SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Tüm canlılara hizmet ediyoruz”

Bu biyografi 06 Ekim 2020 - 14:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Bilgin, “Türkiye’nin en büyük, saygın ve işini düzgün yapan Sokak Hayvanları Yaşam Merkezi ve Hayvan Oteli Sivas’ta.” dedi.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Sivas Belediyesi Sokak Hayvanları Yaşam Merkezi ve Hayvan Otelinde program düzenlendi.

Başkan Bilgin, “Her türlü ameliyatı yapacak ekimizi var. Bizler sadece insana değil tüm canlılara da hizmet ediyoruz. Ayrıca şehrimizde kedi kazalarının yaşandığı bazı noktalara da ‘Kedi Çıkabilir’ levhası asılacak.” ifadelerini kullandı.

Programa; Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, HAYTAP Sivas İl Temsilcisi Özge Nihan Çubukçu ve çok sayıda hayvan sever katıldı.

Programda, belediye ekipleri tarafından kontrol edilen aşısı yapılan sokak hayvanları için geliştirilen ve üzerinde ‘Ben Sahipsiz Değilim’ yazılı tasmalar dağıtıldı. Vali Salih Ayhan, merkezde hayvanlarla da yakından ilgilendi.

Her Canlının Hakkını Korumak Zorundayız

İnsanların yaşama hakkı kadar hayvanların da yaşama hakkı olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, insanoğlunun yaşam alanının genişlemesi nedeniyle hayvanların alanlarının daraldığını söyledi. Her bireyin modern çağda hayvanlarla birlikte yaşamaya alışması gerektiğine dikkat çeken Vali Salih Ayhan, “İnancımızın ve kültürümüzün bir gereği olarak her canlının hakkını korumak zorundayız. Özellikle Sivas Belediyemizin hayvan hakları hususunda dernekler ile hareket ederek kurumsallaşması ve çok güzel bir hayvan barınağı yapması takdire şayandır.” dedi.

Bizler, Bir Karıncayı Bile İncitmeyen Ecdadın Torunlarıyız

Sivas’ta zaman zaman hayvanlara eziyet ve işkence yapıldığını tespit ettiklerini dile getiren Vali Salih Ayhan, “Cahil ve canice hareket edenler var. Bu noktada gerekli sevk, adli ve idari yaptırımlar yapılmaktadır. Ayrıca erken yaşta okullarımızda canlılara olan ilgi, alaka ve yaklaşımın daha iyi noktaya geleceğini düşünüyorum. Bu konuda birlikte yaşama noktasında hareket eden ve hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyorum.  Bizler, bir karıncayı bile incitmeyen ecdadın torunlarıyız. Sevgiyle, merhametle ve şefkatle bu kavramları hayvanlara sirayet ettirerek onlarla yaşama konusunda daha kültürlü ve bilinçli olacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’ye Örnek Olacak Bir Barınağımız Var

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise insanın merhametine muhtaç her canlıya sahip çıkmak ve onların hayatını kolaylaştırmak için çalıştıklarını söyledi. Türkiye’nin en büyük, saygın ve işini düzgün yapan hayvan barınağının Sivas’ta olduğunu belirten Başkan Bilgin, Sivas Belediyesi Veteriner Müdürlüğü ve çalışanlarına emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Pandemi sürecinde hayvan haklarını savunan temsilciler ile şehrin farklı bölgelerine sokak hayvanları için yem bıraktıklarını dile getiren Başkan Bilgin, “Bu güzel çalışmaları sadece Belediye ile değil, ilgili STK temsilcileriyle de beraber yürütüyoruz. Sahaya yansıyan ve sonuç alacak şekilde çalışıyoruz. Türkiye’ye örnek olacak bir barınağımız var.” dedi.

HAYTAP gönüllülerinin talepleri doğrultusunda hayvan barınağında ameliyathane ve karantina bölgesi oluşturduklarını dile getiren Başkan Bilgin, “Her türlü ameliyatı yapacak ekimizi var. Bizler sadece insana değil tüm canlılara da hizmet ediyoruz. Ayrıca şehrimizde kedi kazalarının yaşandığı bazı noktalara da ‘Kedi Çıkabilir’ levhası asılacak.” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA