SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“100 Günde Basınla Yüz Yüze”

Bu biyografi 24 Eylül 2020 - 14:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Yatırımların ve projelerin değerlendirilmesi, fikir alışverişinde bulunulması, pandemi süreci ve yeni eğitim-öğretim dönemi hakkında “100 Günde Basınla Yüz Yüze” programı kapsamında Vali Salih Ayhan, ilimizdeki basın-yayın kuruluşlarının temsilcileri ve muhabirleri ile bir araya gelerek soruları cevapladı.

-Pandemi Sürecinde Bugüne Kadar 95 bin 766 Test Yapıldı

Yatırımların ve projelerin değerlendirilmesi, fikir alışverişinde bulunulması, pandemi süreci ve yeni eğitim-öğretim dönemi hakkında Sivas Valisi Salih Ayhan, Covid-19 pandemi sürecinde bugüne kadar Sivas genelinde 95 bin 766 test yapıldığını ifade ederek, hastanede tedavi gören hasta sayısının 375 kişi olduğunu ve alınan tedbirler ve denetimler neticesinde de Sivas’ta vaka sayısında düşüşe geçildiğini söyledi.

Salgınla mücadelede filyasyon çalışmalarına büyük önem verildiğini, şuan 102 ekip ve 58 araç ile filyasyon hizmetlerine devam edildiğini aktaran Vali Salih Ayhan, ayrıca hastaların ev- hastane transferi için ambulansların yükünü hafifletmek için 15 aracın özel olarak görev yaptığını söyledi.

-Vali Ayhan’dan Ev Hanımı, Emekli ve Öğrencilere Uyarı

Pandemi ile ilgili sürekli analizler yapıldığını, projeksiyonlar oluşturulduğunu ve nüfus değişimlerinin izlendiğini anlatan Vali Salih Ayhan, “Yaş, cinsiyet, meslek, bulaşma kaynağı, dağılım gibi parametreleri değerlendiriyoruz. Burada en fazla dikkat çeken husus ev hanımı, emekli ve öğrencilerimizin toplam vakalardaki oranı %70’in üzerinde. Bu neden önemli? İş hayatında bulunan vatandaşlarımızın daha dikkatli olduğunu görüyoruz. Fakat ev görüşmelerinde aynı dikkatten bahsetmemiz maalesef zor. Bulaşma kaynağında şuan aile içi bulaş en yüksek düzeyde. Mahalle bazlı değerlendirmelerimizde nüfus yoğunluğu yüksek mahallelerde vaka sayılarının da yüksek olduğu görülmektedir” dedi.

-Kuralları İhlal Edenlere Asla Taviz Vermeyeceğiz

Evde izole olması gerekirken ihlalde bulunan vatandaşların hem büyük bir suç hem de büyük bir vebal altına girdiğini söyleyen Vali Salih Ayhan,  bu konuda kuralları ihlal eden vatandaşlara hem adli hem de idari cezai işlemler uygulandığını belirtti.

Vali Ayhan, “İhlalde bulunan vatandaşlarımızı yurtlarımızda izolasyon altına alıyoruz. Şuana kadar 10 vatandaşımız bu şekilde yurtlara alındı. Ayrıca ikameti müsait olmayan 13 vatandaşımızla birlikte şu an yurtlarımızda 23 vatandaşımızı izolasyon altında tutuyoruz.” şeklinde konuştu.

-Pandemı Kurulunu Her Hafta Topluyoruz

Pandemi kurulunu her hafta toplayarak durum değerlendirmesi yaptıklarını dile getiren Vali Salih Ayhan, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığımız tarafından toplu taşımada ayakta yolcu alınmaması, kafe ve restoranların daha sık denetlenmesi, kalabalıklardan uzak durulması gibi yeni bazı ek tedbirlerin alındığını hatırlattı. Bu tedbirlerin sahada kararlılıkla uygulandığını anlatan Vali Salih Ayhan, “Tedbirlerimizi alıyoruz, kontrollerimizi yapıyoruz. Sahada 229 ekip 1011 personelle denetimlerimizi sıklaştırarak devam ettiriyoruz. 13 Mart’tan bugüne kadar Covid 19 tedbirleri kapsamında; 242.170 vatandaş 88.176 işyeri uyarıldı. 5.011 vatandaşımıza ve 347 işyerine toplam 5.858.530 ₺ idari para cezası kesildi. Ayrıca 181 vatandaşımıza yönelik adli işlem başlatıldı ve 7 işletmemiz için kapatma cezası uygulandı.” ifadelerini kullandı.

 

-Okullarımızda Her Türlü Tedbir Alındı

Pandemi döneminde, yüz yüze eğitimle ilgili okullarda bütün önlemlerin alındığına vurgu yapan Vali Salih Ayhan, “Okullarımızı dezenfekte ettik ve düzenli olarak da ediyoruz. Maske ve mesafe ile ilgili tedbirlerimizi uyguluyoruz. Okullarımızı açık tutabilmenin tek şartı, toplum olarak bu salgın ile aynı bilinçle mücadele etmek. Sivas olarak ve ülke olarak ben bunu başaracağımızı düşünüyorum.” dedi.

Sivas’ın eğitimle ilgili temel parametreleri dikkate alındığında Türkiye ortalamalarına göre çok daha iyi durumda olduklarını belirten Vali Salih Ayhan, “21 Eylül 2020 tarihi itibariyle anaokullarımızı ve birinci sınıflarımızda eğitim öğretimi başlattık. Mevcutta 4.460 okul Öncesi, 8.072 ilkokul 1. sınıf öğrencimiz var. Bir yandan uzaktan eğitim tüm sınıf düzeylerinde devam ediyor. Bununla ilgili geçen dönemden beri yapılan çok önemli çalışmalar var. Gerek bakanlık düzeyinde gerekse yerelde, bizim aldığımız tedbirlerle süreci en iyi şekilde yürütmek için var gücümüzle çabalayacağız.” dedi.

-107 EBA Destek Noktası Oluşturuldu

İl genelinde 107 EBA Destek Noktası oluşturulduğunu, öğrencilerin bu alanlardan uzaktan eğitim desteği alabildiklerini dile getiren Vali Salih Ayhan, “Belediyemiz, Kaymakamlıklarımız ve Kurumlarımız ile birlikte özellikle uzaktan eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak adına güzel çalışmalar yürütüyoruz. 5230 öğrencimize tablet-bilgisayar, 7418 öğrencimize kırtasiye desteği 2604 öğrencimize çalışma masası ve sandalye desteği vereceğiz. Tüm öğrencilerimizin okuluna kavuşması toplumsal olarak hepimizin sorumluluğu. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olması noktasında siz basın mensuplarımıza da önemli görevler düştüğünü ifade etmek isterim.” dedi.

-Projelerimize Devam Ediyoruz, Heyecanımızda Eksilme Yok

Pandemi çalışmamalarının yanı sıra il genelinde yapılan ve yapılması devam eden projelere ara vermeden devam ettiklerini söyleyen Vali Salih Ayhan, “100. Yılında 100 Üretim ve İstihdam Kapısı hedefimize emin adımlarla yürüyoruz. Şuan itibariyle 43 firmamıza 1. OSB’de yer tahsisini yaptık. Firmalarımızın istihdam hedefi toplamı 3.089 kişi. Diğer yandan Gemerek OSB’mizle ilgili tahsis ve altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Oran Kalkınma Ajansı Koordinasyonunda Cazibe Merkezleri Destekleme Programından altyapı çalışmaları için önemli bir hibe desteği alıyoruz. “dedi.

-Tarımda ve Hayvancılıkta İvme Yakaladık

Vali Salih Ayhan,  tarım ve hayvancılığa destek sağlayacak olan projelerden de bahsederek, “SİVTAŞ Yem ve Süt Fabrikalarımız büyük bir hızla devam ediyor. Allah’ın izni ile yem fabrikamız 29 Ekim’de üretime başlayacak. Sivas’ı tarım ve hayvancılıkta hak ettiği noktaya taşımak için çok ciddi bir gayret sarf ediyoruz. Bu anlamda yürüttüğümüz önemli projelerimizden biri olan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi ile küçükbaş hayvan varlığımızı 1 Milyona ulaştırmak istiyoruz.  24 Eylül itibariyle çitçilerimize koyun teslimlerine başlıyoruz.” dedi.

-Hamidiye Kültür Parkı Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

Sivas’a prestij kazandıracak en önemli çalışmalardan birinin Hamidiye Kültür Parkı projesi olduğuna dikkati çeken Vali Salih Ayhan, “Şuan hem restorasyonlarımız hem de diğer etap çalışmalarımız büyük bir hızla devam ediyor. Hamidiye Kültür Parkı şehrimizin en önemli cazibe merkezlerinden biri olacak. Bazı işlerimizde de sona yaklaştık. Altınkale Projesi bunlardan biri. Hem halkımız hem de ulusal anlamda büyük ilgi gören Altınkale Projesi, görünümü ve geleneksel çadır alanları ile bölge halkının uğrak mekanlarından biri haline gelirken, Sivas’a gelen herkesin görmeden gidemeyeceği bir yer olacak. Diğer yandan bununla birlikte Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun evinde yaptığımız çalışmada sona geldik. Teşhir tanzimi yapıyoruz. Aşık Ruhsati Evi restorasyonumuz ise tamamlandı. İki projemizin Ekim ayında açılışlarını yapmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Vali Salih Ayhan, bundan sonraki süreçte de hem pandemi hem de il genelindeki devam projelerin son durumu hakkında bilgi paylaşımlarına devam edecekleri sözlerine ekledi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA