SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Başkan Bilgin, sektörlerin temsilcileri bir araya geldi

Bu biyografi 04 Aralık 2020 - 0:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Bilgin, sektörlerin temsilcileri bir araya geldi

Sivas’ta pandemi sürecinden etkilenen sektörlerin temsilcileri ile Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizde alınan sağlık önlemleri kapsamında süreçten etkilenen sektör temsilcileri Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ile bir araya gelerek toplantı yaptılar.

Sivas’ta bir otelde gerçekleşen toplantıya Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve başkan yardımcıları, STSO Başkanı Mustafa Eken, SESOB Beşir Köksal ve sektör temsilcileri katıldı.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, salgının ülkemizde başladığı ilk günden bu güne Belediye olarak tüm imkanlar çerçevesinde herkese destek olmaya çalıştıklarını ifade ederek Belediye olarak pandemi sürecinde yapılan faaliyetler ve yardımlar hakkında bilgi verdi.

Bilgin, şunları ifade etti. “Virüsün yayılmasını önlemek adına Temizlik, Maske ve Mesafe alanlarında bir dizi tedbirler alındı. Belediye bünyesinde gerçekleştirilmesi planlanan konser, söyleşi, konferans, açılış programları gibi toplu organizasyonlar iptal edildi.  Kültür merkezlerindeki kurslar da Millî Eğitim Bakanlığı ile eş zamanlı olarak durduruldu. Nikah törenleri sadeleştirildi. Evlenecek olan çiftler ve iki şahidin katılımıyla gerçekleştirildi. Her törenden sonra, salon ilaçlanarak dezenfekte edildi. İşletmesi Belediye tarafından yapılan; sosyal tesis, lokanta, çay bahçesi, hamam ve havuzlar geçici olarak kapatıldı. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi kapsamında Belediye bünyesinde hizmet veren Paşabahçe, Karşıyaka, Osman Seçilmiş ve Kurt Deresi Mesire alanları kullanıma kapatıldı. İlerleyen dönemde normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte ateşli piknik dışında kullanıma tekrar açıldı. Sosyal mesafenin korumasına yönelik toplu kullanım alanları başta olmak üzere ATM’ler ve otobüs duraklarına bilgilendirici etiketler ve uyarı levhaları asıldı.  Pazar yerlerinde; tezgahlar arasında mesafe oluşturulması, sebze ve meyvelerin vatandaşlar tarafından seçilmemesi, giriş-çıkışların kontrollü sağlanması gibi önlemler alındı.

Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde giriş ve çıkışlar tek kapıdan sağlanarak Belediye görevlileri tarafından yolcuların ateşi ölçülmeye başlandı.

Sosyal mesafeye uyulması amacıyla kent meydanındaki oturaklar azaltıldı. Ekipler, virüsün hızlı yayılımını önlemek için 56 adet oturağı depoya kaldırdı.

Mezarlıklar Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren taziye aracı uygulaması geçici olarak durduruldu.

Camilerde ibadete ara verilmesi nedeniyle cenaze namazları, Yukarı Tekke Mezarlık alanında sosyal mesafe kuralına uygun olarak kılınmaya başlandı.  Ay Yıldız Camii’nin ibadete açılmasının ardından da şehirdeki tüm cenazeler buradan kaldırılıyor.

Belediye tarafından kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, bankalar, askeri alanlar, KYK öğrenci yurtları, huzur evleri, eczaneler, sağlık ocakları başta olmak üzere vatandaşların yoğun olarak kullandığı mekanlarda düzenli olarak dezenfekte çalışmaları yapılıyor.

Eczane: 252 adet

Kahvehane: 168 adet

Kuaför – Güzellik Salonu: 500 adet

Otobüs: 500 adet

Taksi: 406 adet

Kamu Kurumu – İşyeri: 525 adet

Cami: 250 adet

Apartman: 950 adet

OSB Fabrika: 200 adet

Toplam 3 bin 751 farklı alanda 2 milyon 160 bin litre dezenfektan kullanıldı.

Virüsün ilk çıktığı andan itibaren maske, mesafe ve temizlik kuralı üzerinde hassasiyetle duran uzmanların uyarıları dikkate alınarak kurumlarla koordineli bir şekilde 1,5 milyondan fazla maske dağıtıldı.

Doktorlar ve sağlık çalışanları başta olmak üzere, zorlu süreçte kamuoyunu aydınlatan gazeteci, kamu kurumları çalışanları ve belediye personeline içerisinde; kolonya, dezenfektan, maske ve bakım kremlerinden oluşan hijyen seti dağıtıldı.

Salgın süresince evinden, ailesinden ve sevdiklerinden uzak kalarak mesai mefhumu gözetmeksizin insanların sağlığı için ter döken sağlık çalışanlarına destek olmak adına şehir içi toplu taşıma araçları ücretsiz hale getirildi.

Merkezi hükumet tarafından alınan önlemler çerçevesinde iş yerleri kapanan belediye kiracısı esnaflarımızdan kapalı kaldıkları süre boyunca kira alınmadı. Açık olan iş yerlerinin kira borçları 6 ay boyunca gecikme zammı olmaksızın ertelendi.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile iş yerlerini kapatan esnafa yönelik 1000 TL nakit yardım yapıldı. Toplamda 1540 esnafa geri ödemesiz olarak 1 milyon 518 bin 500 TL nakit desteği sağlandı.

  • Berber – Kuaför – Güzellik Salonu                                   : 404
  • Servis Tur ve Taşımacılık                                      : 326
  • Pastane – Cafe Restoran – Çay Ocağı                : 321
  • Lokanta – Yemek – Çiğ Köfte – Börek                              : 235
  • Kantin – İnternet Kafe – Oyun Salonu – İddia Bayi        : 114
  • Pazarcı – Tuhafiye – Züccaciye – Seyyar            : 47
  • Spor Salonu – Hamam – Fizik Tedavi                              : 24
  • Düğün Salonu – Gelinlikçi – Çeyiz – Organizasyon       : 16
  • Eğitim Danışmanlık – Özel Eğitim – Kreş Bakımevi      : 10
  • Ramazan Davulcusu                                                        : 43

Destek verilen toplam esnafı sayısı               1540

Destek verilen toplam yardım                        1 milyon 518 bin 500 TL

Halk otobüsçülerine yakıt desteği. 249 araca şimdiye kadar 258 bin 960 litre yakıt desteği sağlandı. 1 milyon 722 bin 84 TL değerindeki destekle birlikte otobüsçülerden alınan işgaliye bedeli %50 indirildi. 420 biletten 210 bilete düşürüldü. Desteklerimiz devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında sosyal mesafe ve hijyen kuralları başta olmak üzere fahiş fiyat, stokçuluk ve açıklanan genelgeler doğrultusunda denetimler gerçekleştirildi. Tedbirlere uymayan işyerlerine cezai işlem uygulandı.” İfadelerini kullandı.

 SESOB Beşir Köksal, “içinde bulunduğumuz salgından bürün esnaflarımız etkilendi ama bazı esnaflarımıza var ki onlar daha fazla etkilendi. Kahveciler, kantinciler, şoförlerimiz, ulaşım hizmetleri, kırtasiyeciler ve buna benzer meslek kolları hemen hemen sekiz aydır hiç açmadılar ve halen kapalılar. Bir dönem kahveneler açıldı ama oyun oynatılmadığı için iş yapamadılar. Geçmişte dükkanı kapalı olan esnaflarımıza Belediye olarak yapılan yardımlardan memnun olduk. İnşallah şu süreç içerisinde yeniden bir destek olunur da esnaflarımız biraz olsun rahata kavuşurlar.” şeklinde ifade etti.

STSO, Başkanı Mustafa Eken, “her zaman oda üyelerimiz için, şehrimiz için çalışmak zorundayız. Bizleri seçenleri, bizlere oy verenlerde bunları takip etmemiz için bizleri görevlendiriyorlar. Sektör temsilcilerimiz yaşadıkları sıkıntıları bugün burada birer birer paylaşacaklar. Ben yapılan ve yapılacak olan çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Sivas’ta pandemi sürecinden etkilenen sektörlerin temsilcileri ile Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, istişare toplantısını basına kapalı olarak sürdürdü.

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA