SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Online Konferanslar devam ediyor

Bu biyografi 23 Kasım 2020 - 1:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından başlatılan Online Konferans serisinin bu haftaki konuğu TÜBİTAK SAGE Makine Mühendisi, Mekanik Sistem Tasarım Grubu Üç Boyutlu Modelleme ve GD&T Danışmanı Olcay Şenel oldu.

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kariyer Merkezi ve Öğrenci Toplulukları koordinasyonuyla idari ve akademik personele yönelik gerçekleştirilen online konferansta Makine Mühendisi Olcay Şenel “Geometrik boyutlandırma ve Toleranslandırma (GD&T)” konusunu ele aldı.

Havacılık ve savunma sanayisi, Mekanik Sistem Tasarım Grubu Üç Boyutlu Modelleme ve Toleranslandırma (GD&T) alanında geniş bilgi veren Olcay Şenel; “Havacılık ve savunma sanayii ürünleri küresel çapta büyük iş birlikleriyle üretilmektedir. Dünya üzerinde farklı fabrikalarda üretilmiş parçaların montaj edilebilir üretilmesi şarttır. Ürün isterlerinin doğru anlaşılması için dünyanın kullandığı ortak bir makine resim dili vardır. Bu dilin adı GD&T’dir. Havacılık ve savunma sanayiinde küresel bir güç olabilmek, katma değerli ürün üretebilir ve satabilir hale gelmek için GD&T vazgeçilmezdir. Havacılık ve savunma sanayisi günümüzde her zamankinden daha fazla öneme sahip. Bu alanlarda kendimizi geliştirmek ve üretken olmak istiyorsak GD&T üniversitelerde zorunlu ders olmalı. Böylece üniversitelerimizde katma değere sahip yerli ve millî ürünler tasarlayıp üreten mühendis yetiştirilebilecek” ifadelerine yer verdi.

Makine Mühendisi Olcay Şenel ayrıca TÜBİTAK SAGE’de yürütmekte olduğu Üç Boyutlu Modelleme ve GD&T Danışmanlığı sahasındaki tecrübelerini aktardı. Şenel’in konuşmasının ardından idari ve akademik personel tarafından sorulan soruları yanıtladı. Programın ardından Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Olcay Şenel’e katılımlarından dolayı teşekkür etti.

 

 

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA