SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

İki Fidan Birlikte Büyüyecek

Bu biyografi 23 Nisan 2020 - 22:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Valiliği koordinesinde, Orman İşletme Müdürlüğünün katkılarıyla ‘İki Fidan Birlikte Büyüyor’ projesi kapsamında Sivas’ta doğan bebekler için fidan dikimi gerçekleştirildi.

Farkındalık yaratmak hem de yeşil doğaya katkıda bulunmak amacıyla, Tavra Deresi Bölgesinde 100 dönümlük arazide 2020 ile 2023 yılları arasında binlerce fidanın toprakla buluşturulması hedefleniyor.

Vali Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolü, Sivas’ta yeni doğan bebekler için ilk fidanları toprakla buluşturdu. Programda Orman İşletme Müdürü Sefa Duman, çalışmalar hakkında il protokolüne bilgi verdi. 

 “Çocuklarımız Cumhuriyet Aşkını Yüreklerinde Yaşıyor”

Vali Salih Ayhan, törende yaptığı açıklamada, “Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Salgından dolayı bugün biraz mahzun kutlandı. Mekânlar farklı olsa da Cumhuriyet aşkını yüreğinde yaşayan çocuklarımız, evlerinde güzel eğitim ortamı oluşturarak 23 Nisan’ı en güzel şekilde kutladı. Valiliğimiz, belediyemiz ve diğer kurumlarımız şehirde bir heyecan oluşturmak için 23 Nisan’ın ruhuna uygun bir şekilde şehri süsleyerek tüm mahallelerde farklı etkinliklerle bayramı canlı tuttu. Geçmiş yıllarda yapılan 23 Nisan etkinliklerini aratmayan bir bayram kutlaması yapıldı.” dedi.

“Her Doğan Çocuk İçin Fidan Dikilecek”

Vali Ayhan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, bu güzel güne farklı bir anlam katmak için ‘300 Fikir 300 Proje’ kapsamında; Orman İşletme Müdürlüğünün destekleriyle ‘İki Fidan Bir Arada Büyüyor’ projesi başlatıldığını ifade ederek, ilimizde her doğan çocuk için fidan dikimi yapılacağını söyledi. 

‘Çocuklarımız büyürken, fidanlarımızda bir taraftan yeşerecek, büyüyecek’ diyen Vali Ayhan,  “Çocuklarımız, ailelerimiz dikilen fidanların gölgesinde oturma imkânı bulacak. Çocuklarımıza, ailelerimize çok güzel bir hediye vermiş olduk. Aynı zamanda çevreci bir anlayışla, doğamızı yeşillendiriyoruz.  Dört bir koldan Sivas’ı yeşil doğaya kavuşturmak için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ekim ayından itibaren Sivas merkez ve ilçelerde farklı noktalara ağaç dikimi çalışmaları olacağını söyleyen Vali Ayhan, “Her Sivaslı olan, kendisini hemşeri gören vatandaşlarımız adına fidan dikeceğiz. Tüm Sivas halkı sivasanefes.org internet sitesi üzerinden isimlerini yazarak fidanlarını sahiplenebilir. Tüm kurumlarımızın destekleriyle, omuzlarına yüklenen bu anmalı görevi hep beraber yerine getireceğiz.” şeklinde konuştu.

“Evlenen Her Çift İçin Fidan Dikilecek”

Proje hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, “23 Nisan programları Koronavirüs nedeniyle sokaklarda gerçekleştirilemedi ama çocuklarımız 100. yıl coşkusunu evlerinden doyasıya yaşadılar ve yaşatıyorlar. Bu günden günün anlamına binayen sayın valimizin başlattığı ‘İki Fidan Birlikte Büyüyor Projesi’ kapsamında Sivas Tavra Deresi mevkiine önümüzdeki 3 yıl boyunca her doğan çocuğumuz adına dikeceğimiz 10 bin fidanın başlangıcını yapıyoruz. Dünyamız bize dedelerimizden miras değil çocuklarımıza bırakacağımız bir emanet. Dedelerimiz nasıl ki bizden önce bıraktıkları eserleri minnetle anıyorsak bizim yaptığımız güzel projelerle ilimizin güzelleşmesine katkı sağlamış olacağız. 11 Kasım’da hükümetimiz tarafından başlatılan projeyle ilimize çok sayıda fidan dikildi. Sivas Belediyesi olarak bizlerde hem öğretmenlerimiz adına bir hatıra ormanı oluşturduk hem de evlenen her çiftimiz için bir fidan dikeceğimiz Sevgi Ormanı’nı İşhan Bölgesinde kuracağız.” dedi.

Programın sonunda Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, yeni doğan çocukların ailelerini telefonla arayarak, “Bebeğinizin sağlıklı, mutlu ve huzurlu uzun bir ömür yaşamasını temenni ederiz.”  ifadelerini kullandı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA