SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivas’ta Aşıklar Bayramı Programı Düzenlendi

Bu biyografi 08 Kasım 2021 - 10:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.
  1. Sivas Uluslararası Geleneksel Aşıklar Bayramı programı düzenlendi.

Sivas’ta Sivas Belediyesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Sivas Fasıl Heyeti Aşıklar Şairler ve Halk Oyunları Derneği’nin (SİFAHOD) iş birliğiyle 14. Sivas Uluslararası Geleneksel Aşıklar Bayramı programı düzenlendi.

Karabağ Zaferinin yıl dönümüne atfen “İki devlet tek millet, çatal yürek tek bilek” sloganıyla Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen 14. Sivas Uluslararası Geleneksel Âşıklar Bayramı programına Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, SCÜ Rektörü Alim Yıldız, SESOB Başkanı Beşir Köksal, MÜSİAD Sivas Başkanı Salim Eminoğlu, il protokolü, Sivas Turizm Derneği Başkanı Hakan Bakar ve yurt içinden, Azerbaycan ve Gürcistan’dan 50’ye yakın aşık ve şair katıldı.

Programın açılışında konuşan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Şehrimizin kültürel zenginliklerinden bir tanesi olan aşıklık geleneğini yaşatmak, aşıklarımıza destek vermek ve yeni nesillere aktarmak için böyle güzel bir organizasyona imza attık. Aşıklık geleneğinin Sivas’ın en önemli kültürel zenginliklerinden biri olduğunu unutmamak gerekir. Program katılım sağlayan aşıklarımıza, ozanlarımıza, sanatçılarımıza, misafirlerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

SİFAHOD Başkanı Ahmet Ayık, “Kovid-19 salgınından dolayı 2 yıldır program yapamıyorduk. Aslında şu an 15. programı yapmamız gerekiyordu ama salgından dolayı yapamadık. 2 yıl ara vermiş olduk o yüzden bu sene 14. Sivas Uluslararası Geleneksel Aşıklar Bayramı’nı yapıyoruz. Gençlerimiz müzik olarak başka yerlere kayıyorlar ama biz bu geleneği inatla yaşatmak istiyoruz. Bu programın gerçekleşmesinde bizlere destek olan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

  1. Sivas Uluslararası Geleneksel Aşıklar Bayramı programında aşıklar hünerlerini sergileyerek izleyenlere keyifli anlar yaşattılar.

Ayrıca programda şiir yarışmasında dereceye girenler ise il protokolü tarafından ödüllendirildi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA