SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Vali Ayhan, “Dikkatli olmamız lazım”

Bu biyografi 26 Kasım 2020 - 0:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Ayhan, “Dikkatli olmamız lazım”

Vali Ayhan, “Vatandaşlarımız Ev Ziyaretlerini Kısıtlamalı ve daha dikkatli olmamız lazım.” dedi.

İl Pandemi Kurulu, Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında toplandı. Salgınla mücadelede kararlılık vurgusu yapılan toplantıda, ilimizin genel durumu, sokağa çıkma kısıtlamalarının salgına karşı yansımaları ile devam eden denetimlerin son durumu ele alındı.

İl Pandemi Kurulu Haftalık Olağan Toplantısı, Valilik Ek Bina Toplantı Salonu’nda kurul üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda açıklama yapan Vali Salih Ayhan, İl Hıfzıssıhha Kurulu için alınması gereken kararlarla ilgili tavsiye niteliğinde bazı hazırlıkları olduğunu söyledi. Sivas’ın son bir haftalık durumunu değerlendirdiklerini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Sağlık teşkilatlarımızla, belediyemizle, adli makamımızla ve güvenlik güçlerimizle birlikte genel bir değerlendirme yapmış olduk. Gerek il merkezi gerek ilçelerimizin durumu, mahalle mahalle köy köy bir analiz yaptık. Hatta cinsiyet ve meslek grupları anlamında da genel bir değerlendirme yaparak fotoğrafımızı gördük. Tabi dünya genelinde de ülkemizde de bir artış var ilimizde de kısmi anlamda bir atış var. Hamdolsun bu artış sağlık teşkilatımızı sıkıntıya sokacak bir artış değil ama dikkatli olmamız lazım. Burada eksik olan kısımlarımız varsa gerek medikal ve tıbbi gerek fiziki anlamda olsun gerek lojistik gerek personel anlamında sağlık teşkilatımızı desteklemeye onların bu süreci başarı ile geçirmeleri için ne gerekiyorsa yapacağız. Dolasıyla sağlık teşkilatımız boyutunda hamdolsun bir sıkıntımız yok, gerek özel hastanemiz gerek üniversite hastanemiz gerek devlet hastanelerimiz güzel bir koordinasyon ve işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Onların destek bakımından da sahada etkin ve aktif şekilde son bir haftada alınan kısıtlamaların daha anlamlı olması içinde daha da sahada olmamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

– Vatandaşlar Ev Ziyaretlerini Kısıtlamalı

Vatandaşlardan kış dönemine ev ziyaretlerini kısıtlamalarını ve bu konuda fedakârlık yapmalarını isteyen Vali Ayhan, “İlçelerimiz ve merkez olmak üzere pazar yerlerini, toplu taşıma, AVM’ler gibi yoğun olan alanlarda biraz daha denetimlerimizi bilgilendirme, rehberlik etme ancak kuralları aşırı derecede salgınla mücadeleyi sekteye uğratacak anlayışı da ceza vermek açısından da gerekirse cezayı da vereceğiz. Vatandaşlarımızdan bu kış döneminde ev ziyaretlerini biraz daha kısıtlamalarını, bu konuda biraz daha fedakârlık yapmalarını, bu kışı daha dikkatli geçirmemiz gerektiğini özellikle onlardan istirham ediyoruz.” dedi.

– Kurallara Riayet Etmemiz Gerekiyor

Salgını vatandaşların kurallara riayet etmesi ile yeneceklerini ifade eden Vali Ayhan şöyle konuştu:

“Özellikle apartman yöneticilerine, apartmanlardaki hareketliliği biraz azaltmaları gerektiğini, bilgilendirme yapılması gerektiğini özellikle buradan söylüyoruz. Nihai başarı elde etmemiz vatandaşlarımızın kurallara riayet etmeleri ile mümkündür. Tedbirleri, sekteye uğratmadan almakla mümkündür. Çünkü yaklaşık 7-8 aydır sağlık teşkilatımız ve sağlık teşkilatımıza destek olan kurumlarımız yorulsa da virüse karşı verdikleri mücadelede moral ve motivasyonları canlı ve diri olarak devam etmektedir. Bu süreci başarıyla yürütebilmemizin vatandaşlarımızın bu işi sahiplenmesi ile alakalı. Ev ziyaretlerine, toplu etkinliklere, programlara, cenaze merasimlerine biraz bu konuda hassasiyet göstermelerini özellikle istirham ediyoruz. Ben emeklerinden dolayı sağlıkçılarımız başta olmak üzere tüm personelimize teşekkür ediyorum. Mücadele sürecimiz gayet iyi gitmektedir ama yetmez. Başarıyı hep birlikte sağlayabiliriz. Tedbiri elden bırakmayalım.” diye konuştu.”

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA