SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

AVM’ye maskesiz girmek yasak

AVM’ye maskesiz girmek yasak
Bu haber 15 Mayıs 2020 - 3:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’ta yeniden hizmete açılan AVM’ler denetlendi.

İl hıfzıssıhha kurulu tarafından oluşturulan Komisyonla Sivas’ta yeniden hizmete açılan Sivas Primemall AVM denetlenerek koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere uyulup uyulmadığı tespit edilen eksikliklerin giderilmesi noktasında uyarılarda bulundu.

Sivas Belediyesi zabıta ekipleri ile Ticaret İl Müdürü Selim Baş ve denetim personeli Oğuz Karakaya, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli Sağlık Uzmanı Uzm. Dr. Esma Kılıç, İl Özel İdaresi’nden Makine Mühendisi Sosyal Güvenlik Kurumundan Güvenlik Denetmeni ile Sivas Belediyesi’nde görevli inşaat mühendisinden oluşturulan komisyon Sivas Primemall AVM’yi denetlenerek uyarılarda bulundu.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Pazartesi gününden açılan AVM’lerle ilgili tedbir kararları alındı. Bu kapsamda AVM’lerin 11.00-19.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecek. AVM’lerde bulunan çalışan, yönetici ve müşteriler maskesiz AVM’ye giremeyecek. AVM giriş çıkışlarında görev yapan güvenlik görevlileri maskeyle birlikte gözlük ya da yüz koruyucu/siperlik kullanacak. AVM’lere girişte herkesin (çalışanlar dâhil) ateş ölçümü yapılacak ve ateşinin 38 dereceden yüksek olduğu tespit edilen kişiler içeri alınmayarak, ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek. Kişisel hijyen/temizlik kurallarını sağlamak üzere AVM içerisinde ve iş yerlerinin girişinde el antiseptiği bulundurulacak. AVM girişinde bulunan döner kapılar ile içeride bulunan yürüyen merdivenlerin bantları, kapı kolları, tırabzan ve asansör düğmeleri gibi sık dokunulan yüzeyler üç saatte bir temizlenerek dezenfekte edilecek. Ortak alanlar başta olmak üzere iş yerlerinin zeminleri günlük olarak su ve deterjanla temizlenecek. Lavabo ve tuvaletlerin temizliğinde dezenfektan kullanılacak. El kurutma makinelerinin kullanımı durdurulacak. Tuvaletlerin ana giriş/çıkış kapılarının elle temas etmeden açılabilmesi için gereken sistem kurulacak.

Denetimler kapsamında AVM’yi gezen komisyon üyeleri işyerlerini ziyaret ederek gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını kontrol etti. Eksikliklerin giderilmesi noktasında uyarılarda bulunan komisyon üyeleri Denetimlerde alışveriş merkezlerine gelecek olan müşteriler ile çalışanların maske takacağı, girişlerde ateş ölçümü yapılacağı uyarı levhalarının el dezenfektan ürünlerinin kesinlikle unutulmaması gerektiğini mağazaların metrekare hesabına göre müşteri alması konusunda hassas davranılmasını ve sosyal mesafelere uyulması gerektiği konusunda bilgilendirmede bulundu.

İl Ticaret Müdürü Selim Baş Uyarı ve bilgilendirme sonrası yaptığı açıklamada “Sivas’ta şu anda AVM’mizi geziyoruz. Genel olarak kurallara riayet edildiğini görüyoruz eksik gördüğümüz hususları ise yöneticilerimizle paylaştık en kısa sürede bu eksikliklerde tamamlanacak. Yoğunluğun az olması bizleri mutlu etti Sivaslı hemşerilerimiz bu konuda çok duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Mağaza yöneticilerimiz de üzerlerine düşen görevleri yerlerine getirmişler. Aynı gemide mücadele ediyoruz. Amacımız ceza kesmek değil bilgilendirmek uyarılarda bulunmak bu kapsamda oluşturulan komisyonla denetimlerimize devam edeceğiz.” dedi.

Ticaret İl Müdürü Selim Baş ve Zabıta ekiplerimizle oluşturulan komisyon üyeleri uzun bir aradan sonra tekrar açılan Sivas Primemall AVM’de hijyen ve sosyal mesafe önlemleri başta olmak üzere, genelgeler doğrultusunda denetim yaparak uyarılarda bulundu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA