SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

SEMDER Başkanı Çayır 2020’yi değerlendirdi 

Bu biyografi 30 Aralık 2020 - 17:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SEMDER Başkanı Çayır 2020’yi değerlendirdi 

Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; ilimizde emlak sektörünün 2020 değerlendirmesini yaptı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün her sektörü olduğu gibi emlak sektörünü de olumsuz yönde etkilediğini dile getiren SEMDER Başkanı Çayır, 2021 yılında salgının sona ermesi temennisinde bulundu.

2020 yılında pandeminin ardından ilk 4 ay büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Başkan Çayır, “Ama tarihte görülmemiş bir kredi oranı düşüşüyle, 0,64 oranla Allah’a çok şükür işlerimiz arttı. Konut satışlarımız da gayet iyi bir şekilde devam etti. Sürecimiz 9’uncu, 10’uncu aya kadar devam etti. Sıfır konutlarda bilhassa satışlarımız yoğun oldu. İkinci el konutlarda da bunu  tamamladık. Şimdi geldiğimiz noktada baktığımız zaman özellikli konutlarda tabi ki azalmalar oldu. Müteahhit firmaların yeni konutlar yapma, yeni arsalara projeler edindirme noktasında da şu anda sıkıntılar yaşanıyor. Bunun sebebi de içinde bulunduğumuz ekonomik durumlar. Malzeme fiyatlarından tutun  arsa fiyatları, kat karşılığı arsa fiyatları hepsi yeni imarla yapılacak olan konutları etkiliyor. Dolayısıyla sıfır konut noktasında önümüzdeki süreçte olumlu gelişmeler bekliyoruz” dedi.

ESKİ DAİRELER RAĞBET GÖRMÜYOR

Sivas’ta ikinci el konut stoku sayısının yeterli miktarda olduğunu belirten Başkan Çayır, “Yani 2021 yılını gayet iyi bir şekilde çevirecek sayıda ikinci el konut mevcut. Fiyat noktasında da artış olur mu derseniz pek artış olacağını sanmıyorum. Aynı fiyatlarla devam edecektir. Ama söz konusu konutların özellikli ve yapılı olması tercih sebebi. Çünkü artık merkezde eski daireler kesinlikle rağbet görmüyor, ilgi görmüyor, tercih edilmiyor. Bunun en büyük sebebi de kiraya verilemiyor olması.  Dolayısıyla yatırımcı da tercih etmiyor” açıklamasında bulundu.

PANDEMİDEN UZAK BİR YIL DİLİYORUM

SEMDER Başkanı Çayır, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “2020 yılına koronavirüs damgasını vurdu. 2021’de artık pandemiden uzak, herkesin sıhhatli bir şekilde yaşayacağı bir yıl diliyoruz. Gayrimenkul sektöründeki tüm arkadaşlarıma, sektör çalışanlarına 2021 yılının başarılar getirmesini, bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum.”

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA