SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivas Masal Evi Hizmete Açıldı

Bu biyografi 06 Nisan 2021 - 5:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNESCO iş birliğinde, ortak değerlerimizin şehrimize ait motiflerle nesilden nesile aktarılması ve çocuklarımızın hayal güçlerinin geliştirilmesi amacıyla  ‘Sivas Masal Evi’ Tarihi Şükriye Özçalı Konağı’nda hayata geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu İşbirliğinde Hayata Geçirilen Anadolu Masalları Projesi kapsamında Sivas Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğünce oluşturulan Sivas Anadolu Masal Evi, hizmete açıldı. Kullanım hakları Sivas Valiliğine ait olan Akdeğirmen Mahallesindeki tarihi Şükriye Özçalı konağında oluşturulan Masal Evi’nin açılışı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımı ile gerçekleştirildi.

Bakan Selçuk’a Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habib Soluk, Semiha Ekinci, Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı da eşlik etti.

Açılış öncesinde Masal Evi ile ilgili Bakan Selçuk’a bilgi veren Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Bakanlığımızın Anadolu Masalları Projesi kapsamında 81 ilde Anadolu Masal Okulları kurulmasının ve bu okullar vasıtasıyla illerde öğretmenlere mahalli eğitim verilirken öğrenciler için masal anlatım etkinlikleri yapılması hedeflenmiştir. Bu çalışmalardan yola çıkılarak ilimizde de bir masal evi açılması için çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda kullanım hakları Sivas Valiliği’ne ait olan tarihi Şükriye Özçalı Konağı İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze tahsis edilerek Masal Evi olarak hizmet vermesi kararlaştırılmıştır. Tarihi dokusu ile Anadolu masalları konseptine uygun olan konağımızda 2 masal odası, 1 drama etkinlikleri alanı, 1 tasarım ve el sanatları atölyesi, 1 dokuma atölyesi ve 1 seramik atölyesi bulunmaktadır. Her yaş grubunda hizmet verecek şekilde kurgulanan masal evinde ayrıca çatı katı; okuma, kitap tahlilleri ve yazarlık atölyesi gibi çalışmalar için kütüphane ve okuma alanına dönüştürülmüştür. Bahçesi geleneksel çocuk oyunları ve farklı etkinliklere uygun olan konağımızda yaz aylarında çeşitli temalarda masal etkinlikleri ve geceleri düzenlenmesi planlanmaktadır. Sivas Masal Evi oluşturulan randevu istemi üzerinden öğrencilerimize gruplar halinde hizmet verecektir.” İfadelerini kullandı.

Savaşçı’nın ardından Sivas’a kazandırılan Masal Evi’nin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Vali Salih Ayhan, Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habib Soluk, Semiha Ekinci ve Savaşçı ile birlikte açılış kurdelesini keserek hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Masal Evi açılışının ardından, Bakan Ziya Selçuk, Vali Salih Ayhan, Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Habib Soluk, Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve protokol üyeleri çocuklarla bir araya gelerek, birlikte masal dinledi.

Akdeğirmen Mahallesinde hizmet verecek olan ‘Sivas Masal Evi’nde;

📌 2 masal odası,

📌 1 drama etkinlikleri alanı,

📌 1 tasarım ve el sanatları atölyesi,

📌 1 dokuma atölyesi,

📌 1 seramik atölyesi,

📌 1 kütüphane alanı ile her yaş grubuna unutamayacakları dakikalar sunacak.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA