SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Roller Değişti Büyükler Çocuk Oldu

Bu biyografi 24 Nisan 2020 - 21:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Coronavirüs Covit-19 nedeniyle çocukların evlerinden çıkamamaları üzerine Alpin Doğa spor üyeleri okul bahçesinde oyun parkurları oluşturarak bir günlükte olsa büyükler olarak çocuk oyunları oynadılar.

Covit-19 nedeniyle çocukların evlerinden çıkamamaları üzerine Alpin Doğa GSK liderleri 23 Nisan günü çocuklarla rollerini değiştiler. Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi bahçesinde oyun parkurları oluşturarak çocuk oyunları oynadılar.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı, maalesef çocuklarımız Covit-19 nedeniyle bu yıl evlerde kutlamak zorunda kaldılar. Her 23 Nisan’da çocuklarımız büyüklerin yerlerine geçerler, koltuklara oturur hatta talimatlar verirlerdi. Madem onlar evden çıkamıyorlar o zaman bu bayramda da biz büyükler çocukların yerine geçelim dedik ve onlar için sembolik oyunlar oynadık diyen, Alpin Doğa GSK üyeleri ve okul müdürününde katılımı ile “tomik, topaç çevirme, halat çekme, ip atlama, hedefe torba atma, kağıt kuş uçurtma” gibi kendi çocukluk yıllarındaki oyunları oynadılar.

Dünyada çocuklarına bayram hediye eden tek ülke Türkiye’dir diyen Kulüp İzci lideri Necmettin Özgün, “Yıllardır her 23 Nisan ülkemizde coşkuyla kutlanır, çocuklar o gün okul müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, Kaymakam, Belediye Başkanı, Vali, Bakan, Başbakan hatta Cumhurbaşkanı olurlardı. Törenlere katılırlar, alkışlanırlar, ebeveynleri tarafından sinemaya, alış verişe götürülürlerdi. Kısaca 23 Nisan günü tüm ülkede çocuklar çok özel bir gün geçirirlerdi. Ancak 2020 yılı 23 Nisan’ı bu bildik güzelliklerin yaşanmadığı bir zaman oldu. Sebep, malum Covit-19. Tüm yaşamımızı olduğu gibi Çocuk Bayramımızı da etkiledi. Bu yıl bayram coşkumuzu evlerde, balkonlarda ve sosyal medyada yaşadık. Geleceğimiz olan çocuklarımız evlerini, balkonlarını süsleyerek yine coşkuyla şiirler okudular, hep birlikte İstiklal marşımızı okudular. Sevincimizi, gururumuzu en yüceden yaşamaya çalıştık.
Özgün, “Her yıl okul bahçelerinde, sokaklarda, parklarda koşturan şen şakrak seslerine alıştığımız çocuklarımızla rollerimizi değişelim istedik. Madem onlar evden çıkıp oyunlar oynayamıyorlar, biz onların yerine oynayalım dedik. Ancak Coronavirüs tedbirleri gereği oyun oynayacak yetişkin sayısını sınırlı tutmamız ve sosyal mesafeyi koruyarak oyunlar oynamamız gerekiyordu. Biz de öyle yaparak kulübümüz üyelerinden Metin Bilbay ve Ayhan Bakar ile ve maskeli olarak oyunlar oynadık. Dijital oyunlardan dolayı bir çoğu maalesef günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan oyunlardan; topaç çevirme, tombik, ip atlama, halat çekme, kağıt kuş uçurtma, halklara fasulye torbası atma gibi oyunlar oynadık.” şeklinde ifade etti.

Özgün, konuşamasına şöyle devam etti. “Çocuklarımız adına üzgün idik ama bu sayede biz de kısa bir süre çocukluğumuza döndük ve çok eğlendik. Çocuklara hitaben, sevgili çocuklar, inşallah bu sıkıntılı günler yakında bitecek. Yine eski günlerde olduğu gibi parklar, sokaklar seslerinizle neşelenecek, oyunlar oynayacaksınız ama şimdilik evde kalın.” dedi.

Özgün, aynı zamanda tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA