nin ülkesidir. 200’den fazla ülke var ama onların arasında seçilmiş ilk 20 arasına girmişsiniz. Bunu beşeri sermayeye borçluyuz. Beşeri sermayeyi de nitelikli kılan eğitimdir. Dolayısıyla eğitim hepimizin önceliğidir. Belediye ya yol bulacak ya yol açacak üçüncü alternatifi yok mutlaka her şeyin bir çözümü var mı? Var. Nasıl bulacağız. Ortak akılla ve istişare ile. Sayın Belediye Başkanımız ve Valimiz de bu ortak akıl ve istişare ile Sivas’ın sorunları doğrultusunda göstermiş olduğu kararlılığa ve iradeye sonsuz teşekkür ediyorum. Eğitimde iyi bir noktadayız. Bugün kaliteli eğitime geçtiysek alt yapıyı çözdük demektir. Türkiye’nin yarını çok daha aydınlık olacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Vali Salih Ayhan ise, “Bir şehri imar ederken, nesli ihya etmeyi unutursak, imar ettiğimiz şehri ihmal ettiğimiz nesil yok eder.” Turgut Cansever’in bir sözü ile konuşmasına başlayan Vali Salih Ayhan, “Belediyecilik güzel yol yapacağız, bina yapacağız, park yapacağız ama o nesli de ihya edemezsek yaptığımız bu işlerinde çok anlamı olmaz. Dolayısıyla geleceğimizin gücü yetiştirdiğimiz nesil ile alakalıdır. Belediye Başkanımız seçildiği günden beri küçük meselelere takılmayan ve eğitim başta olmak üzere her hususta gerçekten bütün ekibiyle destek olan bir başkanımız. Bundan dolayı Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bunlar belki kısa zamanda tadımlık çikolata işlerdir ama uzun vadede unutulmayacak güzel anılardır. Güçlü nesil, kimlikli, kişilikli, karakterli, değerlerini özümsemiş, geçmişine saygılı ve maneviyatlı bir gençlik yetiştirmek de belediyemizin asli görevlerindendir. Bu açıdan Başkanımıza bu programdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

“Türkiye’de eğitim alt yapısı anlamında Sivas bir numara.” diyen Ayhan, “115 bin öğrencimiz, 642 okulumuz ve 10 bin civarında da öğretmenimiz var. Bütün idarecilerimizin önceliği eğitimdir.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından temsili olarak 20 öğrenciye internet paketli tabletleri il protokolü tarafından teslim edildi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA