SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Sivas’a, Sanal Gerçeklik Laboratuvarı Kurulacak

Bu biyografi 18 Kasım 2020 - 12:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’a, Sanal Gerçeklik Laboratuvarı Kurulacak

Sivas’a, sanal gerçeklik laboratuvarı kurulacak. Kurulacak olan sanal gerçeklik laboratuvarı Sivas’ta bir ilk olacak.

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bünyesinde Sanal Gerçeklik Laboratuvarı Kurulacak

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin (MTAL), İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi AB Hibe Programı kapsamında hazırladığı; “Training at School, Safety at Workplace – Okulda Eğitim, İşyerinde Güvenlik” adlı proje 197 bin 522 Euro hibe almaya hak kazandı. Proje kapsamında okul bünyesinde Sanal Gerçeklik Laboratuvarı kurulacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi başkanlığı tarafından yürütülen ve toplamda 6 milyon Euro bütçeli Teklif Çağrısı kapsamında Sivas MTAL tarafından hazırlanan ve 1 Ocak 2021 tarihinde uygulanmaya başlanacak olan projenin 177 bin 770 Euro’su AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından hibe olarak, 19 bin 752 Euro’su ise Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından eş finansman olarak karşılanacak.

SİVAS’TA BİR İLK OLACAK

Proje kapsamında Sivas MTAL bünyesinde bir adet “Virtual Reality (VR) – Sanal Gerçeklik Laboratuvarı” kurulacak. Sivas MTAL öğretmen ve öğrencileri ile ilimizde Elektrik sektöründe faaliyet gösteren firma çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri Sanal Gerçeklik Laboratuvarı gerçek şartlar oluşturularak tehlikeden uzak bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Sivas’ta bir ilk olacak laboratuvarda tüm meslek dalları ile ilgili eğitimler de sanal ortamda yapılabilecek. Sanal Gerçeklik Laboratuvarında eğitimlerinin simülasyon teknikleriyle daha etkili ve verimli olması da sağlanacak. Proje ile potansiyel yararlanıcılar olan öğretmen, öğrenci ve sektör çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturulması da hedefleniyor.

“Training at School, Safety at Workplace-Okulda Eğitim, İşyerinde Güvenlik” Projesi kapsamında proje iştirakçileri olan Sivas Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Sivas Elektrikçiler Odasına bağlı işyerlerinde çalışanlara da Sanal Gerçeklik Laboratuvarında iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilecek. Bu çalışmalarla birlikte okul-sanayi iş birliği de geliştirilecektir.

Proje iştirakçisi olan Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile birlikte ise iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalığı artırmak amacıyla il genelindeki mesleki ve teknik liseler arasında ödüllü bilgi yarışması düzenlenecek.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA