SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

SİVAS’TA RAMAZAN PİDESİ BÖYLE OLUR

SİVAS’TA RAMAZAN PİDESİ BÖYLE OLUR
Bu haber 04 Mayıs 2020 - 19:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’ta iftar sofralarının vazgeçilmezi olan ramazan pidesi özel olarak altı pide hamurunun bir araya gelmesiyle yapılınca Ramazan pidesinin boyu bir metrenin üzerinde oluyor.

Ramazan ayının olmazsa olmazlarından ve iftar sofralarının baş tacı olan ramazan pidesini hiç böyle görmediniz.

Sivas’ta ramazan ayına özel olarak pide fırınlarında yapılan üzerine yumurta sürülüp susam atılarak yapılan ramazan pidesi her akşam iftar sofralarını süslemekte.

Sivas’ta 50 yılı aşkın süredir pide ustası olarak mesleğini sürdüren Lütfi Arslan, ekmek yapmayı annesinden öğrendiğini söyledi.

“PİDENİN HAMURU İYİ MAYALANMALI”

Ekmek yapmayı annesinden öğrendiğini söyleyen pide fırın işletmecisi Lütfi Arslan, Altı ekmek hamurundan oluşan özel ramazan pidesini yaparak pide hamuru ile ilgili şu bilgileri verdi. “1964’ten bu güne usta olarak pide fırını işletmeciliği yapmaktayım. Sivas pidesinin en büyük özelliği hamur yaparken hamurun mayalanmasıdır. Hamurun mayası ne kadar güzel olursa pide o kadar lezzetli olur. Yani pide yapacağımız hamurun mayası iyi bir şekilde tutması gerekir. Mayası tutmayan hamurdan yapılan pide eve götürene kadar taş gibi olur. Ne yumuşaklığı kalır nede yenilecek bir hali olur. Ancak o pideyi sıcak halinde yersen güzel olur. Ama doğru mayalanarak yapılan pide hamuru ise hem tazeliğini uzun süre korur, hem de bayatlamaz tadı da lezzeti de fırından ilk çıktığı anki gibi olur. Ramazan ayına özel olarak bir metre uzunluğunda kırk santim eninde altı hamurun bir arada kullanılarak pideyi de öyle herkes yapamaz. Sivas’ta ramazan pidesi böyle olur. İftar sofralarında güzelce yerini alır.” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA