SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“İşten çıkarmaların önüne geçilmeli”

“İşten çıkarmaların önüne geçilmeli”
Bu haber 01 Mayıs 2020 - 16:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Baştürk, “Koronavirüs salgını süresi boyunca işten çıkarmaların önüne geçilmeli.”dedi.

Sivas’ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen basın açıklamasına KESK üyelerinin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve CHP İl Başkanı Yılmaz Coşkun katıldı.

Katılımcıların, koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralına uydukları ve maske taktıkları gözlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü basın açıklamasını, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, yaptı.

Grup adına basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü Özgür Baştürk, yaparak şunları ifade etti. “Yıllardır söylüyoruz; “sağlıkta dönüşüm” başta olmak üzere kamusal hizmetlerin piyasaya açılması, özelleştirmeler, güvencesizlik, esnek çalışma, performans sistemiyle üniversiteler akademik ve bilimsel özerklikten uzaklaştırıldı. Koronavirüs salgını süresi boyunca işten çıkarmaların önüne geçilmesi gerekli. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde, temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışma acilen durdurulmalıdır. İşten çıkarmalar yasaklanmalı, ücretsiz izin dayatmasından vazgeçilmelidir. Çalışanlara ücretli izin verilmeli, işsizler için koşulsuz işsizlik maaşı ödenmeli, küçük esnaf ve çiftçi desteklenmelidir. Özelleştirmelere son verilmeli, özelleştirilen kamu kurumları yeniden kamulaştırılmalı, kamusal politikalar hayata geçirilmelidir. Sosyal mesafeye mecbur kalmamak için sosyal koruma ve sosyal devlet politikaları hayata geçirilmelidir.”ifadelerine yer verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA