SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Yeni Yıla En Güzel Hediye Zara bebekleri

Bu biyografi 30 Aralık 2020 - 2:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yeni Yıla En Güzel Hediye Zara bebekleri

Sivas’ın Zara İlçesinin geçmişteki giysi kültürü Zara bebekleri ile yaşatılmaya başlandı.

Zara bebekleri geçmişten bugüne Zara ve çevresinde giyilen kıyafetlerin bebekler üzerinde işlenmesi ile Zara Kaymakamlığı tarafından üretilmeye başladı.

Zara kaymakamlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucu geçmişte İlçede yaygın olarak kullanılan ve günümüzde ise unutulmaya yüz tutmuş olan yöresel kıyafetler, Zara Bebekleri ile yaşatılmak adına proje başlatıldı.

Zara Kaymakamı Mehmet Sayın ve eşi Özlem Sayın, bölgenin yöresel kıyafetlerine dikkat çekmek, tanıtımını yapmak ve içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde kadınların ev ekonomisine bir nebze olsun katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla proje hazırladılar.

Hazırlanan proje kapsamında ilçeye bağlı köylerdeki kadınların düğün, cenaze ve günlük hayatta giydikleri kıyafetler, oyuncak bebeklere göre tasarlanarak el işçiliği ile hazırlanan kıyafetler, bebeklere giydirilmeye başlandı.

Bölgenin yöresel kıyafetleri, oyuncak bebeklere giydirilerek, gelecek nesillere aktarılmak adına anlamlı olan proje ile ilçede yaşayan kadınlar da Zara Bebekleri sayesinde ev ekonomilerine katkı sağlamış olacaklar.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA