SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Destek paketinden kimlerin faydalanacağı belli oldu

Bu biyografi 25 Aralık 2020 - 1:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Destek paketinden kimlerin faydalanacağı belli oldu

 Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan esnaf destek paketinden kimlerin faydalanacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

COVİD-19 salgını nedeniyle verilecek hibe desteği programı ve uygulama esasları hakkında Ticaret Bakanlığının Tebliğinin 24 Aralık 2020 tarih ve 31344 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Sesob Başkanı Beşir Köksal, “Destek programından 14.12.2020 tarihiden önce (bu tarih dahil)  vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile aynı bu tarih itibariyle esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf olanlar faydalanabilir.

Destek programına başvurabilecek esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımları başvuru tarihinden önce Ticaret Bakanlığı internet sitesinden duyurulacak. Ayrıca yazılı duyuru yapılmayacak.

Bu maddenin ikinci fıkrası gereğince Bakanlıkça yapılan duyurudan sonra ticari faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapanlar hibe desteğinden yararlanamaz

Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler, hibe desteğinden vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden bir kez faydalanabilir.

Destek başvurusunda bulunanların faaliyetlerini sürdürdükleri ve kira ödemesi yaptığı birden fazla iş yeri bulunması halinde, başvuruda bulunanlar bir iş yeri için kira desteğinden faydalanabilir.

Hibe desteğinden faydalanılan dönemlerde vergi mükellefiyeti faal olarak devam etmelidir. Destek başvurusunda bulunanın gayri faal olduğunun anlaşılması durumunda bu kişilere destek ödemesi yapılmaz.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan benzer nitelikteki desteklerden faydalanılması, bu destek programından faydalanılmasına engel teşkil etmez” dedi

BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME NASIL OLACAK

Sivas Esob Başkanı Beşir Köksal, Destek başvuruları ve itirazların elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacağını, Başvuruda bulunan tarafından başvuru ve eki taahhütname elektronik ortamda onaylanacağını, kira desteği başvurusunda bulunanlardan, başvuruda bulunduğu iş yerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve iş yerini kiralayanın kimlik bilgilerini başvuru esnasında beyan etmesi isteneceğini hatırlatarak, beyanda bulunmayanlara kira desteği ödemesi yapılmayacağı.

Destek programı başvuru süresinin 10 günden az olmamak üzere Bakanlık tarafından belirleneceğini, Reddedilen başvurular hakkında ret tarihinden itibaren on gün içerisinde Genel Müdürlüğe itiraz edilebilir. Bu itiraz, itiraz başvurusunun Genel Müdürlüğe ulaştığı tarihten itibaren beş iş günü içerisinde sonuçlandırılarak ilgilisine cevap verileceğini dile getirdi

DESTEK ÖDEMESİ BANKA HESABINA YATACAK

Sesob Başkanı Köksal, destek ödemesinin uygun bulunması halinde ödemelerin esnafın banka hesabına yatırılacağını da sözlerine ekledi

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA