SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Sağlığın Reklamı ve İnternet Üzerinden Satışı Olmaz”

Bu biyografi 07 Nisan 2021 - 5:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.
  1. Bölge Kuzeydoğu Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Taylan Küçüker, internet üzerinden reçeteye tabi ilaç ve tedaviler için reklam yapılmasının 1994 yılında ülkeler arası yapılan sözleşmeye istinaden satışlarının kesin olarak yasak olduğunu duyurdu.

Küçüker, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “1994 yılında Türkiye’nin taraf olduğu ‘Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi’ uyarınca, ülkeler arası yayıncılıkta reçeteye tabi ilaç ve tedaviler için reklam yapılmasının kesin olarak yasaklanmıştır.

Her türlü gözlük camı, optik çerçeveler, kozmetik numarasız, numaralı kontak lensler ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen tıbbi cihazdır.

Sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensuplarının iş ve görev tanımlarına dair yönetmeliğe göre;

Tüm sağlık mesleklerinin ortak paydası ve özelliği”, insan ve toplum sağlığı” ile ilgili olmalarıdır.

  1. b) Sağlık meslek, Tabip, Diş tabibi, eczacı, hemşire, ebe ve OPTİSYEN ile 1219 sayılı kanunun ek 13’üncü maddesindeki tanımlanan diğer meslek mensuplarını, şeklinde tanımlanmış ve Sağlık mesleği mensubu olarak sınıflandırılmıştır.

Madde 5/c

  1. c) Yanıltıcı, talep artırıcı ve kendilerini övücü tanıtım yapamaz, kampanya düzenleyemez ve hiçbir şekilde reklam yapamaz. Sadece isim, unvan, dal ve adreslerini tanıtabilirler.

Genel kurulda onaylanan deontoloji yönetmeliğimize göre de, reklam ve internet üzerinden satış yasaklanmıştır.

Tüm Sağlık mesleklerinde reklam ve internet üzerinden satış yasaktır.” İfadelerine yer verdi.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA