SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Sahip çıkmalıyız”

Bu biyografi 28 Ağustos 2020 - 17:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zara balı bizim markamız. Zara bal’ına hep birlikte sahip çıkmalıyız.

Zara’da bal hasadının sona ermesi üzerine Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, Danışık köyü Taşdeğirmeni mevkiinde bulunan arıcı Metin Erkan’ı ziyaret ederek, bal sağımı hakkında bilgi aldı.

Zara denilince akla gelen ilk ürünün bal olduğunu belirten Şimşek, ilçemizde bal hasadı sona erdi, Zara balına kurumlarımız, arıcılarımız esnafımız hep birlikte sahip çıkmalıyız. Biz üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. İlçemizde yaklaşık 500 arıcımız bal ve bal ürünleri üretimi yapmaktadır. 50 bin arı kolonisinin varlık gösterdiği ilçemizde bu yıl hasat dönemi, geçen yılın tersi bir seyir izledi. Bu yıl Kösedağ bölgesinde iyi, Beydağı bölgesinde zayıf bir bal dönemi oldu.” dedi.

Kovan başı 15 ile 25 kilo arası bal sağımı olduğunu ifade eden Şimşek, “Zara balı, adıyla dünyada bilinen, kekik ve geven aromasından oluşan farklı bir lezzettir. Bal ormanlarının sayılarının artırılması, markalaşmada balımızın hak ettiği yere gelebilmesi için arıcılarımızın birlikte, kolektif hareket etmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA