SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

UNESCO’DA Müziğimizle Yer Alacağız

Bu biyografi 08 Ocak 2021 - 0:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

UNESCO’DA Müziğimizle Yer Alacağız

Sivas Belediyesi, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na müzik alanında başvuru yapacak.

Sivas’ın müzik kültür ve değerleri en iyi şekilde uluslararası mecrada tanıtılarak, Sivas müziğini böylece tüm dünya tanıyacak.

Başkan Bilgin, “Sivas’taki müzik kültürünü ve değerlerini en iyi şekilde uluslararası mecrada tanıtmayı hedefliyoruz. İşte bu yüzden kültürümüzün en önemli yapı taşlarından olan müziğimizi kentin yerel kalkınma stratejilerinden biri haline getirmek amacıyla, ‘UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na müzik alanında belediye olarak başvuruda bulunacağız.” dedi.

Yaratıcılığı ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilir kalkınmanın stratejik bir faktörü olarak belirlemiş şehirler içinde ve arasında uluslararası işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen ve böylelikle UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, ilimiz adına müzik dalında başvuruda bulanacak.

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas’ı hak ettiği yere getirmek için müzik, gastronomi, tarih ve kültür alanında çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini söyleyerek açıklamalarda bulundu.

“UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI’NA MÜZİK ALANINDA BAŞVURU YAPMAYA KARAR VERDİK”

Başkan Bilgin, açıklamasında şunları ifade etti. Tarih boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ilimizde, farklı kültürlerden beslenerek oluşan geleneksel müziğin, Sivas’ın her zaman en önemli alanlarından biri olduğunu ifade ederek, “Yakın zamanda UNESCO Somut Olmayan Kültür Miras Listesine giren aşıklık geleneğinin yanı sıra Sivas türküleri, halayları, geleneksel enstrüman yapımcılığı ve yaygın icra teknikleri, Veyseller, Muzaffer Sarısözenler ve nicesi, Sivas’taki köklü müzik geleneğinin en belirgin yansımalarıdır. İşte bu nedenle kültürün en önemli yapı taşlarından olan müziği, kentin yerel kalkınma stratejilerinden biri haline getirerek, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na müzik alanında başvuru yapmaya karar verdik. Hedefimiz ise bu kıymetli değeri gelecek nesillere aktarabilmek, şehrimizin uluslararası mecrada görünürlüğü ve tanınırlığını artırmak, müzik yoluyla toplumdaki dezavantajlı gruplara imkanlar yaratabilmek, uluslararası iş birlikleri ve hareketlilikler vasıtasıyla müzikal değerlerimizin bilinirliğini artırarak şehrimizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunabilmektir.” İfadelerini kullandı.

“MÜZİK KÜLTÜRÜMÜZÜ ULUSLARARASI MECRADA TANITMAYI HEDEFLEMEKTEYİZ”

Kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum arasındaki bağın güçlendirilmesinin hedefleri olduğunu vurgulayan Başkan Bilgin, “Tüm dünyada belediyeler üzerinde gerçekleştirilen adaylık süreci ve rekabetçi uluslararası hazırlık 2021 yılında Sivas Belediye Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilecektir. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), üniversitelerimiz ve alanında uzman kurum ve sivil toplum örgütlerinden teknik olarak destek almayı planlamaktayız. Süreçteki en önemli önceliğimiz katılımcılığı her zaman en üst seviyede tutmak olacaktır. Bu sayede şehrimizi hem Türkiye’de hem de dünyada öne çıkarmak istiyoruz. Bununla birlikte Sivas’taki müzik kültürünü ve değerlerini en iyi şekilde uluslararası mecrada tanıtmayı da hedeflemekteyiz. Yapacağımız bu başvuru sonucunda UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olarak şehrimizi hem Türkiye’de hem de dünyada öne çıkarmak istiyoruz. Turizm ve tanıtım stratejimize yeni bir anlam katmak istiyoruz. Çok yönlü kalkınma hedeflerimizin birini daha gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Belediye olarak UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı adaylık sürecini ORAN iş birliği içerisinde yürüteceğiz.” şeklinde konuştu.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA