SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Pandemi nedeniyle sade bir törenle kutlayacağız”

Bu biyografi 13 Eylül 2021 - 13:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği  (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Ahilik Haftasını kutladı.

Bu yıl 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan 34.Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle açıklamada da bulunan Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Ahilik teşkilatının tarihimizde önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, Ahiliğin önemine değindi.

Ahilik Kültürü ve Felsefesinin toplumsal yaşamın ortak paydası olan insan ve yaşamı esas aldığını ifade eden Sesob Başkanı Köksal, bu kültürün dürüstlük, kardeşlik ve çalışkanlığı her zaman ön planda tuttuğunu dile getirerek, “ Ahilik kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına gelmektedir. Ahilik, dürüstlük, sevgi, dostluk , yardımlaşma , hoşgörü, bilgi ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Sosyal hayat kadar  ekonomik hayatı da yönlendiren, günümdü halen geçerliliğini koruyan bu günün şartlarında bile  birçok ülkede sağlanamamış adaletli,  verimli ve son derece güzel sistemi topluma kazandırmış bir kültürdür. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin ticaret ahlakına , dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri  günümüzde de  esnaf ve sanatkarlarımıza yol göstermektedir. Bu amaç doğrultusunda her yıl Ahilik Haftamızı coşkuyla kutluyoruz. Anadolu’nun manevi mimarlarından olan ve bu teşkilatı kuran Ahi Evran’ı Veli , Ahi Emir Ahmet başta olmak üzere Ahilik Teşkilatına gönül veren esnaflarımızın, sanatkarlarımızın ve teşkilatımızın Ahilik Haftasını kutluyor, insanlığa , esnaf ve sanatkarlarımıza ve bütün ülkemize güzellikler getirmesini temenni ediyorum” dedi.

 SADE BİR TÖRENLE  PROGRAMI YAPACAĞIZ

Pandemi sürecinde esnafın çok mağdur olduğunu , desteklerle ayakta durmaya çalıştığını hatırlatan Sesob Başkanı Beşir Köksal, Ahilik Kültürü Haftasının  pandemi nedeniyle  sade  bir törenle kutlanacağını söyledi.

Köksal, 14 Eylül Salı günü saat 10.00’da Ahilik Kutlama Komite  üyeleriyle Atatürk Anıtına çelenk sunduktan sonra saat 10.30’da Valimiz sayın Salih Ayhan’ı , saat 11.00’da ise Belediye Başkanı Hilmi Bilgini ziyaret edeceklerini , ziyarette komite tarafından belirlenen Yılın Ahisi seçilen Terzi Ahmedi Mahmut Yedikardeş’e,Yılın Kalfası Mobilyacı Muhammet Soyuyüce’ye  ve Çırağı Motorcu  Mehmet Yazgan’a makam ziyaretlerinden cübbe ve kaftan giydirip , plaket takdim edeceklerini   programın bu şekilde sonlandırılacağını sözlerine ekledi.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA