SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika

Vali Ayhan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Bu biyografi 28 Ekim 2020 - 20:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Valisi Sayın Salih Ayhan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Sivas Valisi Sayın Salih Ayhan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında şu ifadelere yer verdi.

Bugün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 97’nci kuruluş yıldönümüdür.

29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin hiç şüphesiz Sivas için ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ülkemizi düşman işgalinden kurtarmak amacıyla Sivas Kongresi’ni tertipleyenler için en emin belde olan Sivas, 108 gün boyunca Millî Mücadelemizin başkentliğini üstlenmiş, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ev sahipliği yapmıştır. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Anadolu’nun birlik ve dirlik yurdu olan ilimiz, dün olduğu gibi bugün de milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak üzere azim ve kararlılıkla ileriye doğru yürüyüşünü sürdürmektedir.

2023’e 100’lerce Hedef Koyduk

1919’da çok zor şartlarda başlayan Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak; azim ve kararlılıkla çalışarak, üreterek muasır medeniyetler seviyesinin üzerinde 2023 hedeflerimize ulaşacağız. 97 yıl önce kahraman ecdadımızdan aldığımız ilham, birlik-beraberlik ruhu, gardaşlık geleneği ve ortak akıl ile Cumhuriyetimizin 100. yılına, 2023 hedeflerine ulaşacağımıza olan inancım tamdır.

İlimiz üretmekte, ürettikçe büyümekte ve büyüdükçe de güçlenmektedir. 2023 yılına kadar ‘100 Üretim ve İstihdam Kapısı’ hedefi ile çıktığımız yolda Sivas’ı istihdam odaklı üreten bir şehir haline getirmek için yola koyulduk. Hayalleri projelere, projeleri gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz. 2019 yılından bu yana bu hedef doğrultusunda 43 firmaya OSB’mizde yer tahsis ettik. Bu firmaların toplam istihdam hedefi ise 3089 kişidir. Sadece SİVTAŞ bünyesindeki Yem Fabrikası ve Süt İşleme Tesisi ile 10’a yakın istihdam kapısı açılacaktır. Altyapı çalışmaları süren Demirağ OSB ve Lojistik Köy ile de Sivas’ın yakın gelecekte bir üretim ve lojistik üs haline gelmesi sağlanacaktır. Şarkışla ve Gemerek OSB ile Türkiye’nin 23. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Şarkışla ilçemiz istihdama ve üretime katkı sağlayacak diğer üretim ve istihdam kollarımızdır. “300 Fikir 300 Proje” ile de başta kamu kurumları olmak üzere Sivas’a önemli bir hareketlilik kazandırdık. Gece uyumadan, gündüz yorulmadan, durmadan duraksamadan Sivas için 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmak için çalışmak, daima ileriye bakmak zorundayız.

Sadece Sanayi de Değil Her Alanda Üretim ve Gelişim İçin Gayret Gösteriyoruz

Sivas sadece sanayide değil diğer sektörlerde de 2023 hedeflerine ulaşacaktır. Yeni cazibe merkezimiz Hamidiye Kültür Parkı, şehre kazandırılacak olan yaklaşık 20 müze, Sıcak Çermik’te Altınkale, Yıldız Dağı’nda yeni yatırımlar ve Tokat-Sıcak Çermik-Havaalanı yol bağlantıları, Gökpınar, Tödürge ve Hafik Göllerimizi geleceğe taşıyacak olan eko turizm odaklı koruma çalışmaları, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan ve restorasyon çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülen Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası ile Divriği Arasta Sokak Sağlıklaştırma ve Seyir Terasları Projesi, Muhsin Yazıcıoğlu ve Âşık Ruhsati’nin doğup büyüdükleri evlerin yaşayan müzeye dönüştürülmesi, Merkez Meraküm ve Kangal’da Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi Projesi, ‘Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas’ sloganıyla başlatılan DAP destekli Canlı Hayvan ve Ot Pazarı Projesi, “Köyümde Yaşamak İçin Bir “Sürü” Nedenim Var” sloganıyla hayata geçen 1 milyon koyun projesi,  koyun yapağından izolasyon malzemesi üreten tesis kurma projesi, tarımsal Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi gibi çok sayıda sektörde gelişim için gayret göstermekteyiz.

Bölgeye yapılan en büyük yatırımlardan biri olan Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinin hayata geçmesiyle de özellikle turizm alanında Sivas yeni bir cazibe merkezi haline gelecektir. Diğer yandan eğitimde birçok projenin hayata geçmesi, sağlık alanında devam eden yatırımlar, Sivas kırsalında 3 milyon fidan hedefimiz, yeni ve gelişen spor altyapımız, sosyal hizmetlerde ortaya koyduğumuz özgün ve nitelikli çalışmalarla dezavantajlı gruplara sağlanan destekler, kırsala yapılan yatırımlar ve madencilikte kat edilen önemli mesafeler Sivas’ımız adına önemli gelişmelerdir.

Cumhuriyetimizin 97. Yılında İlimizi Şanlı Türk Bayraklarımız İle Donatalım   

Geçen yıl büyük coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 97. yılını bu yıl kurallara uygun şekilde ve salgın sürecine riayet edilerek sınırlı etkinliklerle gerçekleştiriyoruz. Temennimiz Covit-19 sürecinin en kısa sürede sona ermesi ve sağlıklı günlere bir an önce kavuşarak, coşkulu kutlamalarımızı yeniden gerçekleştirebilmektir. Bu önemli tarihin coşkusunu evlerimize, iş yerlerimize ve ulaşabileceğimiz her noktaya Şanlı Türk Bayrağımızı asarak kutlamak, bu ülkeyi bizlere vatan yapan aziz şehitlerimiz, gazilerimiz için daha çok çalışmak, ülkemizi müreffeh yarınlara taşımak asli görevimiz olmalıdır.

Bu duygularla, halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere ebediyete irtihal eden gazi ve şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, sözlerimi Atatürk’ün şu anlamlı vecizesi ile sonlandırmak istiyorum.

“Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır.”

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA