SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“İlimiz Nitelikli Kaba Yem Üretiminde Merkez Üssü Haline Gelecek”

Bu biyografi 16 Eylül 2020 - 15:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

‘Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası’nda inşaat çalışmaları aralıksız sürüyor.

Temelinin atılmasının ardından hızla inşası devam eden ‘Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası’nda devam eden çalışmaları Vali Salih Ayhan, yerinde inceledi.

50.000 m² toplam proje alanı ile 1000 küçükbaş ve 500 büyükbaş kapasitesi olan proje hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Salih Ayhan, “Tarım ve Hayvancılığın, Sivas’ı Geleceğe Taşıyan Lokomotif Olacağını söyledi.

Yeni bir projenin daha hayat bulması için yoğun gayret gösteren yetkililere teşekkür eden Vali Salih Ayhan, “Yakın zamanda da II. etap olan ve ülkemizde tek olacak olan ‘Ot Borsası’na başlayacağız” dedi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası inşaatında incelemede bulundu ve ardından da silajlık mısır hasadına katıldı.

Körtuzla köyünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen ‘Üreten Çiftçi Gelişen Sivas’ projesi kapsamında silajlık mısır hasadına katılan Vali Ayhan, ürün hakkında bilgi alarak mısır hasat makinesinin direksiyonuna geçip tarlada hasat yaptı.

Programda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “2020 üretim döneminde il müdürlüğü olarak hazırlamış olduğumuz ve Sivas İl Özel İdaremiz ve DAP İdaresi Başkanlığı tarafından finansa edilen “Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi” kapsamında yaklaşık 50 ton yonca tohumu, 100 ton korunga tohumu ve 3 bin paket silajlık mısır tohumu dağıtımını bahar döneminde gerçekleştirmiştik. Bugün silajlık mısır hasadını gerçekleştiriyoruz.” dedi.

TKDK İl Koordinatörü Muhammet Ali Genç ise, “Bugün burada bulunduğumuz işletme aynı zamanda TKDK’dan bizim ilk desteklediğimiz işletmelerden bir tanesi. TKDK ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sayın Valimizin önderliğinde Sivas’ta belli hedeflere hızla yol alıyor. Bu hedeflerin temelinde işletmelerimizi Avrupa Birliği standartlarına çıkartmak ve bunları sürdürülebilir hale getirmek var.” şeklinde konuştu.

“İlimiz Nitelikli Kaba Yem Üretiminde Merkez Üssü Haline Gelecek”

Yaptıkları çalışmalarla Sivas’ın potansiyelini ortaya çıkarttıklarını kaydeden Vali Ayhan da, “İyi bir sinerji oluşturduk. Alanlarda, sektör sektör neler yapabiliriz bununla ilgili çalışmalar yaptık. Bu gayretlerin de bugün meyvelerini alıyoruz. Sivas, ekilebilir tarım arazisinde en önde gelen illerden birisi. Yaklaşık yüzde 10, kaliteli kaba yem ekimi yapılmakta. Kaba yem hayvancılıkta en büyük maliyeti tutmaktadır. Kendi yemimizi kendimiz üretmemiz gerekmektedir. Üreten Sivas, Gelişen Sivas Projesi kapsamında kama yem açığının giderilmesi için projeler başlattık. Geçen yıl başlattığımız projenin bu yıl devamlılığı görmek çok güzel. Bu işlerde önemli olan sürdürülebilir olmak. Bu sene 3 bin paket silajlık mısır, 50 ton yonca, 100 ton da korunga tohumu desteği sağladık. İlimiz gittikçe nitelikli kaba yem üretiminde önemli bir merkez üssü haline gelecek. Bunu görebiliyoruz. Potansiyelimiz var. Barajlar, göletler, sulama kanalları, modern sulama sistemleri yapıldı. Çok güçlü alt yapımız ve idaremiz var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, çiftçimize hayırlı ve bereketli bir hasat dönemi diliyorum.” dedi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA