SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Küçüker’den Covid-19 uyarıları

Bu biyografi 03 Aralık 2020 - 23:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Küçüker’den Covid-19 uyarıları

  1. Bölge Kuzeydoğu Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı -Taylan Küçüker, Covıd-19 Hastalığı İle İlgili Optisyen/Gözlükçülerin Takip Etmesi Gereken Temel İlkeler hakkında Hastalara Uyarılarda bulundu.

Küçüker, yaptığı uyarıları şu şeklide sıraladı.

Kamuoyuna ve Üye meslektaşlarımıza saygılarımızla duyururuz.

COVİD-19 salgınından en çok etkilenecek sağlık mesleği mensuplarından biriside; Optisyen/ Gözlükçülerdir. Diş hekimi, KBB, göz doktoru kadar risk taşımaktadır.

Virüs, damlacık yolu ile solumakla, ellerin ağız, buruna ya da göze dokunmak suretiyle de bulaşır.

Bulaş için hastanın aksırması, hapşırması gerekmez, sosyal mesafeye dikkat edilmediğinde konuşma süresinde bulaşma hava yolu ile mümkün olmaktadır.

Gözden bulaştığında gözyaşı kanalından boğaza ve oradan da akciğerlere ulaşan virüs, gözde ayırt edici bir belirtisi olmadan basit alerji ya da bakteriyel enfeksiyonlar ile benzer belirtiler gösterir. Enfekte, kirli ellerin ağız burun temasından korunması kadar göz temasından da korunması salgın ile mücadelede önemlidir.

Dışarıda güneş gözlükleri, kendi kullandığı numaralı gözlükleri ve koruyucu gözlükler, gözden bulaşma konusunda yardımcı olacağı uzmanlar tarafından değerlendirilmektedir. Gözlük bariyer görevi yapar, yüze dokunma sayısını azaltır. Ayrıca el hijyenine çok itina gösterilmesi gereklidir.

Korona virüs bulaşma yolları, el hijyeni, sosyal mesafe, maske, gözlük kullanımı, evde kalmaları ve alınması gerekli önlemlerle ilgili kontakt lens kullanıcılarının hijyene daha özen ve dikkat göstermesi gerekir.

Kontak lens kullanıcıları 20 saniye eller kalıp sabunla iyice ovarak yıkanmalı, temizlenmeli sadece kâğıt havlu ile kurulanmalıdır. Sıvı sabun ve normal pamuklu ortak havlu kullanılmamalıdır. Ellerin temizliğinden emin olmadan ağız göz ve burunla temas etmemeli, dokunmamalıdır.

Lazer cerrahisi kişinin isteğine bağlı estetik cerrahidir. Vatandaşlarımızın salgın sonrasına kadar elektif cerrahisi işlemlerini ertelemeleri doğru uygulama olacaktır.

5193 sayılı ohk ‘nun amaç bölümünde ”toplumun ve fertlerinin sağlığının” korunması ile ilgili olarak gözlükçüler yasa ile sorumlu ve yükümlü kılınmışlardır. Optisyen/Gözlükçüler olarak Covid-19 hastalığı ile mücadele etme sorumluluğumuz ve yükümlülüğümüz vardır.

PANDEMİ ile ilgili; Odalar ve Birliğimizin aldığı kararlara üyelerin uyma yükümlüğü bulunmaktadır.

Covid-19 mücadelesi için, İllerde kurulacak pandemi kurullarında, Optisyen-Gözlükçü Odası Başkanlarımızın fertlerin ve toplum sağlığının korunması amacıyla mutlaka yer alması gerekir.

Tedbir amaçlı hazırlanan yeni ekonomik paketlere, Optisyen/Gözlükçülerimizi EKONOMİK ve SAĞLIK yönünden koruyacak önlemlerin de eklenmesini talep ediyoruz.

Covid-19 meslek hastalığı olarak tanımalı, Optisyen-Gözlükçüler’ de dâhil edilmelidir.

Gözler en önemli üç bulaşma yolundan biri olduğu biliniyor. Korunma yolunda göz sağlığımızın oldukça önemli olduğunun farkında olmalıyız. El hijyeni sosyal mesafe izolasyon, maske VE GÖZLÜK kullanımı, hayati önem taşımaktadır.

KADINLARIMIZIN GÖZ ÇEVRESİNE YAPTIĞI MAKYAJLAR  (TOD)

Araştırmalar, korona virüste gözden bulaşa dikkat çekmektedir. Bu nedenle elinizle göz ve yüz temasımızı en aza indirmeliyiz. Özellikle kadınlarımızın göz çevresine yaptığı makyajlar, bu dönemde risk oluşturabilir. Mutlaka makyaj yapılması gerekiyorsa şunlara dikkat edilmeli,

Makyaj malzemelerinizi kimseyle paylaşmayın. Ortak kullanım her zaman risklidir.

Makyajınızı steril şartlarda yapın, öncesinde mutlaka ellerinizi yıkayın.

Eski veya uzun süre beklemiş makyaj malzemelerini kullanmayın. Bakteriyel risklere neden olabilir.

Kirpiklerinize bu dönmede sıvı makyaj malzemesi sürmeyin.

Göz kalemi, kaş kalemi, far gibi göz ve çevresine yönelik makyaj malzemelerini çok çok dikkatli kullanın. Mümkünse göz ve göz çevresi makyajlardan bir süre uzak durun.

Bu dönemde yapay kirpik kullanmayın

Makyaj malzemelerinin kesinlikle gözle, göz mukozası ile temas etmemesine çok dikkat edin. Makyajı temizlerken de gözle temastan sakının

Kontak lens kullanıcısıysanız, önce lensi yerleştirin, sonra makyajınızı yapın, çıkarırken de önce makyajınızı temizletin sonra kontak lensi çıkarın. Yerleştirirken de çıkarırken de lense dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.  ( Türk Oftalmoloji Derneği -TOD açıklamaları )

Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre yeni tip korona (COVID-19) göz yoluyla da bulaş olduğu tespit edilmiştir. Özellikle bu süreç içerisinde lens kullanıcılarının gözlüklerini tercih etmesi önerilmektedir. Gözlüğün kişiyi koruyucu bir donanım olduğu da düşünülmelidir.

Farklı veri süreleri olsa da virüs cansız nesnelerin üzerinde etkisini gösterdiği bilinmektedir. Bu sebeple kişisel bakımımıza dikkat ettiğimiz bu süreçte gözlüklerinizin dezenfeksiyonunada çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Metal gözlük çerçevelerinizi (en yüksek) %70 oranlı alkolle pamuk veya bir kumaş ile fazla baskı uygulamadan dezenfekte edebilirsiniz.

Asetat (kemik) çerçevelerinizi akan bir çeşme suyunun altında bulaşık deterjanıyla iyice yıkamanızı sonrasında temiz bir mikrofiber bezle kurulayın.

Onarım veya ayarlamadan önce hastanızın gözlüklerini temizleyin dezenfekte edin.

YENİ KORONAVİRÜS HASTALIĞI COVID-19, OPTİSYEN/GÖZLÜKÇÜLERİN TAKİP ETMESİ GEREKEN TEMEL İLKELER

Bir sağlık hizmet sunucusu olarak paniğe kapılmadan, çalışanlarımızın ve hastalarımızın endişelerini gidererek, Sağlık danışmanlığı hizmetinizi yerine getirin.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk- Optisyen Gözlükçüler Birliği ve Bağlı Bulunduğunuz odalar tarafından ilan edilen önlem, KARAR ve tavsiyelere mutlak suretle uyun.

OPTİSYEN/GÖZLÜKÇÜ VE DİĞER PERSONEL GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN ÖNLEMLER

Müesseselerimizde akarsu tertibatı mevcuttur. Ellerimiz periyodik Aralıklarla 20 saniye sabunla yıkayın. Mümkün olduğunca elleriniz ağız göz ve burunuza dokunmayın.

İhtiyaç hissettiğinizde el antiseptiği kullanın. El antiseptiğini hastalarınızın kullanımını da sağlayın.

Yüzü tamamen koruyacak koruyucu gözlük, maske, her hasta için kullan at eldiven kullanın. Cerrahi maske kullanımı 2-4 saattir. Maske kullanımında kullanım süresi, değiştirme gereklilikleri gibi kullandığınız ürünün özelliklerine uygun talimatlara mutlaka uyun.

Personel arasında da sosyal fiziki mesafe 3 adım kuralına riayet edin. Bu amaçla personel sayısını azaltın.

Hastalara optisyenlik müessesesine girerken ve çıkarken, ellerini antiseptik solüsyonlarla, dezenfekte etme imkânı sağlayın.

E-reçete numarası, kimlik numarası kontrolü gibi gerekçelerle hastaların cep telefonlarını elinize almayın. Kâğıt reçete uygulanmasına son verilmelidir.

Personelinizin sağlık durumunu Covid-19 belirtilerine ayrı bir önem vererek yakından takip edin .(Ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, eklem ağrısı vb.)

Maske, kâğıt mendil, hastalarla ait, atık malzemeler, vb., materyallerin atık yönetim süreçlerine dikkat edin, personelinizi bu yönde bilgilendirin. Tıbbi atık olduğunu unutmayın.

Kullandığınız maskeye elinizle dokunmayın, maskenin lastiklerinden takın ya da çıkarın.

Çalışanlarınıza, korunma yöntemlerine ilişkin eğitim verin, uygulamaları düzenli denetleyin. Personel sayılarını azaltın.

MÜESSESE MEKÂNINA İLİŞKİN ÖNLEMLER

Mümkün olduğu kadar sık aralıklarla müessesenizi havalandırın. Klima filtrelerinin temizliğine özellikle dikkat edin.

Kapı kolları, pos cihazı, bilgisayar klavyesi, Mouse, yazar kasa gibi yoğun ve diğer personel tarafından ortak kullanılan ögeleri periyodik dezenfekte edin. Bütün yüzeylerin yeterli düzeyde temizlendiğinden dezenfekte edildiğinden emin olun.

Bekleme alanlarındaki oturma mümkün olduğunca azaltın ve mevcutları en geniş aralığı koruyacak şekilde düzenlemeye çalışın.

HİZMET SUNUM SÜREÇLERİNE İLİŞKİN ÖNLEMLER

Bulaşma riskini en aza indirmek amacıyla hastalara birer birer hizmet sunumu yapın.

Hizmet sunumu sırasında, Beyaz bir önlük giyin, yüzünüze mutlaka cerrahi maske ve koruyucu gözlük takın, hastanızın da cerrahi maske takmasını temin edin. Tek kullanımlık kullan at eldiven kullanın, sağlık hizmet sunumundan sonra eldivenlerinizi bir naylon poşet içerisine koyarak, atın, ellerinizi 20 sn yıkayın Hastanızla temasınızdan önce ve sonra elleriniz 20 saniye boyunca dirseklerinize kadar yıkayın.

Optisyen /Gözlükçüler pandemi sonrasında da Tabipler, Eczacılar gibi beyaz önlük giymelidir.

Hastanızla el sıkışma ya da temastan kaçının.

Bulaşıkları ve çamaşırları sıcak suyla yıkayın,(60 derece 20 dk). Müessesenizde kâğıt havlu kullanın.

Hastalarınıza sağlık danışma hizmeti sunun, hasatlarınızı hijyen kuralları, önleyici diğer tedbirler, tedbirlere uymanın önemi, konusunda bilgilendirin. Sorularını cevaplandırın. Toplumda sağlık okuryazarlığının artması için katkı sağlayın.

Hasta bilgilendirme afişlerini dışardan okunacak şekilde asarak, vatandaşların bu bilgilendirme afişlerini, müesseseye girmeden okumasına imkân sağlayın.

COVİD -19 VAKALARI İÇİN HAZIRLIKLI OLMAK ADINA ALINACAK ÖNLEMLER

Hastanın Covid -19 hastalandığından etkilendiğine dair geçerli nedenlerininiz varsa hastanın kendi telefonundan doğrudan kendisinin alo 184 iletişime geçmesini sağlayın, hastanın izolasyonunu sağlayın.

Hasta müesseseden ayrıldıktan sonra kontamine olmuş, bulaşmış olması muhtemel bölgeleri uygun ürün ve prosedürlerle temizleyin, dekontamine edin.

Sizin ya da bir çalışanınızın olası koronavirüs enfeksiyonu durumunda sağlık kuruluşuna başvururken mutlaka bağlı olduğunuz Optisyen-Gözlükçü odanızı da bilgilendirin.

T.C Sağlık Bakanlığınca Ülkemizde Covid-19 ‘un yayılmasının önlenmesi, aşı dahil ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişebilir liginin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve fertlerin ve toplum sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler, alınmış ve alınmaya devam etmektedir.

T.C. Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin KOCA, sağlık çalışanlarımız ve bürokratlarımızın olağanüstü gayretleri her türlü takdir ve teşekkürün üzerindedir. Hepsini yürekten gönülden alkışlıyoruz.

Pandemi sürecinde halk sağlığı adına, paydaşımız olan TİTCK ile tam bir iş birliği ve uyum içerisinde çalışma en büyük arzumuzdur.

Covid -19 pandemisi ile mücadele için şu anda ülke olarak seferberlik halindeyiz. Optisyen/Gözlükçüler, 5193 ohk amaç bölümünde fertlerin ve toplumun sağlığının korunması ile görevli ve yükümlü kılınmıştır. Sağlık mesleği mensubu olarak Optisyen ve Gözlükçüler görevlerinin başındadır.

Türkiye’de gözlükçülük tıpkı Eczacılık, hekimlik gibi tam bir sağlık mesleği olarak sınıflandırılmış ve düzenlenmiştir. Tüm sağlık mesleklerinde olduğu gibi BİREYLERİN VE TOPLUM SAĞLIĞININ KORUNMASI HERŞEYİN ÜSTÜNDEDİR VE ÖNCELİĞİMİZDİR.

Pandemi sürecinde müesseselerimizi kapatmadık. Kesintisiz sağlık hizmet sunumu ve sağlık danışmanlığı hizmetine devam ediyoruz. Sağlık meslek mensubu olduğumuz için, en ön cephede, seferberlik ruhu ile insan ve toplum sağlığı odaklı, sağlık hizmeti sunuyoruz.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA