SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Okumadığınız Kitaplar Kumbaraya

Bu biyografi 02 Aralık 2020 - 23:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Okumadığınız Kitaplar Kumbaraya

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce ‘300 Fikir 300 Proje’ kapsamında hazırlanan “Raflarda Tozlanmasın Okuruyla Buluşsun” isimli kitap toplama kampanyası Şems-i Sivâsı İl Halk Kütüphanesi’nde başladı.

Sivas Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Sivas Belediyesi ve Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Sivas Valiliği himayesinde yapılmaya başlanan ‘’300 Fikir 300 Proje’’ kapsamında hazırlanan ‘Raflarda Tozlanmasın Okuruyla Buluşsun’ isimli Kitap Toplama Kampanyası başlatıldı.

Sivas Valisi Salih Ayhan ve il protokolünün katıldığı kampanyada, “Kitap kampanyası ile ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza, gençlerimize ve diğer vatandaşlarımıza çok daha fazla kaynağa ulaşma imkânı vermek niyetindeyiz.” ifadelerini kullanan Vali Ayhan, kampanya katılımcıları ile birlikte kitap kumbaralarına kitap bıraktı.

Kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak amacıyla Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “300 Fikir 300 Proje” kapsamında hazırlanan ‘Raflarda Tozlanmasın Okuruyla Buluşsun’ projesinin tanıtımı düzenlenen programla gerçekleştirildi.

Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen programa Vali Salih Ayhan, Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, İl Milli Eğitim Müdürlüğü şube müdürleri ve Muhtarlar Derneği Başkanı Cemalettin Aslan katıldı.

Vali Salih Ayhan, dünyanın salgın hastalıkla imtihan olduğu ve örneğine az rastlanan bir süreçten geçildiğini ifade ederek, bu dönemde, eğitim-öğretim başta olmak üzere pek çok faaliyetin dijital platformlara taşındığını söyledi.

Sanal Dünyadan Uzak Duralım

Aile bireylerinin çoğunun vakitlerinin büyük bölümünü, televizyon ve bilgisayar gibi araçların başında geçirdiğini dile getiren Vali Ayhan, “Bizi çevreleyen bu sanal dünyadan biraz olsun sıyrılmak, bedenimizi ve ruhumuzu dinlendirmek, oturduğumuz yerden dünyayı keşfe çıkmak için kitaplar; özellikle de evlerde kalmamız gereken şu süreçte bizim en önemli yol arkadaşlarımızdır. Maalesef kimi zaman kitaplara hayatımızda yer açmıyor kimi zaman da aldığımız bir kitabı bir kez okuduktan sonra kaderine terk edebiliyoruz.” dedi.

Kitap Okumaya Özen Gösterelim

Kitap okumanın insanın bireysel gelişimine büyük katkıları olduğunu anlatan Vali Ayhan, “Biliyorum ki pek çoğumuzun evinde vakit bulamadığımız için okuyamadığımız yahut bir kez okuduktan sonra rafa kaldırdığımız kitaplar var. Bu kitaplardan azami derece istifade edilebilmesi için bugün ‘’300 Fikir 300 Proje’’ kapsamında “Raflarda Tozlanmasın Okuruyla Buluşsun” isimli kitap toplama kampanyasını başlattık. Bu çalışma ile ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza, gençlerimize ve diğer vatandaşlarımıza çok daha fazla kaynağa ulaşma imkânı vermek niyetindeyiz.” diye konuştu.

Kampanyaya Destek Bekliyoruz

Proje ile toplanacak kitaplardan okunabilecek durumda olanları ve kütüphane koleksiyonunda daha önce kaydedilmemiş olanları da kütüphane koleksiyonuna kaydederek okuyucuların hizmetine sunacaklarını ifade eden Vali Ayhan, “Mükerrer kitapları merkez ve köy okullarında bulunan okul kütüphanelerine göndereceğiz. Kullanılmayacak kadar yıpranan kitaplarımızı ise devletimizin yapmış olduğu diğer büyük bir proje olan ‘’Sıfır Atık Geri Dönüşüm’’ projesine vererek dönüşümünü sağlayacağız. Bu projenin halkımıza duyurulması noktasında özellikle mahalle muhtarlarımızdan destek beklediğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.

Kitap ile İç İçe Olmalıyız

“Biliyoruz ki hiçbir gemi, hiçbir uçak bizi bir kitap kadar uzaklara götüremez ve hiçbir bilge, bize kitaplardan daha güzel rehberlik edemez” sözleriyle kampanyanın önemine dikkat çeken Vali Ayhan, “Kampanyayı oldukça anlamlı buluyorum. Aslında bizler, bir kitap medeniyetinin mensuplarıyız. Şanlı tarihimize baktığımızda gecelerini okumayla geçiren İbni Sina’yı; ömrünün tamamını geceleri okumaya ayıran İbni Rüşt’ü, günde 7-8 saat okuyan Yavuz Sultan Selim’i, 5.000’e yakın kitabını vakfeden Fatih Sultan Mehmet’i görmekteyiz. Böyle bir medeniyetin mirasçıları olarak kitap ile iç içe olunan bir hayat, en çok da bize yakışmaktadır. Kültür ve medeniyet şehri, medreseler beldesi Sivas’ımızda da okumaya, ilime irfana gereken değerin verildiğine gönülden inanıyorum.“ şeklinde konuştu.

Sivas’ta Kitap Okuma Oranımız Giderek Artıyor

Sivas Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğünün son iki yılının (2018-2019) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri dikkate alındığında okuyucu sayısı bakımından 692 bin 614 kullanıcı 2. sırada yer aldığını belirten Vali Ayhan, “İl Genelindeki Kütüphaneler temel alındığında ise 5. sırada 994 bin 534 kullanıcı yer almaktadır. Birçok TÜİK verisinde ön sıralarda olan ilimiz, 468 bin 141 kitap sayısı bakımından da 7. sırada yer almaktadır. Bu hazinenin kapılarını tüm okurlara açmak, daha çok kişiyi kitapla buluşturmak, eserleri tozlu raflardan parlak dimağlara ulaştırmak noktasında “Raflarda Tozlanmasın Okuruyla Buluşsun” projemizin şehrimize önemli bir hareketlilik getirmesini niyaz ediyor, bu vesilesi ile toplayacağımız kitapların her bir yaprağının, ruhumuzu aydınlığa ulaştıran kanatlar olmasını temenni ediyor; projede emeği gecen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Daha çok kitap ve basılı materyal toparlamayı düşünüyoruz”

Gerçekleşen programda, Ülkemizin geleceği olan çocuklar, gençler ve diğer vatandaşların daha fazla farklı kitap kaynaklarına ulaşma imkânı sağlamak hedefiyle hayata geçen ‘’Raflarda Tozlanmasın Okuruyla Buluşsun’’ isimli Kitap Toplama Kampanyası ile ilgili bilgi veren Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, “Bu projede özellikle bize büyük desteği olacağını düşündüğümüz halka en yakın olan mahalle muhtarları ile de koordinasyon kurarak bu projeye onları dâhil ederek daha çok kitap ve basılı materyal toparlamayı düşünüyoruz.

Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğümüz; Son iki yılın (2018-2019) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde okuyucu sayısı bakımından 2. Sırada (692.614 kullanıcı) yer almaktadır. İl Genelindeki Kütüphaneler temel alındığında ise 5. Sırada (994.534 kullanıcı) yer almaktadır.  Birçok TÜİK verisinde ön sıralarda olan ilimiz Toplam Kitap Sayısı bakımından da 7. Sırada (468.141 kitap) yer almaktadır. Bu sıralamayı daha ön sıralara çıkarmak en büyük hedeflerimizden birisidir. Bu hedefi gerçekleştirmek için de bu kampanyaya sizin katılım ve müsaadenizle başlangıç vermek istiyoruz.

Kitap Toplama Kampanyası ile ilgili amaçlarından da bahseden Karaca, “Toplanacak basılı materyal kitaplardan okunabilecek olanları ve kütüphane koleksiyonunda daha önce kaydedilmemiş olanları Kütüphane koleksiyonuna kaydederek okuyucu hizmetine sunmak, aynı kitaplardan koleksiyonda mevcut ise bu fazla (mükerrer) kitapları merkez ve köy okullarında bulunan okul kütüphanelerine göndermektir. Kullanılmayacak kadar yıpranmışsa da devletimizin yapmış olduğu diğer büyük bir proje olan ‘’Sıfır Atık Geri Dönüşüm’’ projesine vererek dönüşümünü sağlayarak ülke ekonomisine bir nebze olsun katkı sağlamaktır. Kampanyamıza ilimizde bulunan tüm mahalle muhtarları, mahalle muhtarlıklarında kitapları toplayarak destek verecektir. Ayrıca Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanemizden haricen Fevzipaşa Çocuk Kütüphanesi,  Atatürk Çocuk Kütüphanesi ve Dumlupınar Çocuk Kütüphanemizde Kitap toplama merkezlerimiz olacaktır.” şeklinde ifade etti.

Tanıtım programının sonunda Vali Salih Ayhan, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman ve katılımcılar, kampanya katılımcıları ile birlikte kitap kumbaralarına kitap bıraktı.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA