SON DAKİKA

Sivastan Haberler – Sivas Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Savunma sanayi için önemli olan proje hayata geçti

Bu biyografi 10 Kasım 2020 - 15:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Savunma sanayi için önemli olan proje hayata geçti

SBTÜ geliştirdi Oran destekledi ileri alaşımlar üretim merkezi projesi hayata geçti.

ORAN Kalkınma Ajansı tarafından destek almaya hak kazanan “İleri Alaşımlar Üretim Merkezi Projesi” gerçekleştirilen imza töreniyle hayata geçti.

İl protokolünün katılımıyla Sivas Valiliği toplantı salonunda düzenlenen imza töreninde ilk olarak Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KUL, proje hakkında bilgiler verdi.

İleri Alaşımlar Üretim Merkezi Projesi kapsamında Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin Savunma Sanayi alanında ihtisaslaşma hedefine adım adım ilerlediğini belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet KUL, “Merkezimizde özellikle savunma, havacılık ve medikal sanayisine dönük son ürün, ingot alaşım ve metalik tozların üretimi yapılacak. Ayrıca Savunma, havacılık ve kişiye özel ortopedik implant gibi yüksek teknolojik sektörler için eklemeli imalat çalışmaları yürütülecektir. Her aşamada elde edilen ürünler gerek merkez içerisinde gerekse de piyasanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere arz edilebilecektir.” ifadelerine yer verdi.

Proje kapsamında üretimi yapılacak olan metalik tozların özellikle Savunma Sanayinde kullanıldığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Mehmet KUL, “Üretimini yapacağımız metal tozlar savunma, havacılık ve medikal sanayisinde ciddi önem taşıyor. Ülkemizde saf haldeki geleneksel malzemelerin temini problemli değil fakat bu malzemelerin alaşım haline geldikten sonra temini kullanım yerine göre stratejik duruma gelmekte maliyeti artmaktadır. İleri Alaşımlar Üretim Merkezi projemiz ile medikal ve savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu her bir aşamasından yüksek katma değerli ürünler geliştirilecek. Bu projemiz ayrıca Cumhurbaşkanlığımızın 11. Kalkınma Planına hizmet etmekte, ülkemizin Savunma Sanayinde millîleşme adımına destek olmaktadır.” dedi.

Son olarak Sivas Valisi Salih Ayhan’ın projeye ciddi anlamda destek verdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul, “Sayın Valimiz Salih Ayhan, projenin her aşamasıyla yakından ilgilendi ve desteğini her zaman gösterdi. Tarımsal Ar-Ge Merkezi projemizde de Sayın Valimiz her zaman destek verdi ve projenin amacına ulaşmasında büyük emek gösterdi. Sivas’ın faydasına olacak her projeye ve her çalışmaya destek veren Sayın Valimiz Salih Ayhan ve proje ekibine teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Sunumun ardından projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vali Salih Ayhan “Sivas dediğimiz zaman aklımıza sadece tarım geliyordu fakat böyle projeler sayesinde artık Sivas dediğimiz zaman aklımıza savunma sanayi ve üretim gelecek. Ben Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KUL’un sunumunu dinlediğim zaman kendimi Ankara’da Savunma Sanayi fuarında hissettim. Açıkçası Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KUL, projeyi bana ilk söylediğinde çok hayalperest olduğunu düşünmüştüm ama sonra projeyi inceleyince çok başarılı ve önemli bir proje olduğunu fark ettim. Bakanlıktan bizi aradıklarında projenin gayet düzgün olduğunu ve yüksek bir puanla destek almaya hak kazandığını bildirdiler. Yani iyi bir hazırlık var. Ben Hocamızı ve proje ekibini tebrik ediyorum. Burada Üniversite-Sanayi iş birliğini de somut olarak devreye sokmuş oluyoruz. Daha önceleri bunu hep lafta söylüyorduk ancak hep lafta kalıyordu. İşte bu proje kamu gücünün özel sektöre güzel bir yansıması olacak. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruldu, kanun çıktı ama sadece kanun çıktı. Sivas’ta önemli bir adım atıldı ve ikinci üniversite kazanıldı. Bir de rektör atanınca gerçek bir üniversite olarak karşımıza çıktı ve yeni bir yere taşınınca emeklemeye başladı. Özellikle bu tür somut projelerle birlikte Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ruhuna, felsefesine uygun yani kuruluş gayesine uygun projeler yaparak da adından söz ettirmeye başladı. Üniversitemizin bir de Tarımsal Ar-Ge Merkezi projesi var. Bu proje de önemli projelerden biri. Üniversitemiz her alanıyla kendini gösteren ve kamunun gücünü sahaya yansıtan projeler geliştiriyor” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Vali Salih Ayhan, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ve İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş tarafından “İleri Alaşımlar Üretim Merkezi Projesi’nin destek alması ve üretime başlaması için imzalar atıldı.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA