SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Okudular kazandılar

Bu biyografi 27 Kasım 2020 - 23:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Okudular kazandılar

“Türkiye’nin Geleceğine Omuz Veriyoruz”

Vali Balcı, “Tokat’ta bugüne kadar 1 milyona yakın kitabı öğrencilerle buluşturduk. Aslında bu Tokat’ın geleceğidir. Türkiye’nin geleceğini inşa edecek olan çocukları desteklemektir, Türkiye’nin geleceğine omuz vermektir.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, pandemi sürecinde (nisan eylül döneminde) kitaptokat.gov.tr üzerinden yapılan “Kitap Tokat” Kitap Okuma Yarışmasında ve Geleceğe İlişkin Hayallerimi Çiziyorum Resim Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini törenle verdi.

11 ilçede eş zamanlı düzenlenen ödül töreni, Tokat’ta, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Bahçesinde sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yapıldı. Nitelikli kitaplarla kitap okuma kültürüne katkı sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada;  500 ilkokul öğrencisine bisiklet, 500 ortaokul öğrencisine spor ayakkabı, 200 lise öğrencisine kol saati; Geleceğe İlişkin Hayallerimi Çiziyorum Resim Yarışmasında ise 200 okul öncesi öğrecisine scooter, 50 ilkokul öğrencisine bisiklet, 50 ortaokul öğrencisine spor ayakkabı, 50 lise öğrencisine kol saati hediye edildi. Ayrıca yarışmaya katılan her öğrenciye kitap hediye edilerek sertifika verildi. Böylece Tokat genelinde toplamda yaklaşık 1550 öğrenci ödüllendirildi.

Öğrencilere ödülleri verildikten sonra değerlendirme yapan Vali Dr. Ozan Balcı, pandemi döneminde okulların kapanmasıyla çocukları kitap okumaya teşvik etmek için “Kitap Tokat” projesi kapsamında başlatılan kitap okuma kampanyasının Türkiye’de bu alandaki ilk uygulamalardan olduğuna işaret etti.

Tokat’ta bugüne kadar 1 milyona yakın kitabın öğrencilerle buluşturulduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Aslında bu Tokat’ın geleceğidir. Türkiye’nin geleceğini inşa edecek olan çocukları desteklemektir, Türkiye’nin geleceğine omuz vermektir.” dedi.

“AMACIMIZ KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNE KATKI SUNMAK”

Uygulama ile kitap okuma kültürüne katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, yarışma sürecine ilişkin şunları kaydetti.

“Kitap okuma komisyonunda görevli kıymetli öğretmenlerimiz yaklaşık 50 bin kitap aldı, kitaptokat.gov.tr isimli bir internet sitesi kuruldu. Öğrencilerimiz oradan tercih ettikleri kitabı alıp okudular ve sisteme girdiler. Öğretmenlerimiz, komisyonlar bunları değerlendirdi. Bugün tüm Tokat’ta merkez ilçe, ilçeler ve beldelerde olmak üzere yaklaşık 1550 çocuğumuzu ödüllendiriyoruz. Buradaki amacımız kitap okuma kültürüne katkı sağlamak. İyi bir kitap okuyucu kitlesi meydana getirmek. Çünkü çocukken kitap okuyucusu olmayan toplumun yetişkin okuyucusu olmuyor. Dolayısıyla biz kitap okuma kültürüne sağlamak için bu projeyi geliştirdik, çok da güzel oldu; şuana kadar 50 bin kitap da çocuklara ulaştırıldı, ulaştırılmaya devam ediyor. Kitap okumak isteyen çocuklar kitaptokat.gov.tr adresinden talep ettikleri kitabı alıyorlar, PTT kanalıyla evlerine ulaştırılıyor, en güzel tarafı da bu. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen Milli Eğitim teşkilatımıza, özellikle de öğretmenlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Dereceye giren Tokatlı yavrularımızı tebrik ediyorum. Onlara destek veren velilerimizi kutluyorum. Kitap adına çok güzel işler yapıyoruz.”

KÜTÜPHANE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Tokat’ta kitap okumayı yaygınlaştırma anlamında çalışmaların devam ettiğine dikkati çeken Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ta Zenginleştirilmiş Kütüphane kazandırılmayan okul kalmayacağını ifade etti. Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Merkez başta olmak üzere Niksar, Zile ve Reşadiye ilçelerine de bu yıl içerisinde yeni kütüphene kazandırma çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü belirterek, “Kitabı seviyoruz, kitabın başkenti Tokat diyoruz. Kitap konusunda büyük bir alt yapı oluşacak. Bunun semerelerini de iler de elde edeceğimizi düşünüyorum. Kitap okumak çok çok önemli. Çünkü insanların, çocukların hayal dünyalarına, onların dünyayı algılamasında, hayatı anlamlandırmasında, kendilerini tanımlamalarında büyük katkı sağlıyor. Kitap okuma konusunda devlet olarak desteğimiz tamdır. Yeter ki çocuklarımız okusun, onların kitap aşkı devam etsin.” ifadelerini kullandı.

1 MİLYONA YAKIN KİTAP TOKATLILARLA BULUŞTU

Vali Dr. Ozan Balcı, yarışmadan çok çocukları okumaya motive etmek olduğunun altını çizerek, “İnşallah kitap okuma alt yapısını oluşturacağız, kitap okuma kültürüne çok büyük katkılar sağlayacağız. Bu çocuklarımızın ilerdeki akademik başarılarına çok büyük katkı sağlayacak. Asıl amacımız elbette ki çocuklarımızı kitapla buluşturmak. Bu da akademik, eğitsel, sanatsal, kültürel ve sportif anlamda çocuklarımıza çok büyük katkı sağlayacak. Bugüne kadar irili ufaklı 1 milyona yakın kitabı Tokat’ta öğrencilerle buluşturduk. Aslında bu Tokat’ın geleceğidir. Türkiye’nin geleceğini inşa edecek olan çocukları desteklemektir, Türkiye’nin geleceğine omuz vermektir.” diye konuştu.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Sayın Valimiz Dr. Ozan Balcı ile birlikte Tokat Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘’Kitap Tokat Büyük Ödül Töreni’ne’’ katılım sağladık. ‘Kitaplar aslında sessiz öğretmenlerdir’ diyor, ödüllerini alan yavrularımızı ve velilerini bir kez daha tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere ödülleri Vali Dr. Ozan Balcı ile birlikte Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ve Ampute Milli Takım Teknik Direktörü Osman Çakma, tarafından verildi.

Programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ve Ampute Milli Takım Teknik Direktörü Osman Çakmak, eğitim camiası, öğrenciler ve velileri katıldı.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA