SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

ÇİFTE STANDART MECLİS GÜNDEMİNDE

Bu biyografi 22 Mayıs 2020 - 1:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karasu, Tarım Bakanlığı’na atama kararını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Cumhurbaşkanı Kararı ile Tarım Orman Bakanlığı bünyesinde yapılan atamalarda uygulanan çifte standartını Meclis gündemine taşıdı.

2018 yılında dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın 10 bin 551 personel istihdam sözünün, 24 Haziran’da yaşanan rejim değişikliğinin ardından Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli tarafından yerine getirilmemesi ve KPSS’ye giren yüzlerce gıda mühendisinin çeşitli kadrolara atanmıştı. Söz konusu atama esnasında Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nden teyit alarak “Unvan Değişikliği” ile kendi kadroları olan mühendislik kadrolarına geçiş umuduyla tercihlerini yapmışlardı. Ancak; 8 Mayıs 2020’de yayımlanan cumhurbaşkanı kararnamesi ile ataması yapılan gençlerin unvan değişikliği hakkı ellerinden alınmış oldu. Cumhurbaşkanı Kararı ile sadece Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yapılacak olan sözleşmeli personel atamalarında hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar hariç tutuldu.

Konuyu meclis gündemine taşıyan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanmasını istemiyle soru önergesi verdi. 2018 yılından bugüne kadar yaşanan sürece değinen Karasu, yıllarca emek vererek meslek sahibi olan gençlerin haklarının iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Karasu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

1- 8 Mayıs 2020 tarihli ve 2506 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yapılacak olan sözleşmeli personel atamalarında hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanların hariç tutulmasının gerekçesi nedir?

2- Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nden teyit alarak “Unvan Değişikliği” ile kendi kadroları olan mühendislik kadrolarına geçiş umuduyla tercih yapan gençlerimize verilen sözler için herhangi bir adım atacak mısınız?

3- 2018 yılında dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı tarafından verilen kadro sözü hangi tarihte yerine gelecektir?

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA