SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı

Bu biyografi 07 Ekim 2020 - 0:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Numune Hastanesinde görev yapmakta olan Cerrahi Onkoloji uzmanı Op.Dr. Erkan Hazar, Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı sebebiyle, meme kanseri ve özellikle onkoplastik meme cerrahisi hakkında bilgiler verdi.

Onkoplastik meme kanseri cerrahisinin tanımını yapan Op.Dr. Erkan Hazar “ Onkoplastik meme cerrahisi, meme kanserinde yapılan, memenin anatomik ve fizyolojik yapısını koruyarak, temel onkolojik cerrahi prensiplerinden ödün vermeyerek yapılan ameliyattır”dedi.

Meme kanseri ameliyatının kimlere uygulanabileceği belirten Op.Dr. Erkan Hazar “ Kişinin onkoplastik meme cerrahisine uygun olup olmadığını değerlendirirken meme kanserinin türü, evresi, şekli, boyutu, memeye yerleşim yeri ve kişinin mevcut diğer hastalıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bunların sonunda hastaların yaklaşık %60-70’i onkoplastik meme cerrahisinden yararlanabilmektedir” dedi.

“MEME KANSERİNDE ASIL OLAN ERKEN TANI VE ERKEN TEDAVİDİR!”

Op.Dr. Erkan Hazar, Onkoplastik meme kanserinin tedavi amacından ve meme kanseri cerrahisinin hastalara avantajlarını belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı, “Eskiden meme kanseri konu olunca memenin tamamı veya büyük bir bölümü alınıyordu. Günümüzde ise Onkoplastik Meme Cerrahisi olabildiğince memeyi koruyor. Tedavinin amacı hastanın hem psikolojisini hem de beden sağlığını korumak oluyor. Cerrahinin avantajı ise kanserli dokuyu memenin estetiğini, anatomi ve fizyolojisini bozmadan kanserli meme dokusunu alarak memeyi korumaktır. Bu sayede hasta organ yokluğuna ait psikoloji yaşamamış oluyor ve bedenini sağlam hissediyor”.

 

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA