SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“VALİLİĞİMİZ BÜNYESİNDE MESLEK KOLLARI KURULMALI”

“VALİLİĞİMİZ BÜNYESİNDE MESLEK KOLLARI KURULMALI”
Bu haber 12 Mayıs 2020 - 3:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Usta, “Normalleşme sürecinde valiliğimiz bünyesinde kurulmasını istediğimiz meslek kolları kurulu ile atılacak adımlarda bizlerden de fikir alınarak uygulanacak yol haritasında mesleki bilgilerimizi paylaşmaya hazırız.”dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid 19) salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler normalleşme süresi içerisinde berber, kuaför, güzellik salonlarının açılmaya başlaması ile birlikte gözler şimdi de lokanta, restoran ve kafelerin ne zaman hizmete gireceğine ve açıldıkları takdirde nasıl bir yol izleneceğine çevrildi.

Tüm Restoran ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Sivas İl Başkanı nı aynı zamanda Milli mücadelede ‘Sivas Geleneksel Türk Mutfağı’ adlı kitabın yazarı İshak Kaan Usta, lokanta, restoran ve kafelerin hizmete başlamadan nasıl bir yol izlenecekse hazırlıkların şimdiden yapılması adına çağrıda bulundu.

Yaşadığımız süreci en iyi şekilde atlatmak adına atılacak adımların uygulanabilirliğinde bizlerinde katkıları mesleki anlamda katkısı olacağını düşünmekteyim diyen TÜRES) Sivas İl Başkanı İshak Kaan Usta, Sektörümüzde normalleşme sürecinde oluşturulacak her türlü fikri söylemekten gurur duyarız. Atılacak adımlarda her türlü iş birliğine ve fikir alışverişine hazır olduklarını söyledi.

“NORMALLEŞMEDE TEDBİRLER ÖNEMLİDİR”

Tüm Restoran ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Sivas İl Başkanı İshak Kaan Usta, normalleşme süreci içerisinde yaptığı açıklamada şunları ifade etti. “Dünya genelinde yeni tip corana virüs (Covid-19) nedeni ile yaşanan salgın ve can kayıpları her geçen gün artmakta ülkemizde de birçok önlem alınmasına rağmen bu salgının etkileri görülmektedir. Ülkemiz genelinde salgın ile mücadele kapsamında birçok tedbir alınmış bu tedbirler doğrultusunda yapılan uygulamaların başarı sağladığı tartışılmaz bir gerçektir. Bu başarının arkasında tedbirler çok önemli bir yer tutmaktadır. Cumhurbaşkanımızın da daha önce söylediği gibi normalleşme sürecinde hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını dile getirilmiştir. Pandemi sonrası normalleşme sürecinde birçok sektör gibi benimde içinde faaliyet gösterdiğim alanlardan bir tanesi olan lokanta/restoran sektörü de normalleşme sürecinde yeni uygulamalar ile karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.”ifadesini kullandı.

“FİRMALAR VE STK’LARDAN FİKİR ALINMALIDIR”

Temeli sağlığa ve hijyene dayanan lokanta/restoran sektörü bu normalleşme sürecinde en büyük tedbirlerin alınması gereken bir sektördür diye sözlerine devam eden Usta,  “Bu normalleşme sürecinde ben yaptım oldu dayatmalarından ziyade sektörde faaliyet gösteren firmalar ve STK’lardan fikir alışverişi yapılarak bu süreç en iyi şekilde idare edilmesini temenni etmekteyim. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı birçok sektörde olduğu gibi bizim sektörde de pandeminin ülkemizde başladığı ilk günden itibaren sektörümüzde misafirlerimizi işletmelerimizde sadece paket servisi ile ağırlayabildik. İşletmelerimizin ne şartlarda normalleşeceği ve ne gibi yeni hijyen uygulamaları başlatılacağı henüz açıklanmamış olsa da bu sürecin en iyi şekilde atlatılması üzerinde uzun uzun konuşulması ve fikir üretilmesi gereken konuların başında gelmektedir.”şeklinde ifade etti.

“FİRMALAR OLARAK HAZIRLIKLARIMIZI ŞİMDİDEN YAPMALIYIZ”

Usta, “Tüm Restoran ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Sivas İl Başkanı olarak bu süreçte lokanta/restoran normalleşme sürecinde her türlü devletimizin yanında olduğumuzu dile getirmek isterim. Bu süreci en iyi atlatmak adına sektörümüzü ilgilendiren her konuda tüm odalarımız ve STK’larımız ile iş birliğine açık olduğumuzu ifade etmek isterim. Valiliğimiz bünyesinde kurulmasını istediğimiz meslek kollarının normalleşmesinde atılacak adımlarda bizlerden de fikir alınarak uygulanacak yol haritasında mesleki bilgilerimizi paylaşmaya ve bu süreci en iyi şekilde atlatmak adına atılacak adımlarda uygulanabilirliğini bizlerin katkıları ile en üst düzeye çıkacağını düşünmekteyim. Her ne kadar işletmelerimizin ne zaman açılacağı belli olmasa da normalleşme sürecinin başladığı bu günlerde yakın zaman içerisinde lokanta ve restoran sektörlerinin de hizmete başlamasını ümit etmekteyiz. Bu süreç başlamadan sektörde faaliyet gösteren firmalar hazırlıklarını yapması adına şimdiden bu sürecin nasıl başlayacağı hakkında konuşmamız gerekmektedir. İşletmeler hazırlıklarını şimdiden yapmaya başlaması gerekmektedir. Bu sürecin en iyi atlatılmasında işletmelerimizi ne kadar erken hazırlarsak hep birlikte o kadar avantajlı oluruz.”şeklinde dile getirdi.

“NORMALLEŞMEDE HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE VE FİKİR ALIŞVERİŞİNE AÇIĞIZ”

Yaşadığımız süreç içerisinde yeni gelecek kuralların uygulanabilirliği de çok önemli bir konu olduğunu söyleyen Usta, konuşmasını şu şekilde tamamladı. “Bu süreç elbet atlatılacaktır. Fakat bu süreci hepimiz ve ülkemiz en az zararla atlatması temennimizdir. Sektörümüz normalleşmesinde oluşturulacak her türlü masada kendi fikirlerimizi söylemekten de gurur duyarız.  Normalleşmede her türlü iş birliğine ve fikir alışverişine hazır olduğumuzu da ifade etmek isterim. Pandemi süresince can kayıplarımıza Allahtan rahmet, hastalarımıza da acil şifalar dilerim. Bu zor günlerden hep birlikte çıkacağız. Temennimiz bu zor sürecin bir an evvel biterek normal yaşantımıza dönmemizdir.”şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA