SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Okulları Birlikte ve Güvenle Açacağız

Bu biyografi 27 Ağustos 2020 - 21:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Covid-19 nedeniyle aksayan ancak normalleşme süreci ile tekrar “Okulları birlikte açacağız” sloganıyla hayata geçen yeni eğitim öğretim yılı için Vali Salih Ayhan, Atatürk ve Kongre Müzesi bahçesinde farkındalık etkinliğine katılarak, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Programda, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, öğretmen ve öğrenciler ile sosyal mesafe, temizlik ve maske üçlüsüne dikkat çeken Vali Ayhan, eğitimin belirlenen kurallar çerçevesinde başlayacağını hatırlattı.

21 Eylül’de Seyreltilmiş ve Aşamalı Olarak Yüz Yüze Eğitime Geçilecek

Tüm dünyanın Koronavirüs ile zorlu bir mücadeleden geçtiği dönemde, uygulanan politikalar ve alınan tedbirler sayesinde ülkemizin süreci iyi yönettiğini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Maalesef mücadelemiz devam ediyor ve ne kadar süreceği konusunda da bilgimiz yok ama süreci kısaltmak için gayretimiz var. Bildiğiniz gibi Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından 16 Mart’tan itibaren okullarımız yüz yüze eğitime ara vermişti. Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un açıklaması ile 21 Eylül’de seyreltilmiş ve aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçileceği belli oldu. 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılacak okulların kapılarını, 21 Eylül’de yeniden açmak konusunda büyük bir çaba içerisindeyiz” dedi.

Okullar Dezenfekte Ediliyor, Temizlik Personeli Sayıları Artırılıyor

Çocukların okullarına döndüklerinde sağlıkla ve güvenle eğitim almaları için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Vali Ayhan, “Okullar dezenfekte ediliyor, temizlik personeli sayıları arttırılıyor. Eğitim-öğretim ortamları buna göre yeniden planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlere, velilere ve öğrencilere yönelik hazırladığı kılavuzlarda neler yapılması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılıyor. Maske-mesafe-temizlik kuralına çocuklarımız için, gençlerimiz için daha fazla riayet etmemiz gerekiyor. Bir hak olan eğitimin, herhangi birimizin gösterdiği zaaf yüzünden sekteye uğramasını istemiyoruz. Ancak, özellikle herhangi bir eğitim kademesinde öğrencisi bulunmayan hemşerilerimizden özellikle istirham ediyorum; lütfen salgına karşı önlemlerimizi gevşetmeyelim” şeklinde konuştu.

Okul İkliminin Ruhunu Ekranlara Yansıtmak Mümkün Değil

Uzaktan eğitim ile şimdiye kadar öğrencilerin eğitime devam ettiğini hatırlatan Vali Ayhan, “Ama Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un da dediği gibi okul ikliminin ruhunu ekranlara yansıtmak mümkün değil. Burada hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Öncelikle kendi sağlığımız, sonrasında da çocuklarımızın sağlığı ve geleceği için biraz daha temkinli davranmamız gerekiyor. Sayın Milli Eğitim Bakanımız sürekli olarak  “Okulları birlikte açacağız” vurgusunu yapıyor. Öğrencilerimiz 4 aydır okullarından, öğretmenlerinden arkadaşlarından uzaktalar ve biliyoruz ki her biri tekrar okula dönmeyi çok istiyor. Bunun için tüm toplumun üzerine düşen sorumluluğu alması gerekiyor. Sivas Pandemi sürecini en iyi yöneten illerden birisidir ve kısıtlama gerektirecek rakamlar da yoktur. Denetimlerimiz de sürekli olmaktadır. Tedbiri elden bırakmayalım. Herkesin kurallara uymasını istiyorum. İşin özeti bu. Okulları birlikte ve güvenle açacağız. Bir an önce çocuklarımızın okullarına ve öğretmenlerine kavuşmaları için çalışmalarımızı sürdüreceğiz, bu konuda kararlıyız. Siz değerli Sivaslı hemşerilerimizin bu konuda desteklerini esirgemeyeceğini biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Programda, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı da okullarda yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de kuralları hatırlatarak, sağlıklı bir gelecek için mesafe, temizlik ve maske üçlüsüne dikkat edilmesini istedi.

Konuşmaların ardından Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yapılan temizlik malzemeleri ile Halk Eğitim Merkezi ve Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yapılan maskelerin bulunduğu stantlar gezildi.

LGS’de İstediğimiz Başarıyı Yakaladık

Vali Salih Ayhan daha sonra Behrampaşa Ortaokulu bahçesinde düzenlenen KÖPRÜ Projesi ve “Evde Kal Kitapla Kal” kampanyası kapsamında bisiklet dağıtım törenine katıldı. Burada konuşan Vali Ayhan KÖPRÜ projesi hakkında bilgi verdi. Pandemi öncesi çok verimli bir dönem geçirildiğini ifade eden Vali Ayhan “Pandemi ile birlikte eğitim yöntemlerimizi değiştirerek online takip ve sınavlarla çalışmalarımıza devam ettik. Bu sene 12.403 öğrencimiz LGS’ye girdi. Öğretmenlerimizle, idarecilerimizle, öğrencilerimizle ve velilerimizle çok büyük emek harcadık. Çok şükür emeğimizin de karşılığını aldık. Öğrencilerimiz Türkiye sıralamasında çok iyi bir noktaya taşıdılar bizi, hem de Pandemi gibi süreçte. Buradan öğrencilerimizi tekrar kutlamak istiyorum.” dedi.

35 Bin Kitap Dağıtımı Gerçekleştirildi

Pandemi döneminde 35 bin kitap dağıtımının gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabi sadece öğrencilerimizin akademik gelişimlerini gözetmiyoruz. Pandemi sürecinde “Evde Kal Kitapla Kal” dedik. Öğrencilerimizin okuması için 35 bine yakın kitabı öğretmenlerimiz, idarecilerimiz ve Vefa Sosyal Destek Gruplarımız aracılığıyla evlerine ulaştırdık. Kitap kurtlarını tespit edebilmek için sosyal medya üzerinden bir kampanya başlattık. Okuduğu kitapla ilgili paylaşımda bulunan, video yollayan 58 öğrencimize bisiklet sözü vermiştik. Bugün hem KÖPRÜ Projesinde söz verdiğimiz hem de “Evde Kal Kitapla Kal” çağrısına uyan öğrencilerimize temsili bisiklet dağıtımlarını gerçekleştireceğiz. Bu süreçte görev alan tüm öğretmenlerimize, idarecilerimize ve Vefa Sosyal Destek Gruplarına teşekkürü bir borç bilirim. Ortada bir başarı varsa “biz” olunca var. Başarılarından dolayı öğrencilerimizi tekrar tebrik ediyorum. Konuşmaların ardından Vali Ayhan temsili 15 öğrenciye bisikletini hediye etti.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA