SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Projesi”

“Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Projesi”
Bu haber 27 Mayıs 2020 - 22:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tünelde arkadaşlarımız bir başarı hikayesi yazıyor, bu da tarihi bir not düşülmüş olacak. Müthiş bir teknik, müthiş bir emek var burada. Bu sene bilet kesilmesi için bayramda dahi çalışan arkadaşlarımıza en kalbi teşekkür ederim.” dedi.

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Demiryolu Projesi

Vali Salih Ayhan, Yüksek Hızlı Tren (YHT) Eşmebaşı Tüneli’nde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Vali Ayhan ve beraberindekiler, bayram boyunca fedakârca çalışan işçileri de kutlayarak alkışladılar.

Ankara-Sivas YHT hattının 318. kilometresinde toplam uzunluğu bin 422 metre olan Eşmebaşı’ndaki tünelde imalat başlangıcından bugüne kadar 8 adet göçük meydana geldi. En son 3 Mart 2020 tarihinde gerçekleşen olayda toplam 102 metrelik göçük olduğu görüldü. Göçüklerin oluştuğu bölgedeki zayıf bölümleri güçlendirmek için 80 metre boyunda 6 santimetre toplam 2 bin 1 adet alan delinerek çimento enjeksiyonu yapıldı. Bugün itibariyle bin 530 adet deliğin enjeksiyonu gerçekleştirilerek, tünelin yaklaşık olarak yüzde 76’lık bir bölümü tamamlandı.

 “Fedakarca Çalışan İşçileri Tebrik Ediyorum”

Vali Ayhan, tünelde yapılan enjeksiyon çalışmalarını inceledi. Yetkililerden bilgi alan Vali Ayhan ve beraberindekiler, bayram boyunca fedakârca çalışan tünel işçilerini tebrik ederek alkışladı.

Tünelde açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, Eşmebaşı Tüneli’nin, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren inşaatının en önemli çalışma noktalarından biri olduğunu söyledi.

Sivas-Yerköy arasında alt yapısı bitmeyen tek noktanın Eşmebaşı Tüneli olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Bitmeyen derken aslında Şubat ayında bitmişti. 3 Mart’ta 100 metrelik bir alanda göçük olmasından dolayı burada farklı bir çalışma tekniği geliştirildi. Bu çalışmaları hem yerinde incelemek hem de bayramda dahi çalışan arkadaşlarımızı teşekkür etmek ve alkışlamak için buraya geldik. Çok hummalı bir çalışma yapılmaktadır. Bu tünel, bin 422 metre uzunluğunda. Tünel yaklaşık 2 bin farklı noktadan delinerek, çimento enjekte edilerek yapı güçlendiriliyor ve bu güçlendikten sonra da inşallah Haziran başında, bu süreç bittikten sonra alt yapısı da bitirilerek Yozgat-Yerköy arası tamamen bitmiş olacak. 2 bin farklı noktadan 17 bin ton çimento enjekte ediliyor. Olağanüstü teknik bir çalışma. Yukarıda çalışmaları inceledik. Bu sene bilet kesilmesi için bayramda dahi çalışan arkadaşlarımıza en kalbi teşekkürlerimizi ilettik, alkışladık takdir ve tebrik ettik.” dedi.

 “Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Projesi”

Bu projenin Cumhuriyet tarihinin en büyük demiryolu projesi olduğunu belirten Vali Ayhan, “Cumhuriyet tarihinin en büyük projesini Sayın Cumhurbaşkanımızın özel ve hassas takibiyle, Ulaştırma Bakanımızın sürekli sahada olmasıyla, TCDD Genel Müdürümüzün adeta bu bölgedeki hassasiyetle alandaki çalışmasıyla, TCDD çalışanları, yetkili firmalar herkes hummalı bir şekilde çalışıyor. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Koronavirüsle mücadelede 3 aylık bir zaman diliminde dahi elbette bir yavaşlama olsa dahi ama heyecanda, motivasyonda, çalışmada hiçbir irade eksilmesi asla olmadı. İnşallah yılsonunda tren seferleri başlamış olacak. Bu Eşmebaşı Tüneli’nde arkadaşlarımız bir başarı hikayesi yazıyor, bu da tarihi bir not düşülmüş olacak. Müthiş bir teknik, müthiş bir emek var burada. Bunun da kayıtlara geçmesini özellikle arzu ediyoruz. Biliyorsunuz bir de Kırıkkale’de T15 ve T8 tünellerinde buna benzer çalışmalar yapılmaktadır. Eşmebaşı Tüneli bizim için çok önem arz etmektedir.” diye konuştu.

Vali Salih Ayhan, daha sonra Yıldızeli ilçe İstasyonunun girişinde ray serim çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Ayhan, günlük ortalama 1,5 kilometre ray serim çalışmasının yapıldığı alanda yetkililerden bilgi alarak işçilere kolaylıklar diledi.

Vali Ayhan’a ziyaretlerinde Vali Yardımcısı ve Özel İdare Genel Sekreteri M. Nebi Kaya, Yıldızeli Kaymakamı Furkan Atalık, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, TCDD İşletmesi 4. Bölge Müdürü Ali Karabey ve diğer yetkililer eşlik etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA