SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Kangal ve Divriği’de KYK yurtları kapandı

Bu biyografi 21 Eylül 2020 - 12:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pandemi döneminde ilçedeki yurtlar birer birer kapatılıyor.

Sivas’ın Kangal ve Divriği ilçelerinde öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayan KYK yurtların kapısına kilit vuruldu.

Eğitim ve öğretimin pandemiden dolayı durma noktasına geldiği şu günlerde yurtlarda kalan öğrenci sayılarının az öngörülmesinden dolayı iki ilçede KYK yurtlarının kapatma kararı alındığı bilgisine ulaşıldı.

Divriği ile birlikte Kangal KYK yurdu da kapatıldı.

Sivas’ın Divriği ve Kangal İlçelerinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların kapısına kilit vuruldu.

Divriği’de Hayırsever Ermaden, Prof. Dr. Mahir Tevrüz ve Önder Ailesi tarafından yaptırılan 2011-2012 öğretim yılında hizmete açılan ve 2 yıl önce de Kredi Yurtlar Kurumu’na devredilen öğrenci yurduna ve Kangal’da bulunan Hasan Yılmaz KYK öğrenci yurtları kapatıldı.

İLÇE HALKI 4 YILLIK FAKÜLTE BEKLERKEN YURTTAN OLDU

Kangal’da Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı180 kişilik Hasan Yılmaz, kız öğrenci yurdunda 17 personel hizmet vermekteydi. Yeni eğitim öğretim yılı itibariyle 70’e yakın öğrencinin yurda kayıt yaptırdığı bilgisi elimize ulaşırken, kayıt yaptıran öğrencilerin nerede ve nasıl konaklama yapacağı ise merak konusu oldu.

Geçmiş yıllarda Kangal ilçesine 4 yıllık fakülte sözü verilerek protokol dahi imzalanmıştı. Ama ne yazık ki ilçe halkı 4 yıllık fakülteyi hak etmek yerine KYK yurdunun kapatılmasıyla şok oldu.

OKUMAK İSTEYEN ÖĞRENCİ NEREDE KALACAK?

Yine Kangal ile birlikte Divriği’de hizmet veren ve hayırsever Ermaden, Prof. Dr. Mahir Tevrüz ve Önder Ailesi tarafından yaptırılan 2011-2012 öğretim yılında hizmete açılan ve 2 yıl önce de Kredi Yurtlar Kurumu’na devredilen öğrenci yurduna da kilit vuruldu.

Divriği’de 250 kişilik modern öğrenci yurdunda geçtiğimiz yıl sadece kız öğrenciler kalırken bu yıl yapılan girişimler sonucunda erkek öğrencilerinde barınma sorunu giderilecekti.

KYK Genel Müdürlüğünde Divriği yurdunda kalan öğrenci sayısı 6 olarak öngörülünce geçtiğimiz hafta alınan kararla yurdun kapanması ile ilgili ilçeye yazı gönderildi.

Divriği Nuri Demirağ Meslek Yüksekokulu’na gelen bilgi üzerine konu ile ilgili olarak girişimler yapıldı. KYK Genel Müdürlüğü’ne okulda ki öğrenci sayısının açılan yeni bölümlerle ve ek kontenjanla birlikte 180 civarında olacağı bildirildi. Yapılan bilgilendirme ile gözler yurtlar ile ilgili yeni gelişmelerin ne yönde olacağına çevrildi.

KYK PERSONELLERİ İLÇEDEN GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALACAKLAR

Kangal ve Divriği’de yurtlarda hizmet veren personellerin ise ne olacağı ise belirsizlik içerisinde. Eğer yurtlar yeniden açılmaz ise çalışan personeller ilçeden göç etmek durumunda kalacaklar. Böylece ilçede ister istemez işsizlikten dolayı göç konusu yeniden gündeme geleceğe benziyor.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA