SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

“Asgari ücretlinin geçim standartları artırılmalıdır”

Bu biyografi 08 Aralık 2020 - 0:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Asgari ücretlinin geçim standartları artırılmalıdır”

Peker, “Özellikle asgari ücretlinin geçim standartları mümkün olduğunca artırılmalıdır. Beklentimiz asgari ücretin en az ”üç bin yüz elli TL” olmasıdır.” dedi.

Ulaştırma ve Demiryolu çalışanları Hak Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, asgari ücret konusu hakkında açıklama yaptı.

2020 Yılında Covit-19 virüsü Ülkemizde her kesimi olumsuz olarak etkilediği herkes tarafından bilinmektedir. Esnaf, emekli, asgari, ücretlileri, emeklilerimizi ve çalışanlarımızı daha da fakirleşmiştir. Emeklilerimize seyyanen 500 TL zam verilerek bir nebze olsun rahat nefes almaları acilen sağlanmalıdır, diyen Ulaştırma ve Demiryolu çalışanları Hak Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, Biz çalışanlar olarak her zaman fedakarlığa hazırız; ama kendimizi feda etmeyeceğiz” diyerek açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

Asgari ücretin en az net 3bin 150  TL olması gerektiğini savunan Peker, “2021 yılında geçerli olacak olan asgari ücret görüşmelerine start verildi. Her yıl olduğu gibi bu yılda rakamlar havada uçuşurken, görüşmeler sonucu üzülen yine asgari ücretli olacak diye endişeleniyoruz. TİSK’in talihsizce yaptığı asgari ücretlilere yüksek zam verilirse işsizliği tehdit olarak göstermesini kınıyoruz ve diyorum ki, Sayın işverenlerimiz. İşçiler varsa siz varsınız. Aba altından sopa göstermeyin. Talebimiz her kesime insan onuruna yakışır bir ücrettir.

Asgari ücretlilerin artık yaşanabilir bir ücret artışı ile yılların hayal kırıklıklarına son verilmesi gerektiğini dile getiren Peker, “Tek gayesi ailesine güzel bir yaşam sunmak isteyen asgari ücretlilere, artık açlık sınırının üstünde bir maaş verilmelidir. Yıllardır açlık sınırının altında zor şartlarda yaşamlarını sürdüren işçi kardeşlerimizi hüsrana uğratanlar bilmelidirler ki, bunun vebali ve hesabı çetin olacaktır. Her yıl asgari ücreti belirlemek için toplananların ne yazık ki sayıları 8 milyona yaklaşan asgari ücretliler ile adeta dalga geçiliyor. Ekonomik sıkıntıların yaşandığı 2020 yılında çalışanların aldıkları maaşlar, bırakın eve ekmek götürmeyi borçlarını dahi ödeyemez hale gelmiştir. Sosyal ve ekonomik olarak her zaman daha iyi şartlarda yaşamayı hak eden Milletimiz, her zaman el üstünde tutulmalı, özellikle asgari ücretlinin geçim standartları mümkün olduğunca artırılmalıdır. Asgari ücret tespit Komisyonu, 2021 yılında belirlenecek yeni asgari ücreti tespit ederken, kendisine ihtiyaç duyulduğunda hiçbir şeyi bahane etmeden, canını vermekten çekinmeyen ve bu haliyle her seferinde güven imtihanını başarı ile geçen kesimlere yönelik standartların üstünde bir artış sağlamalıdır. İşveren kesimi biraz fedakarlıkla daha az kazanmalı, küçük ve orta işletmeli işletmeler de desteklenmek suretiyle bu kez tercih edilen asgari ücretli olmalıdır. Şimdi asgari ücret tespit komisyonunda yer alan sendikaya sesleniyoruz. Milyonlarca çalışanın gözü kulağı olduğunu iddia edenler, istenilen zammı alamazsanız. Ne gibi bir yol izleyeceksiniz? Yoksa sadece kameralar karşısına geçerek sahte gülücükler atarak poz mu vereceksiniz? Beklentimiz asgari ücretin en az ”üç bin yüz elli TL” olmasıdır. Bunun dışında bir pazarlığın asla ve asla kabul edilmemesini yetkili sendikadan ve hükümetten bekliyoruz”

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA