SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Yenilenebilir enerji kaynağında zengin bir iliz”

Bu biyografi 13 Eylül 2020 - 0:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Vali Ayhan, “İlimiz yenilenebilir enerji kaynakları anlamında Türkiye’nin en zengin yerlerindendir.” dedi.

Sivas, Enerjide Ülke Ekonomisine Büyük Katkı Sağlıyor

39.000 metrekare üzerine kurulan, günde 600 ton hayvansal ve tarımsal atık işleyerek saatte 1.5 MWh enerji üretecek olan ‘Şarkışla Biyogaz Tesisi’nin temeli, düzenlenen törenle atıldı.

Şarkışla canlı hayvan pazarı yakınlarındaki temel atma törenine Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Şarkışla Kaymakamı Mehmet Erdem, Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, RENESCO firma yetkilileri ile diğer davetliler katıldı.

Törende konuşan Vali Salih Ayhan, tesisin bir iş insanı tarafından yap-işlet-devret modeliyle yapımının üstlenildiğini söyledi. Sivas’ın güneş, hidroelektrik ve termik santral açısından zengin bir il olduğunu belirten Ayhan, “İlimiz yenilenebilir enerji kaynakları anlamında Türkiye’nin en zengin yerlerindendir.” dedi.

Ayhan, Sivas’ın Türkiye enerji üretimine 5 milyar kilovatsaat (kWh) katkı sağladığını dile getirerek, “Bu yüksek bir rakam. Üretilen enerjinin yaklaşık 1 milyar kWh’ni biz hem sanayide, hem konutta hem de aydınlatmakta kullanmaktayız. Dolayısıyla ülke ekonomisine Sivas’ımız saydığımız yenilenebilir enerji kaynakları anlamında 5 veriyor 1 alıyor ve ilimiz ülkemize büyük katkı sağlıyor.” diye konuştu.

“Sivas, Biyogazda İddiasını Bu Vizyon Projeyle Ortaya Koydu”

Üretime, istihdama ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan projeden dolayı Şarkışla Belediyesi’ne teşekkür eden Vali Salih Ayhan, “GES, HES, RES, Kangal Termik Santralinin ardından Sivas, biyogazda iddiasını da bu vizyon proje ile ortaya koymuştur, hayırlı olsun.” dedi. Enerji üretiminde Türkiye’nin son dönemlerde atılım içerisinde olduğunu vurgulayan Ayhan, şunları kaydetti: “Güneşimiz var, rüzgarımız var, akarsularımız var, jeotermallerimiz var ama hep yıllardır baktık. Hamdolsun Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, onun çizdiği ufukla yerli ve milli anlayışla hem yerin altındaki hem de yerin üstündeki değerlere artık sahip çıkmaya başladık. Bilgiyi kendimiz üretiyoruz, ürettiğimiz bilgiyi endüstrileştirmede yine kendimiz kullanıyoruz. Birçok yenilenebilir enerji kaynaklarındaki imalatları da bu şekilde üretiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve beraberindekiler, yapılan dualar ve kesilen kurbanın ardından tesisin temelini attı.

– Şehit Bedirhan Bebeğin İsmi Yaşatılacak

Vali Salih Ayhan açılışın ardından, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 31 Temmuz 2018’de PKK’lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının infilak etmesi sonucu asker eşi olan annesi Nurcan Karakaya ile şehit düşen Mustafa Bedirhan Karakaya’nın isminin yaşatılacağı gençlik merkezi yapılacak alanda incelemelerde bulundu. Vali Salih Ayhan, Yıldırım Mahallesi Şehir Stadyumu yanındaki alanı inceleyerek, Şarkışla Kaymakamı Mehmet Erdem, Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç’tan bilgi aldı. Ayhan, burada yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bedirhan bebeğin adını unutturmayacak güzel bir eser kazandırma noktasında kendilerine talimatı olduğunu söyledi. Yer tahsisi yapıldığını, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da ili ziyaretinde bu sürecin hızlandığını belirten Ayhan, şunları kaydetti: “İnşallah bu güzel alana şehidimizin ismini vereceğimiz güzel bir kompleks kazandıracağız. Cumhurbaşkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza, destek olan herkese teşekkür ediyorum. Belediyemizin çalışmasıyla güzel bir tanzim yapılacak. Gençlerimize, çocuklarımıza ve Şarkışla’daki vatandaşlarımıza güzel hizmet verecek bir alan olacak. Proje detaylarına çalışılıyor, hem yüzme havuzu hem de gençlerimize hizmet edecek gençlik kompleksine ve yeşil parkı ile bütünleşik bir yapı olacak.” dedi.

Vali Salih Ayhan, Şarkışla ilçe programlarının ardından Kaymakam Mehmet Erdem’i makamında ziyaret etti. Pandemi sürecinde ilçede devam eden çalışmalar hakkında Kaymakam Erdem’den bilgi alan Vali Ayhan, denetimlerin arttırılarak gün boyu devam etmesini istedi.

Vali Salih Ayhan, Şarkışla ilçe programı kapsamında son olarak Sivas’ın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden Büyük Birlik Partisi (BBP) merhum Genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun doğup büyüdüğü evde devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi. Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu ile birlikte müzeyi inceleyen Vali Ayhan, yetkililerinden bilgi aldı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA