SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivas milli mücadelenin Ana karargahıdır

Bu biyografi 03 Eylül 2020 - 15:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, 4 Eylül Sivas Kongresi’nde tüm Türk milletinin bağımsızlık için kenetlendiğini, Sivas’ın ile Milli Mücadele’nin ana karargahı olduğunu söyledi.

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, Sivas Kongresi’nin 101. Yıldönümü sebebiyle bir açıklama yaptı. Türkmenoğlu, Sivas’ın Milli Mücadelenin ana karargahı olduğunu söyledi. Sivas Kongresi’nin bağımsızlığımızın önsözü, cumhuriyetimizin çatısı ve zaferlerimizin haritası olduğunu ifade eden Türkmenoğlu, Sivas Kongresi’nin 101 yıl önce işgal ve esaret iştahlısı, manda ve himaye özlemcisi devletler için bir kabus olduğunu söyledi.

Türkmenoğlu açıklamasında, “Kuvay-ı Milliye’yi amil, irade-i milliye’yi hakim kılan irade Sivas’ta bir güneş gibi parlamıştır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 4 Eylül 1919 tarihinde, yurdun dört bir tarafından gelerek Sivas Kongresi’ne  katılan delegeler, burada, ülkemizi işgal etmek isteyenlere karşı Milli Mücadele başlatan Türk Milletinin fert fert birbirine kenetlendiğini bütün dünyaya ilan etmişlerdir. 108 gün boyunca İstiklal Mücadelemizin karargahı olan Sivas’ta manda ve himaye asla kabul olunamaz kararının alınmasıyla milli irade tecelli etmiştir. Sivas Kongresi’nde alınan kararlar üzerine vatanını, bayrağını ve hürriyetini canı pahasına korumak için yüksek bir ruh ve asil bir seviyeyle milli mücadele yürüten aziz milletimiz, tüm zorluklara rağmen zafere ulaşarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuştur” dedi.

Türkmenoğlu ayrıca, “Millet egemenliğine dayalı, milli devletin inşasına giden yolda önemli adımların atıldığı Sivas Kongresi’nin 101. Yılını kutluyor, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA