SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“İtfaiye haftası kutlu olsun”

Bu biyografi 29 Eylül 2020 - 20:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pakoğlu; İtfaiye Teşkilatı’nın kuruluşunun 306. yıldönümü ve İtfaiye haftası kutlu olsun.” dedi.
Bem-Bir-Sen, İtfaiye memurlarımızın sorunlarını daha etkin ve daha verimli bir hizmet anlayışı ile gerek yetkililer nezdinde gerekse de kamuoyuyla paylaşmaya, çözümüne yönelik gerekli girişimlerde bulunmaya devam etmektedir.
İtfaiye çalışanlarının bir meslek sınıfı olarak tanımlanması ve buna göre de özel hizmet tazminatlarının düzenlenmesi hususunda öneri ve çalışmalarımız ısrarla devam etmektedir. İtfaiye Teşkilatının yemek konusunun biran evvel çözüleceğine dair inancımızı koruyoruz.
Her kuruşun hakkını sonuna kadar hak etmektedirler.
Pakoğlu; Gece-gündüz, bayram-tatil demeden, fedakâr bir şekilde görev yapan İtfaiye çalışanlarına, göstermiş oldukları olağanüstü gayret nedeniyle teşekkür ediyorum.
Memur- Sen Konfederasyonu’na bağlı BEM-BİR-SEN Sivas Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu; her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan ‘İtfaiye Haftası’ dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak şunları ifade etti.
“Her türlü felaket ve acil durumlarda büyük bir özveri ve gayretle kendi hayatlarını tehlikeye atarak, zor şartlarda mesai kavramı gözetmeksizin çalışan itfaiye personeli başta olmak üzere; görevlerini yürüten, bu zorlu mücadelelerinde büyük bir özveri örneği göstererek cesaret ve onuruyla görevlerini yerine getiren İtfaiye teşkilatımızın haftalarını kutluyorum. Yangın ve kurtarma çalışmalarında gece-gündüz, bayram-tatil demeden, fedakâr bir şekilde görev yapan İtfaiye çalışanlarına, göstermiş oldukları olağanüstü gayret nedeniyle teşekkür ediyorum. Tüm itfaiyecilerin haftasını en içten dileklerimle kutluyorum. ‘Bir can olsun kurtarabilir miyiz’ inancıyla, yangın ve doğal afetle mücadelede hayatını kaybeden şehid itfaiyecilerimize Allah’tan rahmet, ülkemizin her köşesinde, her zaman görevinin başında olan tüm itfaiyecilerimize de yangınsız ve kazasız günler temennisiyle sağlık, sıhhat, mutluluk ve başarılar diliyorum.
Bem-Bir Sen Sivas Şube Başkanı Mustafa PAKOĞLU: Dün olduğu gibi bugün ve yarında ilkeli ve onurlu bir şekilde temsil etmeye çalıştığımız İtfaiye memurlarımızın hak ve taleplerinin bundan sonra da mutlak takipçisi olacağımız bilinmelidir.
Şube Başkanı Mustafa PAKOĞLU,24 saat halkın emrinde olan İtfaiye çalışanlarımız büyük ve önemli bir görevi yerine getirmektedir. İtfaiye çalışanlarımız, insanımız ve tüm canlıları, başta yangın felaketi olmak üzere, deprem, sel gibi birçok doğal afete karşı koruyup onlara siper olmaktadır.
Başkan Mustafa PAKOĞLU,7/24 sürekli görev başında olan İtfaiye Personelinin sorunlarının başında halen can güvenliklerinin sağlanamamış olması geliyor. Büyükşehir Belediyeleri ve bir kısım il belediyelerinde kısmen de olsa dünya standartlarında donanım ve yangın elbiseleri bulunuyor. Ama Türkiye’nin pek çok belediyesinde, itfaiye personeli yangınlara halen günlük giyilen gömleklerle müdahale etmek zorunda kalıyorlar. İtfaiye teşkilatlarının pek çoğunun teknolojik alt yapısının yeterli olmayışı, yeterli yangın söndürme araç-gereci bulunmaması, kimi belediyelerde ise itfaiye personelinin taşeron firmalar aracılığı ile işe yerleştirilen eğitimsiz elemanlardan oluşması zaman zaman faciaların yaşanmasına neden oluyor. Eğitimsiz ve donanımsız bu itfaiye personeli hem kurtarma yaptığı kişilerin hem arkadaşlarının hem de kendinin zarar görmesine neden olabiliyor. İtfaiye personelinin bir diğer önemli sorunu ise, bu grup çalışanlar arasında bir statü birlikteliği olmamasıdır. İTFAİYECİLİK MESLEK OLARAK KABUL EDİLMELİDİR İtfaiye teşkilatı açısından önemli saydığımız bir diğer sorun, itfaiyeciliğin meslek olarak kabul görmemesidir. Meslek liselerinde itfaiyecilik bölümü bulunmasına, yüksekokullarından mezunlar verilmesine rağmen, itfaiyecilik halen kendi mesleki sınıfına kavuşmuş değil. Yani itfaiyecilik meslekten sayılmamaktadır. İtfaiye teşkilatı mensuplarının da tıpkı bir Silahlı Kuvvetler Mensubu, Polis teşkilatı mensubu gibi mesleki bir sınıfa kavuşturulmasını bekliyoruz. YANGIN VARSA YIPRANMA PAYI VAR ANLAYIŞINI KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL Bütün girişimlerimize, ilgili tüm kurum ve kuruluşları bilgilendirmemize rağmen itfaiye personeline dönük yıpranma payı uygulamasında yaşanan sıkıntılar devam etmektedir. İlgili kanunda böyle bir hüküm olmamasına rağmen, çıkartılan keyfi bir genelge ile itfaiyeci arkadaşlarımıza sadece yangına müdahale ettikleri saatlerde yıpranma payı uygulanmaktadır. Oysa yapılan iş bir bütündür. Yangın çıkmasa da mesaide olan her itfaiyeci arkadaşımız teyakkuz halinde görevinin başındadır. Geçmişte yapılan eleman alımlarında gerek alım sırasında gerekse sonrasında mesleki eğitimden geçirilmeyen pek çok çalışan, itfaiyeci olarak istihdam edilmiştir. Bu arkadaşlarımız mesleklerini ne yazık ki yangına, kazaya, afete müdahale ederken öğrenmeye çalışmaktadırlar. Zaman zaman da bu durum son derece üzücü olaylarla sonuçlanmakta, bu bedel itfaiyecilerin canıyla ödenmektedir. O bakımdan itfaiye personelinin görevi sırasında sadece kendi işini yapması, başka işlerle görevlendirilmemesi gerekir. Yöneticilerin bu anlayışlarının sona ermesini bekliyoruz.
İTFAİYE TEŞKİLATININ YEMEK KONUSUNUN BİRAN EVVEL ÇÖZÜLECEĞİNE DAİR İNANCIMIZI KORUYORUZ
İtfaiye Teşkilatının en önemli sorunlarından birisi de yemek konusudur. Bu sorunun İtfaiye Yönetmeliği esas alınarak çözülmesi gerektiğini ilgililere müteaddit defalar ilettik. Görüşmelerimiz sonucunda meselenin çözüleceği ifade edilse de bugüne kadar askıda kaldı çözülmedi. Bu İtfaiye Haftası bir milat olsun ve yerelde bu sorun ortadan kaldırılsın temennimizi yineliyor ve ilgililerden müjdeli bir haber bekliyoruz. BEM-BİR-SEN olarak kurulduğumuz günden bu güne kadar, itfaiye personelinin sorunlarını her platformda savunduk, savunmaya devam edeceğiz. Bugün itfaiyeci arkadaşlarımızın çözülmemiş sorunlarının takipçisi de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da BEM-BİR-SEN olacaktır. İtfaiye çalışanlarımızın Haftalarını yeniden kutluyorum. Ateşin Yürekli Kahramanlarını her zaman olduğu gibi Cenab-ı Hakka emanet ediyoruz.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA