SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivas’tan Giresun Dereli’ye Yardım Eli

Bu biyografi 31 Ağustos 2020 - 14:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan ve beraberindeki ekip ve araçlar, Giresun Dereli bölgesine yardımda bulundular.

Selin vurduğu Giresun Dereli’de hayatın normalleşmesi için yapılan çalışmalar sürüyor. İlçede yaşanan sel felaketinin 6. gününde oluşan hafriyat kaldırılırken, yaraların sarılması için her alanda, her kurumdan ve STK’ların desteği ile çalışmalar tüm hızıyla gerçekleştiriliyor.

Sivas İl Özel İdaresi ve Sivas AFAD İl Müdürlüğüne Bağlı Ekipler Bölgede

Meydana gelen sel baskınına müdahale etmek üzere; Sivas’tan 8 arama ve kurtarma personeli, 2 adet 4×4 kurtarma aracı, 2 kepçe, 2 greyder, tam donanımlı kurtarma aracı ile yeteri kadar teçhizatla hemen görevlendirilmiş ve yaraları sarmak üzere bölgeye 23 Ağustos’ta ulaşmıştı. Sivas Valisi Salih Ayhan koordinesinde Sivas İl Özel İdaresi ve AFAD personelleri, ekipmanları ve araçları ile ikinci kez Giresun sel bölgesine takviye desteğinde bulundu. Aşırı yağışlar sebebiyle meydana gelen sel olayının hemen akabinde AFAD ve il özel idare ekipleri bölgeye intikal etmiş olup, halen bölgede temizleme çalışmalarını yürütüyor.

27 Ağustos’ta yola çıkan ve Giresun Dereli Afet Bölgesine görevlendirilen ikinci ekipteki araçlar; 9 adet treyler, 7 adet greyder, 4 adet kanal kazıcı, 4 adet excavatör, 15 adet damperli kamyon ve 4 adet pikap bölgeye ulaşarak selde zarar gören köylere sevk edildi ve hemen çalışmalarına başladı.

Sivas Valisi Salih Ayhan da Sivas’ın tüm ekiplerinin ve araçlarının çalışmalarını takip etmek ve koordinasyonunu sağlamak üzere Giresun Dereli bölgesine geldi.

Sivas İl Özel İdaresi’ne bağlı ekiplerimizin Dereli ilçesinde yaptığı çalışmaları inceleyen Vali Salih Ayhan, buradan Akkaya köyüne geçti. AFAD Sivas İl Müdürlüğü ekiplerinin çalıştığı bölgeye giden Vali Ayhan’a Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cengiz Nayman da eşlik etti

Ekipler 12 Köyde Koordineli Bir Şekilde Çalışıyor

Dereli ilçe merkezindeki çalışmalar aralıksız devam ederken, Dereli’de bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile beraber Sivas Valisi Salih Ayhan, çalışmaları yerinde inceledi. Vali Ayhan, bakanlara ilimizden bölgeye gelen ekiplerin ve çalışmaların son durumu hakkında bilgi verdi. Vali Ayhan, Dereli’de Sivas İl Özel İdaresi ekiplerinin Alancık, Kurtulmuş, Çal, Yaylacık, Heydere, Maden, Eğriambar, Meşeliyatak, Pınarlar, Kızıltaş, Aksu ve Akkaya köylerinde devam eden, hafriyat çalışması, zarar gören yolların yerine yeni güzergâhların oluşturulması, hasarlı binaların taşınması ve hafriyat çalışmalarının yapıldığı bilgisini verdi. AFAD Sivas İl Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerinin de bölgede olduğunu söyleyen Vali Ayhan,  8 kişilik ekibin hasar tespit ve arama kurtarma çalışmalarında görev aldığını belirterek, 2 balık adamın da ek olarak Dereli’ye sevk edildiğini söyledi.

Devletimizin Gücü ve Kurumlarımızın İmkânları ile Komşumuz Giresun’un Yanındayız

Vali Ayhan ayrıca bölgeye geldiğinin ikinci günü, sel felaketinden zarar gören Alancık, Kurtulmuş, Çal, Yaylacık, Heydere, Maden, Eğriambar, Meşeliyatak, Pınarlar, Kızıltaş, Aksu ve Akkaya köylerini tek tek gezerek, bölgede sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi, iş makinası operatörlerine kolaylıklar diledi. Vali Ayhan, “Ülkemizin neresinde bir doğal afet olursa olsun ekiplerimiz hazır ve nazır bir şekilde, tam donanımlı olarak hizmet için beklemektedir. Bugün de devletimizin gücü ve kurumlarımızın imkânları ile komşumuz Giresun’un yanındayız. Bakanlarımız, Bakan Yardımcılarımız, Mülki İdare Amirlerimiz, yöneticilerimiz, ekiplerimiz tüm imkânları seferber ederek normal hayata dönüş için çalışmaktadır. Allah devletimize zeval vermesin. İnşallah Dereli’nin yaralarını el ele vererek saracağız. Devletimiz, güçlüdür, dirayetlidir. Yaşanılan üzücü olayları en kısa zamanda unutturacağından kimsenin şüphesi olmasın. Dereli halkı başta olmak üzere selden zarar gören tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Rabbim, her türlü afet ve musibetten ülkemizi, milletimizi muhafaza etsin.” dedi.

Vali Salih Ayhan’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cengiz Nayman, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu ve AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci de eşlik etti.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA