SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Yeni Üniversitenin inşaat çalışmaları aralıksız sürüyor     

Bu biyografi 16 Kasım 2020 - 19:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yeni Üniversitenin inşaat çalışmaları aralıksız sürüyor     

Okullar bölgesinde yer alan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Derslik ve Merkezi Birimler hizmet binasında inşaat çalışmaları devam ediyor.

27 Aralık 2018 tarihinde Prof. Dr. Mehmet Kul’un Rektör olarak atanmasıyla Sivas, ikinci devlet üniversitesini fiilen kazanmış oldu ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruluşunun ilk yılında Savunma Teknolojileri alanında Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi alma başarısı gösterdi.

Cumhuriyet TEKNOKENT alanında yer alan geçici Rektörlük Hizmet Binası ve Ar-Ge merkezinde Sivas tarım ve sanayisine ciddi anlamda katkı sağlayan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, geliştirdiği proje sayısını artırmak ve Savunma Sanayine yönelik eğitim altyapısını daha da güçlendirmek için Gültepe Okullar Bölgesinde yer alan Derslik ve Merkezi Birimler inşaatında çalışmalara hız verdi.

Derslik ve Merkezi Birimler inşaatında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, “Daha önce Sivas Ticaret ve Sanayi Odasına ait olan Sivas Fuar Eğitim ve Kongre alanı Üniversitemize tahsis edildi. Yer tahsisinin ardından inşaat çalışmalarının kısa süre içerisinde başlaması için ilana çıktık ve 1. Etap yapım işi 2020 yılı başında ihale edildi. Gerekli ödenekler de Cumhurbaşkanlığımız tarafından gerçekleştirildi. 1. Etap ihalesi 24 milyon 120 bin Lira sözleşme bedeliyle 28 Mayıs 2020 tarihinde yapıldı ve en uygun teklif veren firmaya 1 Haziran 2020 tarihinde yer teslimi yapıldı. Söz konusu Derslik ve Merkezi Birimler Hizmet binamız 55 bin 378 metrekare açık, 38 bin 328 metrekare kapalı alana sahip. Kapalı alanımızın ilk etabı yani 16 bin 500 metrekarelik alanı için çalışmalar hızla başladı ve aralıksız olarak devam ediyor. Binamızın 1. Etap kısmında yer alan çatı kısmını 2019 yılında tamamlamıştık” ifadelerine yer verdi.

İhalesi yapılan ilk etabın 2021 yılı son çeyreğinde tamamlanacağını belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, “20 Nisan 2020 tarihinde başlayan inşaat çalışmaları, kış aylarında da yani ocak, şubat, mart aylarında da mevsim şartlarına uygun harçsız imalat gerçekleştirilerek devam edecek. İlk etap inşaat çalışmalarımızı 2021 yılı son çeyreğinde tamamlamayı planlıyoruz. Üniversitemize tahsis edilen söz konusu alanda Derslik ve Merkezî Birimler Hizmet Binasının yapım işinin bitmesiyle Üniversitemiz şehir merkezinde kendine ait kampüse taşınmış olacak” dedi.

DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA