SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Nevruz Barajı inşaatında çalışmalar devam ediyor

Bu biyografi 04 Eylül 2020 - 12:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Nevruz Barajında çalışmalar devam ediyor

Sivas Yıldızeli Nevruz Barajı sulaması inşaatında çalışmalar devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Sivas ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Sivas Yıldızeli Nevruz Barajı Sulaması inşaatında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’ Proje ile temelden yüksekliği 54 metre ve su depolama kapasitesi 22.100 milyon m3 olan, Sivas Yıldızeli Nevruz Barajından alınacak su ile toplam 55 bin dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

Genel Müdür Yıldız,’ Nevruz Barajı Sulaması işinin daha hızlı faydaya dönüşmesi açısından 6 üniteye ayrılarak inşaat faaliyetlerinin planlandığının altını çizerek, 1. ünite 7.550 dekar ve 2. ünite 11.550 dekar alanda inşaat çalışmaları tamamlanarak test amaçlı olarak su verilmiştir. Kalan 4 ünite ve toplam 35 bin 900 dekar alanda ise inşaat çalışmaları devam etmektedir. İş kapsamında bugüne kadar toplamda 28 564 m CTP ile 122 465 m HDPE boru döşeme imalatları tamamlanmış olup sulama sahasında aynı zamanda toplulaştırma çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.

Yıldız, ’Sivas Yıldızeli Nevruz Barajı Sulaması projesinin bütün bileşenlerinin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına 732 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 35.000.000 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini ifade ederek, toplulaştırma ile de çiftçilerimiz zaman ve iş gücü açısından daha verimli üretim yapacaklardır. Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek olup bu da bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracaktır. ’dedi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA