SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Tüm kaynaklarımız üyelerimizin emrinde”

“Tüm kaynaklarımız üyelerimizin emrinde”
Bu haber 30 Nisan 2020 - 13:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eken, “elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz.”dedi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), Sivas Ticaret Borsası ve Denizbank yetkilileri TOBB Nefes Kredisi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Sivas TSO’da düzenlenen toplantıya Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Denizbank Orta Anadolu Bölge Müdürü Cem Turgut Gelgör, Sivas Çarşı Şube Müdürü İlker Özdemir ve Sivas Şube Müdürü Aslan Kayapınar katıldı.

Programda konuşan Sivas TSO Başkanı Eken, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğiyle “TOBB Nefes Kredisi” hayata geçirildi. Yaşanan Kovid-19 salgını üyelerimizi olumsuz etkiledi. Salgını nedeniyle birçok küçük işletmemiz haftalardır kapalı. TOBB öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisinin yeniden hayata geçirilmesi konusunda Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde protokol imzalanarak TOBB, Denizbank ve Kredi Garanti fonu işbirliğiyle kredi verilmeye başlandı. Üyelerimiz bu kredi ile bir nebze de olsa rahatlayacak ve yaşadıkları sıkıntıları atlatacaktır” dedi.

Nefes Kredisine taşın altına elini koyan tüm Oda ve borsa başkanlarına teşekkür edne Eken, “Biz de Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ve Sivas Ticaret Borsamız ile tüm imkanlarımızı üyelerimiz için seferber ettik. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da dediği gibi “Şimdi yine üyelerimize nefes olmak için yola çıkıyoruz. Bu projede TOBB ve 365 oda ve borsa olarak, elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Tüm kaynaklarımızı üyelerimizin emrine veriyoruz.” 6 Milyar lira olan Nefes Kredisi cirosu 25 milyon liranın altındaki küçük işletmelerin üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubesine başvurabilecekler” şeklinde konuştu.

Kredi ile ilgili detayları da açıklayan Eken, şunları kaydetti; “Krediyi alan üyelerimiz 2021 yılında 12 eşit taksitte geri ödeyecek. Kredinin yüzde 80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Nefes Kredisi alacak üyelerimiz, bir defaya mahsus ve peşin olarak kefalet tutarının binde 7,5’u olarak komisyon uygulanacak ve üst limit 50 Bin TL’dir. Burada 50 Bin lira olmasının nedeni biz Ticaret Borsası Başkanımızla da istişare ettik ve Sivas’ta daha çok üyemizin faydalanması için limiti 50 bin lira olarak sınırladık. Ne kadar çok üyemize ulaşırsak bizim için daha iyi. Dosya masrafı olarak 150 TL alınacaktır. 8 ay ödemesiz olan kredilerin ödemesi 2021 yılında başlayacak ve 12 eşit taksit olarak ödeyecekler. Öte yandan Nefes Kredisi Kampanyası süresince Denizbank şubelerindeki çalışma saatleri 09.00-17.00 arasında olacak. Bu konuda gayret gösteren destek veren başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a ve Denizbank yetkililerine teşekkür ediyorum. İş dünyamıza hayırlı olsun.”

Eken, Denizbank yetkililerinden krediye müracaat eden üyelerin son 2 aylık sürece bakılmaksızın incelenmesini talep ederek, “Üyelerimizin son dönemde ki sıkıntıları malum. Bu krediye zaten ihtiyacı olanlar başvuracaktır. En azından son iki ayın baz alınmamasını istiyorum. Çünkü bu iki ayda insanların kredi kartı ödenmemiş olabilir, ödemesi gecikmiş olabilir. Sizlerden ricamız üyelerimizden Mart ayından önceki çalışma düzeni baz alınırsa daha çok üyemiz bundan yararlanır. İhtiyacı olmayan kişi kredi almaz. Bu dönemde de ihtiyacı olanlara kredi vereceğiz ki bayramdan sonrada onlar çalışıp kredilerini ödesinler. Ben tekrar Denizbank’a teşekkür ediyorum. Bunun diğer özel bankalara da örnek olmasını diliyorum” dedi.

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ise kredinin üyeler için son derece önemli bir süreçte verildiğine dikkat çekerek, “Projeye destek vere Hazine ve Maliye Bakanımıza, TOBB Başkanımıza, KGF yönetimine ve DenizBank yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyor, Borsamızın ve Odamızın tüm üyelerine hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Denizbank Orta Anadolu Bölge Müdürü Cem Turgut Gelgör ise yaşanan süreçte Denizbank olarak bu konuyu bir kamu görevi ifası olarak görüyoruz. Amacımız kar etmek değil yaşanan bu süreçte hizmet vermek. Umuyoruz önümüzdeki birkaç daha bu şekilde uygun oranlarla kredi desteği sağlarız ve ekonomimizi hep birlikte düzeltiriz” ifadelerini kullandı. 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA