SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

“Sivas bıçağının tanıtılması noktasında her türlü desteği veriyoruz”

Bu biyografi 28 Nisan 2021 - 13:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’ta 27 yıldır Sivas bıçağının üretimini yapan Şirin Baba lakaplı Erdoğan Güzel, Sivas Bıçağının tanıtılması adına Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu’na Sivas’a özgü el yapımı bıçak hediye etti.

Bıçak ustası Erdoğan Güzel, Sivas bıçağının birçok aşamadan geçtikten sonra tamamen el yapımı olarak üretildiğine dikkat çekti.

Erdoğan Özel, 27 yıldır bıçak ustası olduğunu belirterek; ” Ben Sivas aşığı bir zanaatkarım.  Sivas bıçakla özdeşleşmiş bir şehirdir. İlimizde geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ve köklü bir kültürü olan bıçakçılık geleneği, İkinci Mahmud Döneminde (1808-1839) tutulan Şer’iye Sicillerinde yer alan bilgilere göre, çakı ve bıçaklar, Subaşı Hanı’nın karşısında bulunan Kılıççılar Çarşısı’nda yapılırmış. Kılıççılar Çarşısı’nda yapılan kılıçların yerini zamanla silahların almasıyla kılıç ustaları çakı ve bıçak yapımına yönelmişler. Ünlü Sivas Bıçağının sapları için öküz, keçi ve koç boynuzu kullanıyoruz. Boynuz sağlam ve işlenebilir olduğu için Sivas bıçağının vazgeçilmez malzemesidir. Bir Sivaslı olarak yapmış olduğum bıçağı Başkanımız Abdulkadir Hastaoğlu’na hediye etmekten gurur duyuyorum. Bu değerlerimizin kıymetini bilmek ve sahip çıkmak zorundayız. Teknolojiyle beraber zanaat giderek irtifa kaybediyor, yok oluyor. Bu zanaatı yaşatmak ve daha geniş kitlelere duyurmak adına farkındalık oluşturacak ürünler yapıyorum.” diye konuştu.

Sivas bıçağının el sanatları arasında özel bir yerinin olduğunu kaydeden Başkan Abdulkadir Hastaoğlu, “Bıçakçılık Sivas’ta 200 yıllık bir birikimle günümüze ulaşmıştır. Sivas Bıçağı bugün hala ustalarımız tarafından üretilen nadir el sanatlarından biridir. Geleneksel yöntemlerle ve el işçiliği ile yapılan Sivas bıçaklarımızın birçok çeşidi vardır. Bizlerde yöresel ürünlerimizin tanıtılması noktasında her türlü desteği veriyoruz. Şirin Baba olarak hitap ettiğimiz Erdoğan abimize de Sivas Bıçağının tanıtılması noktasında yapmış olduğu gayretli çalışmaları ve güzel hediyesi için teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA