SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

‘Dijital Tarım Pazarı’ ile Herkes Kazanacak

‘Dijital Tarım Pazarı’ ile Herkes Kazanacak
Bu haber 29 Mayıs 2020 - 0:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımda dijitalleşme adına çok önemli bir proje olan Dijital Tarım Pazarı’nı üretici ve tüketiciye kazandırdı.

Çiftçinin alın teri ve bin bir emekle ürettiği ürünler, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sayesinde değer fiyattan tüm alıcılar ve üreticiler ile artık bu online platform üzerinden buluşabilecek. Hem üretici hem tüketici hem de sektör kazanacak.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız Dijital Tarım Pazarı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Tüketici açısından daha kaliteli ürün ve uygun fiyat, sürdürülebilir tedarik, planlı üretim, elde edilen ürünün, yüksek değer ile iç ve dış pazarda yer bulması, çiftçimize daha çok kazanç sağlaması adına tarımsal üretimin planlanması gerekmekteydi. Bu planlamayı yapabilmek için tarımsal ürün pazarının hem bireysel tüketici hem de endüstriyel tüketici açısından talepleri önceden belirlenmiş ve DİTAP hizmete sunulmuştur.

DİTAP ülkemizdeki tarım sektörünün tamamını kapsamaktadır. Kooperatiflerden, birliklere, çiftçilerden, üreticilere, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörüne, finansman sektörü, sigorta sektörünün bulunduğu kısaca sektörün tüm paydaşlarının gereksinim duyduğu her türlü ürünün tedarik edileceği bir alt yapıya sahip olacak.

Çiftçimiz, aile ve ülke ekonomisine katkı yapmak istiyor. Çiftçinin ürünlerine rahatlıkla pazar bulabilmesi, tüketici ile esnafın aradığı kalite ve standartta ürünü tedarik edebilmesi için hayata geçirilen Dijital Tarım Pazarı ile çiftçinin elinde mal kalmayacak, vatandaş da istediği sağlıklı ürüne ulaşacak. Çiftçinin elinde mal kalmayınca Dijital Tarım Pazarı, daha fazla üretimi teşvik edecektir.

Koronavirüs ile mücadele döneminde tarımda da dijitalleşme zorunlu hale gelmiş durumda. Biz her zaman üreticinin alın terinin korunmasını istiyorduk, DİTAP ile hem üretici kazanacak hem de tüketici fahiş fiyat olmadan ürününü alabilecek. DİTAP, tohumdan çatala kadar olan zincirin takip edildiği, üretim ve tedarikin sağlandığı, planlı üretimin yapıldığı pazar olacak. Üreticilerimiz ve tüketicilerimiz www.ditap.gov.tr adresinden Dijital Tarım Pazarı’na ulaşabilirler.” şeklinde ifade etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA