SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivaslılar dernekçilikte birinci

Bu biyografi 04 Eylül 2020 - 14:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Dernekleri İstanbul’da birinci sırada.

İstanbul’da, 7 bin 555’i dernek, 164’ü federasyon ve 13’ü konfederasyon olmak üzere, toplam 7 bin 732 hemşehri derneği bulunuyor. En fazla derneği bulunan il Sivas; en fazla derneğin yer aldığı ilçe ise Bağcılar. 4 bin 883 köy ve mahalle derneği yer alıyor.

İstanbul’da en fazla Sivaslılar derneği var

İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’da bulunan hemşehri dernekleriyle ilgili istatistikleri değerlendirdi. İl, ilçe, köy ve mahalle kategorilerinde yapılan incelemelerde ortaya çıkan sonuçlara göre Sivas dernekleri ilk sırada yer aldı.

İstanbul’da, 7 bin 555’i dernek, 164’ü federasyon ve 13’ü konfederasyon olmak üzere, toplam 7 bin 732 hemşehri derneği bulunuyor.

En fazla köy ve mahalle derneği var

Bin 264 il, bin 149 ilçe, kasaba ve belde, 4 bin 883 köy ve mahalle, 431 dış Türkler derneği yer alıyor.

Sivas dernekleri ilk sırada

718 dernek ile en fazla derneği bulunan Sivas’ı, 431 dernek ile Tokat ve dış Türkler dernekleri izledi.

En fazla dernek Bağcılar’da

En fazla derneğe sahip ilçeler sırasıyla, Bağcılar (541), Ümraniye (412 ) ve Esenyurt (381).

İstanbul dernekleri Beykoz ve Şile’de

İllerin hemşehri dernekleri yoğun olarak bulundukları ilçelere göre değerlendirildiğinde, Sivas, Kâğıthane ve Sultangazi’de; Tokat, Küçükçekmece ve Avcılar’da; İstanbul, Beykoz ve Şile’de; Kastamonu, Kâğıthane ve Esenler’de; Giresun, Beyoğlu ve Beykoz’da; Ordu, Esenyurt ve Ümraniye’de; Erzincan, Kartal ve Şişli’de; Erzurum, Pendik ve Sultanbeyli’de, Malatya, Esenler ve Bağcılar’da; Sinop, Bağcılar ve Esenler’de bir arada oldukları görülmekte.

Dernekler olarak Sivas’ın ilk sırada yer aldığı gözlenirken İstanbul’da ne kadar Sivaslı yaşıyor sorusu bir kez daha gündeme gelmiş oldu.

Geçmiş yıllarda 2019 yılında açıklanan bir rapora göre, İstanbul’da mesken elektrik aboneleri 642 bin İstanbul nüfusuna kayıtlı iken Sivaslı sayısı 179 bin 401 oldu. İstanbul’da yaşayan Sivaslı sayısının ise 750 bin olduğu tahmin edilmekte.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA