SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Yıldız’da kış köyü oluşturulacak

Bu biyografi 11 Aralık 2020 - 0:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yıldız’da kış köyü oluşturulacak

Vali Ayhan, “Bu Bölgenin Kışını da Karını da Nimet Bilip, Turizme Kazandırıyoruz. Yeni yapılan yollar ile birlikte Yıldız Dağı Kayak Merkezi daha ulaşılabilir ve yeni yapılan bungalow evler ile de daha konforlu hale gelecek ve Bungalow evler sayesinde kış köyü olacak.” dedi.

Vali Salih Ayhan, Yıldız dağı Kış Sporları Turizm Merkezi ile Sıcak Çermik arasındaki 54 kilometrelik bağlantı yolunun 1. etabında tamamlanan ve standartları arttırılan yol çalışmalarını yerinde inceleyerek Karayolları 16. Bölge Müdürü Mustafa Horuz’dan bilgi aldı.

Emniyetli, Hızlı ve Kolay Ulaşım; Kış Turizm’inin En Önemli Bileşenlerindendir

Komşumuz Tokat ile Yıldız Dağı Kayak Merkezi arasındaki yolun standartları yükseltildi, trafik güvenliğini sağlandı.

Yeni açılan güzergâhta incelemelerde bulunan Vali Salih Ayhan, “Bu altyapı çalışması bölgeye ciddi bir hareketlilik kazandıracak, çalışmalar olanca hızıyla devam ediyor. Tokat ve Sivas’ın Yıldız Dağı Kayak Merkezi bağlantısı bizim için çok elzemdi. Tokatlı gençlerimiz başta olmak üzere oradaki kayak severlerin geçtiğimiz sezonlarda buraya olan ilgileri yolun standartlarının yükseltilmesi için bizleri teşvik etmiştir. Yaz boyunca Sivas İl Özel İdaresince sürdürülen hummalı çalışmalar tamamlanarak yol trafiğe açıldı. Tokatlı kayak severlerimiz de merkeze daha kolay ulaşabileceklerdir. Tokatlıları, yaz-kış buraya davet ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

– 200 Bungalow Ev ile Kış Köyü Olacak

❝ Bundan sonra Yıldız Dağı’nın tarihi değişiyor. Bu coğrafyanın kışından da karından da artık korkmayacağız. Kışını da karını da nimet bileceğiz. ❞

İsmet Yılmaz / Eylül 2013

Bu bölgenin kışını da karını da nimet bilip, turizme kazandırıyoruz…

Vali Ayhan ve beraberindekiler, son olarak her sezon bünyesine kattığı yeniliklerle ülkemizin önemli kayak merkezlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Yıldız Dağı Kayak Merkezi’ni ziyaret eden ve yapımı tamamlanan 10 adet bungalow evin bulunduğu alanda incelemelerde bulunarak, Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun’dan bilgi aldı.

Vali Salih Ayhan, “Bu sene güzel yenilikler yapıldı. Her yıl, Yıldız Dağı’nın üzerine ilave işler koya koya daha nitelikli hale geliyor ve müşterilerine güzel hizmetler veriyor. Bu güzel çalışmalardan biriside bungalov evler. Pandemi sosyal yaşamı da değiştirdi. İnsanlar yoğun ve kalabalık ortamlardan daha steril ortamlar, aileleriyle iç içe ortamları, hizmetleri arzu ediyor. Biz de bunun bilicinde olarak bu sene hemen ilk etapta bungalov evlerin yapımını gerçekleştirdik. İnşallah seneye daha da artıracağız. Hedefimiz onlarca bungalow ev. Onu bitirdiğimiz zaman artık sosyal donatılarla birlikte bir kış köyü olacak. Daha güzel bir kimlikle farklılık oluşturulacak.” dedi.

Vali Ayhan, bungalow tarzı evlerin tamamlandığında Norveç ve İsveç’teki dağ evlerini andıran bir mekân olacağını belirterek, “Bungalow evlerinin içerisi tamamen otantik bir ortamdan oluşuyor. Bir ailenin çok rahat kullanabileceği, içyapısı dağın yapısına uygun, tamamen ahşaptan oluşan evler. Biraz daha geleneksel yaşamla modern yaşamın birleştiği ve gerekli şartlara uygun, ısısından tutunda otantik yapısına, kullanılışından görsel yapısına kadar güzel sempatik yapılar. Burada ki maksat hem bir renklilik farkındalık oluşturmak hem de dağın dokusuna uygun ve pandemiyi de dikkate alarak bu tür yapılar kazandırmak. Tamamen ahşap hiç beton kullanmadık bunu özellikle belirtmek istiyorum. Isıda gerek şöminesiyle gerek kalorifer tesisatlarıyla dokuya uygun bir şekilde tanzim edildi. Çokta ilgi gördü bu ilgiyi karşılıksız bırakmayacağız. İnşallah ilerleyen aşamalarda 200 adet yaparak adeta İsveç tarzı, Norveç tarzı dağ ile bütünleşmiş, yeşil ile bürünmüş, beyaz ile örtünmüş güzel mekânlar olacak.” ifadelerini kullandı.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA