SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivas Barosu 5 Nisan Avukatlar Günü mesajı

Bu biyografi 06 Nisan 2021 - 6:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Barosu Divan Kurulu Başkanlığı 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Sivas Barosu Divan Kurulu Başkanlığı tarafından yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi.

Sivas Baromuzun Saygıdeğer mensupları, Değerli Meslektaşlarımız; Tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü Kutluyoruz.

Herkesçe bilindiği üzere, Covid-19 Salgını nedeniyle dünyamız, ülkemiz ve milletimiz zor bir dönemden geçmektedir.  İçerisinden geçmekte olduğumuz bu zorlu süreçleri birlik ve beraberlik ile atlatacağımıza ve yine sağlık, huzur dolu günlere kavuşacağımıza olan inancımız tamdır. Bu zorlu süreçte tüm ülkemizin sorumluluğunu alarak fedakârca çalışan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere kolluk kuvvetlerimize, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızda bu zorlu süreçte fedakârca hizmet eden kamu görevlilerimize teşekkürlerimizi arz ederiz.

Kutsal savunma mesleğinin temsilcileri olan biz Avukatlar için büyük değere sahip olan bu gün, savunmanın örgütlü hale gelmesinin kutlanması yanında mesleğin ve yargının sorunlarının ve çözüm önerilerinin de kamuoyu ile paylaşıldığı bir gün olması nedeniyle ayrı bir önem ve anlam taşımaktadır.

Avukatlar ve barolar hukukun üstünlüğünün yerleşmesi, toplumda hukuk bilincinin gelişmesi, demokrasinin kurumsallaşması, özgürlükler alanının genişlemesi, insan haklarının korunması konularında da çaba harcarlar. Dünyanın hemen her ülkesinde demokrasinin ve özgürlüklerin en yakın dostu ve teminatı avukatlardır.

Anayasamızın 2. Maddesinde açıkça ifade edildiği üzere, Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olmanın vazgeçilmez şartlarından biri, yargı gücünün yürütme ve yasama gücünden bağımsız olmasıdır. Yargının bağımsız olmasını sağlayan en önemli unsurlardan birisi de savunma hakkıdır. Savunma hakkı temel bir hak olarak Anayasamızın 36. Maddesinde hak arama hürriyeti kavramı içerisinde düzenlenerek, anayasal güvence altına alınmıştır.

Savunmaya ve temsilcisi olan Avukatlık mesleğine verilen değer, o ulusun demokraside ulaştığı noktayı göstermesi açısından da son derece önemlidir. Avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir.

Hukuk devletinin olmazsa olmaz koşulu olan ‘bağımsız yargı’ yargının olmazsa olmaz koşulu olan ‘savunma’ ile anlam kazanır.

Hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ilkesi ve eksiksiz demokrasinin uygulandığı demokratik rejimlerde hayat bulabilir. Türkiye’nin daha gelişmiş bir demokrasiye ulaşmasının yolu toplumda hukuka ve adalete duyulan güvenin en üst derecede olması ile mümkündür. Bunu sağlayacak en önemli meslek gruplarından birisi de unutulmamalıdır ki avukatlık mesleğidir. Avukatlar ve bağlı oldukları barolar, hukukun üstünlüğünün yerleşmesi, toplumda hukuk bilincinin gelişmesi, demokrasinin kurumsallaşması, özgürlüklerin alanının genişlemesi, insan haklarının korunması için çalışır ve çaba harcarlar, Dünyanın hemen her ülkesinde demokrasinin ve özgürlüklerin en yakın dostu ve teminatı Avukatlardır.

Çağdaş hukuk sistemimizin ayrılmaz öğesi olan avukatlarımıza hak ettikleri değerin verilmesi ve bunun topluma yansıtılması yargının gücü ve güvenilirliğini artıracaktır. Avukatlarımıza daha aktif çalışma olanakları yaratılmasına, özlük haklarının iyileştirilmesine ve hukuk sisteminin etkin yapıya kavuşturulmasına yönelik düzenlemelere öncelik verilmelidir. Avukatlarımızın içinde bulunduğu sıkıntılar, adalet sistemimizdeki sorunlar ve çelişkiler, yargı bağımsızlığının pekişmesi, demokrasinin tüm kurumlarıyla eksiksiz olarak işlemesiyle aşılabilecektir.

Ülkemizde, Avukatlık mesleğinin icrası son derece zordur ve gün geçtikçe de zorlaşmaktadır. Yapılan yasal ve Anayasal düzenlemelerde ki eksiklikler ve uygulama da ortaya çıkan sorunlar meslektaşlarımızı her geçen gün biraz daha fazla zorlamaktadır.

Türkiye genelinde hızla artan Hukuk Fakültesi sayısı mezun edilen hukuk fakültesi öğrenci sayıları, aktif olarak faaliyet gösteren ve sayısal olarak oldukça ciddi bir çoğunluğa sahip Avukat sayıları da göz önüne alındığında Avukatlık mesleğinin çalışma alanının genişletilmesi, kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır.

Sivas Barosu olarak; yapılan yasal düzenlemeler kapsamında, meslektaşlarımızın uyum, bilgi ve gelişimini arttırmak için Meslek İçi Eğitim-Arabuluculuk-Uzlaştırma-Bilirkişilik ve sair konularda eğitim ve sertifika programları düzenlenmeye devam edilecek, meslek içi faaliyetler artırılarak devam ettirilecektir.

Günümüzün ihtiyaçlarını karşılayamayan Avukatlık Kanunu, TBB bünyesinde ve Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan komisyonlar tarafından hazırlanan taslaklar esas alınarak en kısa sürede değiştirilmelidir.

Diğer kamu hizmetlerinde olduğu gibi, katma değer vergisi oranların düşürülmesi de en ivedi ihtiyaçlarımız arasında yer almaktadır.

Ücretlendirmeler hususunda en iyi derecelerde iyileştirmeler yapılmalı, Kamu avukatlarının kronikleşen sorunları çözülmeli ve mağduriyetleri mutlaka giderilmelidir.

Yargının kurucu unsurlarından bağımsız savunmayı serbestçe temsil eden Avukatlar, halkın hak arama özgürlüğünün sesi ve güvencesidir. Hukuk devletinin olmazsa olmaz koşulu bağımsız bir yargıdır. Savunmayı temsil eden Avukatların olmadığı, savunma ve Avukata gereken önemin verilmediği yerde hak ve adalet yoktur. Adil yargılanma yoktur. Bu durumda Hukuk Devletinden de söz edilemez. İşte bu yüzden Herkes için Adalet, Adalet için Avukat diyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm meslektaşlarımızın Avukatlar gününü ve haftasını bir kez daha kutlarken, meslek şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete intikal eden meslektaşlarımızı, vatanı ve milleti uğruna şehit olan tüm şehitlerimizi da bir kez daha rahmetle anıyor,  tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyoruz.

Saygılarımızla, Sağlıcakla Kalın…” ifadelerine yer verildi.

 

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA